Parodontoza zwiększa ryzyko chorób serca!

16 18 20

Jaki wpływ mają choroby przyzębia na ryzyko chorób układu krążenia? Według szwedzkich naukowców może zachodzić pewna zależność między tymi schorzeniami.

Zdrowe zęby – zdrowe serce!

W szwedzkim badaniu PAROKRANK wysnuto hipotezę, że choroby przyzębia mają duży związek z chorobami serca. Zaobserwowano, że osoby z parodontozą znajdują się w grupie ryzyka zawału, a osoby kardiologiczne mają zazwyczaj także problem z uzębieniem. Także wśród osób po pierwszym zawale serca częściej obserwowano choroby przyzębia.

Hipoteza czeka wciąż na swoje dowody, ale my nie czekajmy na nieszczęście i wprowadźmy skuteczna profilaktykę chorób serca. Po pierwsze w swojej diecie wybierajmy zdrowe źródła tłuszczów, które nie wpłyną na pogorszenie funkcjonowania naszego układu krążenia. Po drugie zapewnijmy sobie regularną aktywność fizyczną!

Mając pod uwagą powyższą hipotezę dbajmy także o higienę naszej jamy ustnej oraz stan naszego kośćca! Zadbajmy o odpowiednią podaż wapnia, a także jego biodostępność. Czy to przepis na zdrowe serce? Zdrowy styl życia zawsze wyjdzie Wam na plus!

Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Autor artykułu: