Mięso mielone, jakie najlepiej kupić?

16 18 20

Mięso mielone jest częstym składnikiem naszych dań. Jego wybór w sklepach jest ogromny, ale w rzeczywistości trudno znaleźć mięso dobrej jakości. Dowiedz się, jakie wybierać i czym się sugerować w trakcie zakupów.

Mięso mielone

Mięso mielone to mięso bez kości, rozdrobnione na kawałki, zmielone lub posiekane.

Można je przygotować samemu w domu, kupując kawałek np. łopatki wieprzowej i zmielić ją za pomocą specjalnych maszynek do mięsa. Takie rozwiązanie jest najlepsze, bowiem wiemy, co znajduje się w naszym mięsie i jesteśmy przekonani o jego świeżości. Z braku czasu i odpowiedniego sprzętu, coraz częściej decydujemy się na zakup gotowego, pakowanego mięsa. Na nie jednak już trzeba uważać. Producenci wypełniają opakowania nie tylko mięsem, dlatego przed zakupem twoim obowiązkiem powinno stać się przeczytanie etykiety produktu.

Najlepsze mięso mielone

Najlepiej kupić w sklepie łopatkę, szynkę wieprzową czy kawałek wołowiny i poprosić o ich zmielenie na miejscu. Wtedy mamy pewność, co kupiliśmy i jaki jest tego skład. Jednak nie we wszystkich supermarketach możemy mieć taką możliwość. W zależności od przygotowywanego dania, warto wybrać odpowiednią część wieprzowiny. 

Wówczas musimy wybrać coś z gotowych, pakowanych mięs mielonych. Najlepszy wybór to mięso, na którym jest napisane z jakiej części zostało wyprodukowane, najczęściej jest to szynka lub łopatka. Najlepszym wyborem będzie produkt o składzie: 99% mięsa i 1% soli. Pozbawiony jest wówczas sztucznych dodatków i spulchniaczy, a mięso jest dobrej jakości. Z pewnością kotlety mielone z takiego produkty będą wyśmienite.

Mięso mielone, którego nie powinniśmy kupować

Wśród innych propozycji gotowego mięsa mielonego, możemy znaleźć mięso garmażeryjne. Jest to jeden z najgorszych jakościowo produktów i najlepiej unikać go z daleka. Bez różnicy czy jest to wieprzowina czy wołowina jego skład jest naprawdę odstraszający.

Zwykle mięso garmażeryjne zawiera od 70 do 90% mięsa. Pozostałe składniki w takim produkcie to woda, białko roślinne, błonnik, regulatory kwasowości i przeciwutleniacze.

Woda dodawana jest w celu uwodnienia mięsa, a błonnik sprawia, że zwiększa ono swoją objętość. Białko roślinne również ma na celu zwiększenie objętości, jest tanim uzupełnieniem produktu.

Wszystkie składniki zostają ustabilizowane i połączone poprzez dodanie regulatorów kwasowości i przeciwutleniaczy, które również chronią produkt przed niekorzystnymi zmianami.

Niestety producenci żywności nie zawsze umieszczają w nazwie swojego produktu “mięso garmażeryjne”, dlatego warto przeczytać etykietę przed zakupem. Jeśli w składzie znajduje się oprócz mięsa 7 innych składników z pewnością masz do czynienia z mięsem garmażeryjnym.

Przy zakupie mięsa mielonego, pakowanego najważniejsze jest, aby czytać etykiety. Produkt musi zawierać minimum 99% mięsa. Warto w takim wypadku zapłacić odrobinę więcej i kupić mięso, a nie sztuczne spulchniacze.

 

Kup dietę online – od dietetyka
Zobacz również:
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Mięso mielone, jakie najlepiej kupić? - 3.7/5. Oddano 94 głosy.
Autor artykułu:

Opinie

 • wk 29.12.2018, 6:25

  nic sie nie dowiedzialem z tego artykulu

  Odpowiedz
 • bozenaK 22.05.2019, 1:08

  Najlepiej kupić mieso od sprawdzonych dostawców. Tyle razy nacięłam się że mieso niby od tego samego a jednak mialo wiele defektów. Od teraz kupuje u jednego i jestem zadowolona.

  Odpowiedz
 • Kossa 23.09.2019, 10:56

  Moim zdaniem najlepiej zainwestować w robot kuchenny z maszynką do mielenia mięsa, a mięso kupować wyłącznie u sprawdzonego dostawcy i mielić własnoręcznie w domu.

  Odpowiedz
 • Czytelnik 29.05.2020, 3:36

  Miele wszystko co mam w lodówce i dodaje czosnku jest pycha

  Odpowiedz
 • Antek C. 19.09.2021, 9:13

  Ja zawsze kupuję w sklepie Kiszeczka wołowinę i proszę o jej zmielenie. 🙂 W ten sposób mięsko zawsze jest świeże, najwyższej jakości i przygotowane na bieżąco.

  Odpowiedz
 • Klara 28.02.2022, 10:04

  Ja kupuję w sklepie Wierzejki w Warszawie. Jest ich sporo. Mają mięsko z certyfikatem QAFP. Polecam poczytać więcej o tym systemie jakości żywności qafp.pl. Zawsze jest zdrowe, świeże i smaczne.

  Odpowiedz
 • Klara 28.02.2022, 10:04

  Ja kupuję w sklepie Wierzejki w Warszawie. Jest ich sporo. Mają mięsko z certyfikatem QAFP. Polecam poczytać więcej o tym systemie jakości żywności. Zawsze jest zdrowe, świeże i smaczne.

  Odpowiedz
 • Kamila 28.02.2022, 10:26

  Najlepsze z certyfikatem QAFP!

  Odpowiedz
 • Kamila 28.02.2022, 10:26

  Ja stawiam na mięso tylko z certyfikatem QAFP.

  Odpowiedz

Napisz swoją opinię

Twoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.
Obowiązkowe pola są oznaczone