7 sposobów na pobudzenie organizmu
Aktualizacja: 29 kwietnia, 2024
Są takie dni, kiedy nie mamy na nic siły ani ochoty. Jesteśmy senni i przemęczeni. Warto więc poznać kilka prostych sposobów na dodanie sobie trochę energii bez potrzeby sięgania po napoje energetyczne.
Sposoby na pobudzenie organizmu
1. Wyjdź na słońce.
Gdy poczujesz, że usypiasz wyjdź na ok. 10 min. na zewnątrz do światła dziennego. Wówczas zostaje zahamowany proces wydzielania melatoniny – hormonu, który reguluje nasz rytm dobowy, w tym sen i czuwanie. Tym prostym sposobem zwiększymy także wydzielanie serotoniny, która nazywana jest hormonem szczęścia. Osoby przebywające w ciemnych pomieszczeniach są bardziej nerwowe, zmęczone i rozdrażnione. Nie przejmuj się, jeśli na niebie są chmury, światło przebijające przez nie też działa. Jednak to przebijające przez szybę nie jest już tak skuteczne. Dodatkowo światło słoneczne wspomaga produkcję witaminy D.
2. Rozciągnij się.
Porozciągaj się od stóp do głów, pozwól krwi krążyć po całym ciele. Jeśli długo siedzisz w jednej pozycji, np. przy biurku podczas pracy czy nauki, wstań i porozciągaj plecy, szyję oraz nogi.
- Wypróbuj jogę – połóż się płasko na plecach, ręce umieść pod pośladkami. Następnie podnieś klatkę piersiową nad ramiona na kształt łuku i wygnij powoli głowę do tyłu, nie opieraj jednak na niej ciężaru. Powoli oddychaj, pozostań w tej pozycji do 30 sekund. Pozycja ta nazywana jest rybą. Dzięki niej rozciągniemy mięśnie szyi, bioder, mięśnie międzyżebrowe oraz mięśnie brzucha.
- Zrób skłon – powoli, z opuszczonymi rękami schyl się do ziemi, nie uginaj nóg. Napływ krwi do głowy powinien nas ożywić. Pamiętajmy jednak, aby nie podnosić się zbyt gwałtownie, gdyż może to spowodować zawroty głowy.
- Pomedytuj – siedź w ciszy przez kilka minut i staraj się nie myśleć o konkretnych rzeczach, nie jest to może rozciąganie, ale medytować możemy również w trakcie jogi. Oczyszczenie umysłu pozwoli nam się zrelaksować, rozluźnić i doda nam pozytywnej energii.
3. Poćwicz.
Spadek energii wiąże się z niedotlenieniem całego organizmu. Jeśli więc poczujesz się ospały wyjdź na spacer, pochodź przez kilka minut w górę i w dół po schodach, pobiegaj. Podczas wysiłku fizycznego wydzielane są takie hormony jak endorfiny, dopomina oraz adrenalina, które mobilizują nasz organizm do działania. Pomimo tego, że trening nas męczy doda on nam energii na resztę dnia, a przy okazji zadba o naszą kondycję. Lepiej więc zdecydować się na odrobinę ruchu niż na słodki batonik, który tylko na chwilę nas ożywi.
4. Napij się.
Przede wszystkim musimy pamiętać o dobrym nawodnieniu przez cały dzień. Niski poziom wody w organizmie powoduje zaburzenia w gospodarce elektrolitowej, co może powodować bóle głowy czy otępienie. Pij ok. 2 litrów wody dziennie, małymi łykami, przyspieszy to dodatkowo przemianę materii. Jeśli jednak potrzebujemy natychmiastowego pobudzenia możemy sięgnąć po jeden z tych napojów:
-
Kawa – kofeina zawarta w kawie podnosi poziom adrenaliny i dopaminy, co pobudza nasz organizm. Niestety kawa również uzależnia, a picie jej w dużych ilościach nie jest zdrowe, gdyż wypłukuje cenne minerały z naszego organizmu. Należy również zrezygnować z kawy z dodatkiem mleka czy śmietanki, gdyż produkty mleczne stymulują wydzielanie melatoniny.
- Herbata – również zawiera kofeinę (do 4,5%), jednak mniej niż kawa. Zielona herbata natomiast L-teaninę, która relaksuje nasz organizm, zmniejsza stres i stabilizuje nasz nastrój, jednocześnie nas nie usypiając.
- Yerba mate – czyli napar z ostrokrzewu paragwajskiego. W przeciwieństwie do kawy yerba mate nie wypłukuje z organizmu magnezu, lecz go dostarcza tak jak i innych pierwiastków. Ma długotrwałe działanie pobudzające. Dodatkowo zawiera przeciwutleniacze.
