Płukanie ust olejem kokosowym, czyli naturalna metoda higieny jamy ustnej
Aktualizacja: 5 marca, 2018
Wydawać by się mogło, że szczoteczka i pasta do zębów to wszystko, czego potrzebujemy, by zadbać o czystość naszych zębów i zapobiec rozwojowi próchnicy. Okazuje się jednak, że istnieją alternatywne sposoby higieny jamy ustnej – jednym z nich jest płukanie ust olejem kokosowym. Czy taka metoda jest skuteczna i przynosi efekt porównywalny do konwencjonalnego mycia zębów? Czy warto zamienić pastę na olej kokosowy i w ten sposób dbać o piękny uśmiech?
Zaczęło się od Ajurwedy
Słowo „ajurweda” oznacza „wiedzę o życiu” . Tak nazwano także starożytny system medycyny indyjskiej znany z holistycznego podejścia do zdrowia i witalności. Płukanie jamy ustnej olejem stosuje się już od co najmniej… 5000 lat! Od dawna uważa się, że regularne ssanie oleju wpływa dobrze na zdrowie i poprawia higienę jamy ustnej. Ta niekonwencjonalna metoda w Ajurwedzie jest określana jako Gandhūsa. Uważa się, iż zabieg ten nie tylko oczyszcza jamę ustną, ale również wpływa na kondycję całego naszego ciała. Olej, który przemieszcza się po ściankach jamy ustnej ma doskonale pochłaniać toksyny, zapobiegając tym samym rozwojowi wielu chorób, gdyż według Ajurwedy jama ustna stanowi pierwotne źródło rozwoju chorób narządów wewnętrznych.
Naukowcy o oleju kokosowym
Starożytne domysły zdają się potwierdzać współczesne badania – naukowcy z Athlone Institute of Technology (AIT) w Irlandii odkryli, że olej kokosowy skutecznie hamuje rozwój bakterii będących przyczyną ubytków i infekcji jamy ustnej, nie powodując przy tym żadnych szkodliwych skutków ubocznych. We wspomnianym badaniu [1] użyto różnych olejów, trawionych laboratoryjnie przy pomocy enzymów identycznych do obecnych w organizmie człowieka. Sprawdzano ich działanie na różne szczepy bakterii, w tym Streptococcus mutans – wytwarzającej kwas działający szkodliwie na płytkę nazębną, a także drożdżaka Candida albicans, który często powoduje infekcje jamy ustnej (tzw. pleśniawki). Badanie wykazało, iż ze wszystkich testowanych olejów jedynie kokosowy wykazywał wyraźne działanie antybakteryjne i zapobiegające rozwojowi drożdży Candida albicans. Inne doświadczenie [2], w którym izolowano z jamy ustnej dzieci w wieku 3–6 lat szczepy drożdży C.albicans wykazało, iż olej kokosowy miał porównywalnie skuteczne działanie antygrzybiczne co ketokonazol – substancja chemiczna o działaniu przeciwgrzybiczym. Badania zdają się więc potwierdzać skuteczność oleju kokosowego w niszczeniu próchnicotwórczej mikrobioty jamy ustnej, poprawę stanu dziąseł i redukcję ilości osadu nazębnego. Przyczynia się do tego także obecność średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych (m.in.kwasu laurynowego) zawartych w oleju kokosowym, wykazujących działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i grzybobójcze.
Zalety stosowania oleju kokosowego do higieny jamy ustnej
- Jest w 100% naturalny – nie zawiera chemicznych dodatków, konserwantów, środków pianotwórczych – laurylosiarczan sodu (SLS) oraz etoksylowany laurylosiarczan sodu (SLES). Należą one do detergentów, które mogą działać drażniąco na skórę oraz oczy.
- Nie zawiera fluoru – pomimo, iż fluor dodawany jest do środków higieny jamy ustnej celowo, jego nadmiar może skutkować nie tylko osłabieniem szkliwa i jego kruchością, ale też zmianami kostno-stawowymi i osłabieniem pracy tarczycy (fluor jest antagonistą jodu). Pomimo, iż przedawkowanie fluoru jest praktycznie niemożliwe w przypadku codziennego używania zwykłych środków do higieny jamy ustnej, fluoryzowanie wody pitnej stosowane w wielu krajach i jego obecność w żywności (szczególnie w rybach) może takie ryzyko zwiększać.
- Jest skuteczny – ludzie stosujący metodę płukania jamy ustnej olejem kokosowym deklarują zauważalnie większą biel zębów, świeższy oddech, zahamowanie krwawienia dziąseł i rozwoju próchnicy.
- Pomaga redukować stany zapalne w obrębie przyzębia i nadwrażliwość dziąseł.
- Ma przyjemny smak i zapach.
Metoda płukania ust olejem kokosowym
- Płucz jamę ustną na czczo, po przebudzeniu (przed płukaniem nie myj zębów pastą).
- Używaj oleju organicznego, nierafinowanego, tłoczonego na zimno, bez jakichkolwiek dodatków.
- Na jednorazowe płukanie jamy ustnej zużyj jedną łyżeczkę oleju.
- Płucz jamę ustną co najmniej 20 minut, dokładnie rozprowadzając olej. Warto też cedzić olej przez zęby.
- Nie połykaj oleju.
- Po płukaniu dokładnie wypluj pozostałość oleju (nie połykaj!) i przepłucz usta ciepłą wodą.
Wiele osób uważa, iż choroby zębów i jamy ustnej mają związek z artretyzmem, wpływają na rozwój infekcji płuc i oskrzeli, układu pokarmowego (m.in. wrzody) i nerwowego, bóle stawów, dolegliwości nerek i wątroby. Stan zapalny w obrębie jamy ustnej może nasilać stan zapalny w obrębie całego organizmu, co prowadzi często do rozwoju chorób przewlekłych. Mimo, iż nie ma jednoznacznych publikacji wskazujących, iż płukanie ust olejem kokosowym – jak twierdzą niektórzy – przyczyni się do detoksyfikacji całego organizmu, remisji różnych chorób i poprawi ogólny stan zdrowia, bakteriobójcze i przeciwgrzybicze właściwości oleju kokosowego z pewnością pomogą zadbać o higienę jamy ustnej. To z kolei faktycznie może przyczynić się do lepszego detoksu całego ciała. Czy warto zastąpić pastę do zębów olejem kokosowym? Z pewnością można rozważyć wprowadzenie tej metody higieny jamy ustnej jako alternatywny sposób dbania o piękny uśmiech lub stosować zamiennie ze zwykłą pastą do zębów. Każdy z nas musi przekonać się na własnej skórze (a raczej uśmiechu) czy Ajurwedyjska metoda higieny jamy ustnej faktycznie działa cuda.
Literatura:
[1] http://www.ait.ie/aboutaitandathlone/newsevents/pressreleases/2012pressreleases/title-16107-en.html
[2] Shino B, Peedikayil FC, Jaiprakash SR, Ahmed Bijapur G, Kottayi S, Jose D. Comparison of Antimicrobial Activity of Chlorhexidine, Coconut Oil, Probiotics, and Ketoconazole on Candida albicans Isolated in Children with Early Childhood Caries: An In Vitro Study. Scientifica (Cairo). 2016;2016:7061587. doi: 10.1155/2016/7061587. Epub 2016 Mar 14.
20 minut płukania zebow? 😮