Buty do ćwiczeń – na co zwracać uwagę przy ich doborze
Aktualizacja: 23 kwietnia, 2019
Każda kobieta wie, jak ważnym elementem stroju są buty. W tym artykule dowiecie się więcej na temat obuwia sportowego, które w czasie ćwiczeń jest niezwykle ważnym elementem ubioru. Odpowiednio dobrane wpływa nie tylko na komfort w czasie treningu, ale również na jego wynik.
Dzięki temu przekonasz się, jak różnorodny masz wybór i na co warto zwrócić szczególną uwagę. Dobrze jest poznać funkcje każdego elementu składowego buta, co pomoże w dobraniu odpowiedniego modelu do uprawianego przez was sportu.
Buty do ćwiczeń- jakie wybrać?
Podeszwa
Część buta przylegająca do podłoża. Jej dobór zależny jest od miejsca treningu, które dzielimy na dwa główne typy: trening na sali i trening w terenie. Do treningu halowego (wewnętrznego) podeszwa musi być wykonana z tworzywa niepozostawiającego śladów na parkiecie. Jeżeli pracujemy mocno stopami np. podczas tańca, warto zwrócić uwagę na to, by podeszwa posiadała tzw. funkcję flex. Zapewnia ona odpowiednio dużą giętkość, która pozwoli wyginać podeszwę we wszystkie strony, a nam nie utrudni ruchów. Z łatwością można to sprawdzić przed zakupem butów. Wystarczy wziąć buta w obie dłonie i przycisnąć je do siebie ruchem zgniatającym. Jeżeli but łatwo się wygina, na pewno będzie odpowiedni do fitnessu czy wszelkich form tanecznych.
Do ćwiczeń statycznych, podczas których ważne jest utrzymanie pozycji przez pewien czas, podeszwa powinna być antypoślizgowa. Warto zatem kupując buty odwrócić je i spojrzeć czy podeszwa zawiera liczne, mini wypustki układające się w różne kształty.
Do sportów outdoor’owych, czyli wykonywanych na świeżym powietrzu, wypustki na podeszwie są jeszcze większe i twardsze, na co również należy zwrócić uwagę, aby się nie pomylić. Dzięki temu uzyskujemy większa stabilizację stopy i ochronę przed nierównym podłożem. Jeżeli biegamy po twardym asfalcie czy kamienistej drodze, podeszwa powinna być wykonana z solidnego, nieścieralnego materiału, który posłuży dłuższy czas. Warto również sprawdzić, czy buty które wybieramy, mają specjalne poduszki umieszczone w podeszwie, spełniające funkcję amortyzacji i chroniące przed kontuzjami kolan podczas biegania. Dobór odpowiednich butów do biegania jest oczywiście o wiele szerszym zagadaniem, który w tym artykule jedynie zaznaczam.
Wkładka
Najmniej widoczny element, ale jeden z najważniejszych w obuwiu sportowym. Przed zakupem buta należy wyjąć z niego wkładkę i sprawdzić jej grubość. Im grubsza, tym lepsza amortyzacja i komfort użytkowania. Należy także stanąć na takiej wkładce i sprawdzić, przede wszystkim czy jest miękka, czy posiada tzw. funkcję pamięci (memory foam), która sprawia, że dopasowuje się pod naciskiem do naszej stopy i nie odkształca się. Jeżeli wkładka posiada tę funkcję powinniśmy poczuć podczas stawania na niej, że stopa się w niej “zapada” i po chwili podnieść nogę w celu sprawdzenia czy widać odcisk stopy. Po tak krótkim czasie nacisku, wkładka nie zdąży zapamiętać naszego ciężaru i kształtu stopy, dlatego szybko wróci do poprzedniej formy. Dodatkowym elementem, którego nie znajdziemy we wszystkich butach, aczkolwiek bardzo przydatnym jest antybakteryjna powłoka wkładki, która dodatkowo niweluje brzydkie zapachy i zapobiega rozprzestrzenianiu się grzybów.
Cholewka
Część buta, na którą zwracamy uwagę najbardziej. Pamiętajmy jednak, że cholewka to nie tylko wzór i kolor, ale spełnia ona ważną funkcję w obuwiu sportowym – odpowiednie utrzymanie stopy. Podczas biegania cholewka musi bardzo mocno trzymać naszą stopę, dlatego winna być sztywniejsza i nieco wyższa niż w butach na salę. Zwróćmy uwagę na zapiętek, który powinien być twardszy i nieco bardziej podniesiony, aby mocniej wspierać stopę. Należy zwrócić uwagę, aby nosek buta był mocno usztywniony. Całość kołnierza cholewki powinna mieć jak najbardziej anatomiczny kształt, który nie wbija się, ani nie uwiera podczas ruchu, a im mniej szwów na cholewce, tym większa wygoda użytkowania. Warto zwrócić uwagę na liczbę siateczek oddychających i na rodzaj materiału, który powinien zawierać technologię odprowadzania wilgoci. Jeżeli buty te mają być do użytku zewnętrznego warto sprawdzić, czy na cholewce posiada odblaski, które są niezbędne w czasie treningów po zmroku.
Sznurówki
Producenci markowego obuwia sportowego najczęściej dołączają dodatkową parę sznurówek. Sznurówki także różnią się od siebie. Po pierwsze kształtem: sznurówki na całej długości mogą być albo płaskie, albo okrągłe. Te drugie zawsze mają ten sam kształt i ciężej je odkształcić podczas wiązania, gdyż nie zwijają się po bokach. Po drugie należy sprawdzić z jakiego materiału są wykonane. Bawełniane będą się szybciej przecierać i brudzić, sztuczne są lżejsze i łatwiej utrzymać je w czystości. Należy pamiętać, że w bucie sportowym każdy gram się liczy.
Kolory
Można pomyśleć, że kolor butów jest bardzo indywidualny i najbardziej błahy ze wszystkich elementów składających się na zakup obuwia. Jeżeli lubimy zwracać na siebie uwagę, powinniśmy wybrać najmodniejszy w tym sezonie, neonowy kolor całej cholewki. Jeżeli jednak nie lubimy zbytnio wychodzić poza szereg, można wybrać spokojniejszy z dodatkowymi elementami koloru na sznurówkach czy wstawkach. Buty terenowe powinny być oczywiście nieco ciemniejsze, jeżeli nie mamy zamiaru ich co chwilę czyścić. Ciekawym akcentem kolorystycznym, na który mało osób zwraca uwagę jest także podeszwa. Buty z wierzchu mogą wyglądać całkiem zwyczajnie, natomiast podczas ćwiczeń na macie, gdzie zadzieramy stopę i podnosimy podeszwę do góry, kolorowa podeszwa może być dodatkowym atutem, który od razu rzuca się w oczy.
Jak widać wybór odpowiedniego obuwia nie jest wcale taki prosty. Należy rozpatrzeć wiele elementów i zastanowić się, które są dla nas najważniejsze. Odpowiednio dobrane obuwie, spełniające nasze potrzeby nie tylko zapewni nam komfort podczas treningu, uchroni od kontuzji, ale również może wpłynąć na nasze wyniki.