Ciągłe zmęczenie i senność – przyczyny. Co dodaje energii?
Czy ostatnio dużo ziewałeś? Czy czujesz, że możesz spać cały dzień? Istnieje wiele powodów, które mogą być przyczyną zmęczenia. Sprawdź jak dodać sobie energii!
Ciągłe zmęczenie i senność
Regularne odczuwanie zmęczenia jest niezwykle powszechne. W rzeczywistości około jedna trzecia zdrowych nastolatków, dorosłych i osób starszych zgłasza uczucie senności lub zmęczenia. Zmęczenie jest częstym objawem wielu chorób, ale w większości przypadków jest spowodowane prostymi czynnikami stylu życia. Na szczęście są to najczęściej zachowania, które łatwo zmienić.
Ciągłe zmęczenie i senność – przyczyny
Przyczyn zmęczenia i senności jest wiele. Osłabienie organizmu towarzyszy licznym jednostkom chorobowym. Niekiedy może być też przyczyną źle zbilansowanej diety.
Niedobór żelaza, zwany także niedokrwistością, jest stanem, który może sprawić, że będziemy czuć się wyjątkowo wyczerpani i senni. Żelazo odpowiada za produkcję czerwonych krwinek, a bez wystarczającej liczby czerwonych krwinek nasza krew nie może dostarczyć organizmowi tlenu, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania. Inne objawy tego stanu to: duszność, kołatanie serca i bladość. Rozwiązaniem problemu będzie w tym przypadku odpowiednia diagnoza, określająca przyczynę niedoboru żelaza. Pamiętaj, aby uwzględniać w codziennym jadłospisie pokarmy bogate w żelazo.
Bezdech senny to stan, w którym dochodzi do ustania wentylacji płuc na dłużej niż 10 sekund lub spłycenia oddechu poniżej 50% podczas snu. Może to utrudnić oddychanie, co powoduje, że często budzimy się w nocy w momencie, gdy ciało reaguje na zatrzymany przepływ powietrza. Budzenie może być też przyczyną zmęczenia w ciągu dnia. Bezdech senny może również powodować chrapanie i spadek poziomu tlenu we krwi. Ten stan najczęściej dotyczy mężczyzn z nadwagą w średnim wieku.
Zmęczenie jest też częstym objawem depresji. Depresja może być przyczyną uczucia wyczerpania energii, a nawet utrudnić zasypianie lub obudzenie każdego dnia. Inne objawy tego zaburzenia to uczucie beznadziejności, lęku oraz niskiego popędu płciowego.
Osłabienie i uczucie zmęczenia jest jednym z najwcześniejszych objawów, które mogą wystąpić w czasie ciąży. W pierwszym trymestrze organizm wytwarza dużo progesteronu, hormonu, który może powodować zmęczenie. Inne wczesne objawy ciąży obejmują brak krwawienia miesięcznego, ból piersi, nudności i zwiększone oddawanie moczu. Jeśli podejrzewasz, że jesteś w ciąży, możesz udać się do lekarza lub skorzystać z testu ciążowego, który możesz zakupić bez recepty.
Nadmierne zmęczenie jest jednym z głównych objawów cukrzycy. Schorzeniu temu towarzyszy także wzmożone pragnienie, częste oddawanie moczu oraz utrata masy ciała. Prostym testem diagnostycznym jest zbadanie glukozy we krwi. W przypadku odchyleń od przyjętych norm koniecznie skontaktuj się ze swoim lekarzem!
Do przyczyn zmęczenia możemy także zaliczyć niedoczynność tarczycy. Objawy tego stanu rozwijają się powoli, więc mogą nie być zauważone od razu. Dodatkowym objawem mogą również być przyrost masy ciała, depresja lub bóle mięśni. Jeżeli podejrzewasz u siebie niedoczynność koniecznie zbadaj poziom TSH, które jest najbardziej czułym badaniem świadczącym o nieprawidłowościach w pracy tarczycy.
Witaminy na zmęczenie i brak energii
Dobrze zbilansowana, różnorodna dieta pełna produktów pełnoziarnistych, źródeł pełnowartościowego białka i niskotłuszczowych przetworów mlecznych dostarcza wszystkich potrzebnych witamin i minerałów. Przyjmowanie zbyt dużej ilości witamin i minerałów w formie suplementu może być niekorzystne dla naszego zdrowia tak samo jak niedobory.
