Wieprzowina – faktyczna wartość odżywcza i wpływ na zdrowie czerwonego mięsa

16 18 20

Mięso wieprzowe jest stałym elementem polskiej kuchni, jednak tematy związane z wartościami zdrowotnymi wokół niego urosły do poziomu mitów i legend. Czy tak naprawdę powinniśmy unikać wszelkiej maści wyrobów wieprzowych?

W wyniku starań hodowców, dzięki krzyżowaniu odpowiednich odmian oraz poszczególnych osobników uzyskuje się coraz bardziej wydajne zwierzęta rzeźne. Zastosowanie technologii pochodących z krajów o wysokiej jakości produkcji mięs takich jak np. Dania (będąca czołowym producentem wieprzowiny w Unii) zaowocowało uzyskaniem bardzo dobrych wyników mięsności. Dzisiejsze mięsa wieprzowe posiadają znacznie mniej tłuszczu, dzięki czemu stają się coraz mniej kaloryczne. Rodzima hodowla tychże zwierząt jest wysoko cenionym surowcem mięsnym w Europie, dlatego warto zaznajomić się z charakterystyką tego mięsa.

Wieprzowina

Często na sam dźwięk słowa „wieprzowina” mamy przed oczami podsmażony boczek czy ociekające tłuszczem żeberka. Tusza wieprzowa ma jednak do zaoferowania nie tylko części składające się w blisko połowie z tłuszczu jak boczek, ale również części chude. Warto znać podział tusz wieprzowych, aby dobrze wybrać odpowiedni kawałek mięsa do przygotowywanego dania. wieprzowina dodatkowo cechuje się bardzo wyrafinowanym smakiem. Czy powinniśmy więc skreślać ten rodzaj mięsa?

Otóż nie! W wyniku prowadzenia racjonalnej hodowli oraz podniesienia standardów utrzymania zwierząt, w ostatnich dwudziestu latach obserwujemy znaczną poprawę jakości polskiej wieprzowiny. Działania te doprowadziły do znacznego obniżenia zatłuszczenia podskórnego oraz śródmięśniowego wieprzowiny. Jednocześnie zmienił się sam profil tłuszczowy – oznacza to zwiększenie zawartości prozdrowotnych tłuszczów z rodziny omega 3 i 6. Walory smakowe oraz przystępną cenę doceniają smakosze z całej Europy.

Wszystko zależy od rodzaju zakupionego mięsa. W zależności od części tuszy oraz od jakości hodowli możemy kupić mięso tanie, cechujące się dużą zawartością tkanki łącznej (kolagenu), która nie stanowi wartości odżywczej dla człowieka, ponieważ nie jest trawiona. Tego rodzaju mięso charakteryzuje się również dużą zawartością tłuszczu okrywającego mięsień, który można usunąć stosunkowo łatwo oraz tłuszczu znajdującego się bezpośrednio wewnątrz mięśnia, którego oddzielenie nie jest możliwe.

Jeśli skusimy się na mięso lepszej jakości, ale wciąż w przystępnej cenie, takie jak np. stek, łopatka czy rostbef, otrzymamy bardzo dobry surowiec cechujący się minimalną zawartością tkanki łącznej oraz tłuszczu. W zamian za to, po odpowiedniej obróbce możemy cieszyć podniebienie wyszukanym smakiem, nie odbiegającym od wołowiny. Dla najbardziej wymagających polecana jest polędwica, będąca mięsem niezwykle kruchym. Wynika to z jego składu, w którym jest bardzo mało czerwonych włókien mięśniowych.

Wieprzowina – wartości odżywcze

Wartości odżywcze tego mięsa są bardzo różne, co związane jest z dużym zakresem zawartości tłuszczu w tkance. Chude mięsa, pozbawione tego składnika cechują się niską kalorycznością, porównywalną do innych mięs. Bogatsze w składniki zapasowe w postaci tłuszczu są solidnym źródłem kalorii, których powinniśmy unikać, stosując racjonalną dietę, ze względu na obficie występujące nasycone kwasy tłuszczowe. Warto zaznaczyć, iż cholesterol znajdujący się w mięsie wieprzowym występuje w znacznie niższym stężeniu niż dotychczas przypuszczano, jednocześnie jak pokazują najnowsze wyniki badań cholesterol z pożywienia nie wpływa tak bardzo na jego poziom w organizmie i odkładanie płytek miażdżycowych w naczyniach krwionośnych naszego organizmu.

Niewątpliwie, wieprzowina jest bardzo dobrym źródłem witaminy B1, przewyższając w tym aspekcie nawet dziesięciokrotnie inne mięsa. Jest również bardzo dobrym źródłem pełnowartościowego białka, niezbędnego do regeneracji organizmu.  Warto również pamiętać o niej jako o dobrym źródle witaminy E wpływajacej na stan naszej skóry. Jak każde mięso o dużej zawartości czerwonych włókien, wieprzowina jest bogatym źródłem żelaza, które nasz organizm wchłania znacznie lepiej z tkanek zwierzęcych niż z roślinnych.  W wieprzowinie występują również witaminy z grupy B, cynk, potas i fosfor.

Wieprzowina – kalorie

Wartość energetyczna wieprzowiny zmniejszyła się znacząco poprzez poprawę jakości hodowli, przez co zwiększa się mięsność świń. Dla wszystkich elementów tuszy średnie wartości kaloryczne stosowane do tej pory były  zawyżone w stosunku do wartości stwierdzonych doświadczalnie.

WażneAktualnie 100 g schabu dostarcza  152 kcal, a  schabu odtłuszczonego tylko 122 kcal! Dla porównania 100 g kurczaka to 158 kcal.

Niewątpliwie, wieprzowina posiada wiele pozytywnych cech, z tego względu nie powinniśmy całkowicie rezygnować z jej chudych odmian, na rzecz tańszego, jednak uboższego w wartości odżywcze oraz smakowe drobiu. Rezygnujmy z tłustszych odmian, na rzecz chudych partii tuszy, będących dobrym źródłem witamin oraz makroelementów.

 

Zobacz również:
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Wieprzowina – faktyczna wartość odżywcza i wpływ na zdrowie czerwonego mięsa - 3.4/5. Oddano 117 głosy.
Autor artykułu:
, Technolog żywności, trener personalny. Ceni sobie ćwiczenia na świeżym powietrzu, szczególnie z elementami treningu TRX oraz street-workout.