- Wino – dzięki występowaniu przeciwutleniaczy takich jak flawonoidy (katechina, kwercetyna, resweratol), wino działa rozkurczowo na naczynia krwionośne, poprawia przepływ krwi i dotlenienia serce. Właściwości pobudzające ma zawarty w winie alkohol, jednak jego działanie jest łagodniejsze niż w przypadku wódki i nie usypia tak jak picie piwa (dzieje się tak ze względu na wysoki indeks glikemiczny). Trzeba także pamiętać, że wino jest alkoholem i wybieranie go zbyt często, jako sposób na pobudzenie organizmu, może prowadzić do uzależnienia alkoholowego.
Poczytaj również na temat naturalnych energetyków!
5. Zjedz coś.
Najskuteczniejszym sposobem na pobudzenie organizmu jest odpowiednia dieta. Przyjmowanie regularnych posiłków reguluje poziom glukozy we krwi. Należy również pamiętać o tym, aby rano jeść pożywne śniadanie, które doda nam energii do czasu obiadu. Jednak ważne, aby zawierało dużo błonnika, dzięki temu energia będzie uwalniana stopniowo. Unikajmy spożywania produktów o wysokim indeksie glikemicznym, które tylko na moment pobudzą nasz organizm.
- Jedz owoce z witaminą C – zmniejsza ona ilość kortyzolu (hormonu stresu) we krwi, zwiększa odporność oraz niweluje uczucie zmęczenia. Duże ilości tej witaminy są w kiwi, czarnych porzeczkach czy truskawkach.
- Czekolada – zdecydujmy się na tę z jak największą zawartością kakao. Po jej spożyciu rośnie poziom endorfin, dzięki czemu jesteśmy szczęśliwi i pełni energii. Ponadto gorzka czekolada zawiera anandamidy, które działają jako naturalny antydepresant oraz kofeinę, która jak wiadomo, ma działanie pobudzające.
- Imbir – poprawia krążenie, polepsza nastrój, rozgrzewa i zwiększa witalność organizmu. Dodatkowym bodźcem pobudzającym może być ostry, wręcz piekący smak imbiru.
6. Ochłodź się.
-
Weź zimny prysznic – poprawia on ukrwienie skóry. Zacznij od umiarkowanej temperatury wody, a następnie przejdź do chłodniejszej.
- Potrzymaj kostkę lodu – wystarczy przez chwilę potrzymać w ręce małą kostkę lodu, aby natychmiastowo się pobudzić.
- Przewietrz pomieszczenie, w którym się znajdujesz – powiew świeżego, chłodnego powietrza pobudzi nas, zimno przyspieszy krążenie, dodatkowo dostarczymy naszym płucom tlen.
- Jeśli możesz, zdejmij z siebie warstwę ubrania – analogicznie jak w poprzednich przypadkach, zimno pobudza krążenie, a co za tym idzie, pobudza również nasz organizm.
- Napij się zimnej wody – spowoduje to uwolnienie adrenaliny i zwiększy przepływ krwi do mózgu.
7. Posłuchaj muzyki.
Jeśli czujesz, że usypiasz, puść głośno muzykę! Nie mogą być to smętne, ponure piosenki, które spowodują, że pogorszy się twój nastrój i spadnie poziom energii. Najlepiej żeby była szybka i rytmiczna, wybierz ją nawet, jeśli na co dzień nie słuchasz podobnych utworów.
Do niektórych wymienionych opcji nie zgodzę się gdyż często medytuje i zdaża mi się przy tym usnąć i do tego ją wykorzystuję bo mi pomaga w zasypianiu, tak samo jest z muzyką a słucham tylko szybkich i rytmicznych
W swojej diecie korzystam z soków które sama wyciskam i nie tylko wyleczyłam się z wielu dolegliwości, ale też poprawiła mi się uroda (włosy, skóra, paznokcie) oraz mam więcej energii. Szczególnie polecam sok z buraka, selera, marchwi, cytryny i jabłka. Można dodać imbir. Taki sok usuwa zmęczenie i stawia na nogi. W ogóle soki warzywne mają świetne działanie alkalizujące, co jest szczególnie polecane dla osób jedzących dużo mięsa.
Arabowie pija mięte super pobudza i zdrowa jest
ALe przy depresji – i niedoczynności tarczycy nie można pić herbat kawy
Pani Krystyno, nie ma żadnych przeciwwskazań do spożywania kawy oraz herbaty w wymienionych jednostkach chorobowych.
Przepraszam że się wtrącam ale również chciałam się wypowiedzieć jeżeli biorę leki na depresję to nie mogę pić kawy herbata jest dozwolona jednak myślę że kawa nie i myślę że ot o chodziło pani Krystynie
ile razy zalewasz?