Warto zwrócić uwagę na witaminę D. Odpowiedni poziom witaminy D w naszym organizmie warunkuje stan nastroju i w świetle badań, witamina ta ma znaczący wpływ na proces leczenia osób z depresją. Oprócz korzystnego wpływu na układ nerwowy, dużą rolę przypisuje się tej witaminie w regulacji układu immunologicznego. Koniecznie sprawdź stężenia w surowicy metabolitu witaminy D: 25(OH)D, dzięki czemu dowiesz się, czy przyczyną zmęczenia nie jest niedobór właśnie tej witaminy.
Co dodaje energii?
Za poziom naszej energii może odpowiadać w znacznym stopniu stosowana przez nas dieta. Prawidłowo zbilansowany jadłospis i odpowiednie pory posiłków uregulują naszą codzienną rutynę i zapobiegną spadkom energii w ciągu dnia. Spożywanie rafinowanych węglowodanów może prowadzić do niestabilnego poziomu cukru we krwi, co może powodować uczucie zmęczenia. Zamiast tego wybieraj produkty spożywcze, które w minimalnym stopniu wpływają na poziom cukru we krwi. Nietolerancja pokarmowa może powodować zmęczenie lub niski poziom energii. Jeżeli cierpisz na nietolerancję pokarmową pamiętaj o ścisłym przestrzeganiu diety eliminacyjnej. Pomoże Ci to uniknąć przykrych objawów w postaci ciągłego zmęczenia i senności. Dodatkowo nie nadużywaj napojów energetyzujących. Napoje energetyczne zawierają kofeinę i inne składniki, które mogą tymczasowo pobudzać, ale często powodują nagły spadek energii i uczucie jeszcze większego zmęczenia.
Niewłaściwy lub złej jakości sen jest częstą przyczyną zmęczenia. Uzyskanie kilku godzin nieprzerwanego snu umożliwia Twojemu ciału i mózgowi naładować się i pozwala czuć się pobudzonym w ciągu dnia. Zadbaj o higienę snu, nie śpij przy włączonych urządzeniach elektronicznych i co najważniejsze, nie kładź się późno spać! Pamiętaj też o odpowiedniej ilości snu, zarówno zbyt krótki sen, jak i zbyt długi nie będzie wpływał korzystnie na stan Twojej energii.
Istnieje wiele możliwych przyczyn uczucia przewlekłego zmęczenia. Ważne jest, aby najpierw wykluczyć wszelkie zaburzenia stanu zdrowia, ponieważ zmęczenie często towarzyszy chorobie. Jednak uczucie nadmiernego zmęczenia może być związane z tym, co jesz i pijesz, czy jesteś aktywny w ciągu dnia lub jak radzisz sobie ze stresem. Dobrą wiadomością jest to, że dokonanie kilku zmian w codziennej rutynie dnia może poprawić poziom energii i ogólną jakość życia.
Literatura:
- Lind R, Berstad A, Hatlebakk J, i wsp. Chronic fatigue in patients with unexplained self-reported food hypersensitivity and irritable bowel syndrome: validation of a Norwegian translation of the Fatigue Impact Scale. Clin Exp Gastroenterol. 2013 Jul 4;6:101-7.
- Jing MJ, Wang JJ, Lin WQ, i wsp. A community-based cross-sectional study of fatigue in middle-aged and elderly women. J Psychosom Res. 2015 Oct;79(4):288-94.
- Sacheck JM, Rasmussen HM, Hall MM, i wsp. The association between pregame snacks and exercise intensity, stress, and fatigue in children. Pediatr Exerc Sci. 2014 May;26(2):159-67.
- Young T, Palta M, Dempsey J, i wsp. The Occurrence of Sleep-Disordered Breathing among Middle-Aged Adults. N Engl J Med. 32, s. 1230–1235, 1993.
- Michael F, Holick Neil C, Binkley Heike A. Evaluation, Treatment, and Prevention of Vitamin D Deficiency: an Endocrine Society Clinical Practice Guideline. J Clin Endocrinol Metab, July 2011, 96(7):1911–19.
A jakie suplementy jeszcze pomogą?