10 sposobów radzenia sobie z nieświeżym oddechem

16 18 20

Przyczyną nieświeżego oddechu może być choroba, niewłaściwa dieta czy nieodpowiednia higiena jamy ustnej. Ta krępująca dolegliwość negatywnie wpływa na nasze samopoczucie i relacje z innymi ludźmi. Na szczęście jest wiele, naturalnych sposobów na świeży oddech. 

Przyczyny nieświeżego oddechu  

Nieświeży oddech, czyli tzw. halitoza to bardzo uciążliwe schorzenie, które może mieć charakter przewlekły lub nawracający. Istnieje kilka przyczyn występowania tego problemu: 

 • zmniejszona ilość wydzielania śliny podczas snu oraz wzrost jej pH – halitoza występująca rankiem, tuż po przebudzeniu;
 • proces fermentacji resztek pokarmowych w jamie ustnej z wydzieleniem lotnych związków siarki. Proces ten zachodzi pod wpływem beztlenowych bakterii Gram-ujemnych występujących najczęściej w okolicach zmienionych chorobowo dziąseł lub innych struktur przyzębia. Bakterie te bytują głęboko w kieszonkach zębodołowych lub na powierzchni tylnego odcinka języka; 
 • nieszczelne lub nieprawidłowo założone plomby, wypełnienia w zębach oraz protezy; 
 • schorzenia ślinianek; 
 • zespół Sjögrena; 
 • stosowanie leków antycholinergicznych, które upośledzają wydzielanie śliny; 
 • przewlekłe zapalenie migdałków lub zatok czy anginy;
 • schorzenia układowe np. w przypadku kwasicy ketonowej wyczuwalny jest słodkawy zapach acetonu, w przypadku niewydolności wątroby zapach „mysi” lub niekiedy o słabym zapachu siarki, natomiast w przebiegu niewydolności nerek – zapach amoniaku. 

Powszechne przekonanie, że za nieświeży oddech odpowiadają zaburzenia w procesie trawienia czy funkcjonowania jelit jest błędne. Schorzenia przewodu pokarmowego rzadko bywają przyczyną nieświeżego oddechu, ponieważ światło przełyku ulega fizjologicznemu zapadnięciu. Inaczej jest jednak w przypadku chorób przełyku, np. w przypadku uchyłku Zenkera. Wówczas niestrawione resztki pokarmowe ulegają zwróceniu,  gdy znajdujemy się w pozycji leżącej lub przy pochyleniu. 

Nieświeży oddech najczęściej wynika z nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Najczęściej popełniane błędy prowadzące do nieprzyjemnego zapachu z ust to: 

 • unikanie dentysty i nie leczenie ubytków zębowych
 • nagromadzona płytka nazębna; 
 • nieregularne mycie zębów – zwłaszcza po jedzeniu i między posiłkami; 
 • nadmierne stosowanie odświeżaczy do ust. Skutek jest odwrotny – nieświeży zapach nasila się, gdyż nadużywanie tego typu preparatów zaburza naturalną florę bakteryjną w jamie ustnej, co może nasilić rozwój grzybów, a tym samym intensywność nieprzyjemnego zapachu. 

Sposoby radzenia sobie z nieświeżym oddechem  

1. Zadbaj o uzębienie 

Aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z ust koniecznie wybierz się do dentysty. Obowiązkowa jest również staranna higiena jamy ustnej, a  więc mycie zębów minimum 2 razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku (jeśli nie masz takiej możliwości, po jedzeniu dokładnie wypłucz usta albo żuj bezcukrową gumę). 

2. Ziołowe napary z rumianku i szałwii 

Do odświeżenia jamy ustnej doskonale sprawdzą się  ziołowe napary, np. z rumianku, szałwii,  gdyż, regenerują błony śluzowe oraz  zwalczają drobnoustroje odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach. Doskonale sprawdzą się zamiast herbaty, a także do płukania ust. 

3. Woda mineralna 

Popijanie od czasu do czasu kilka łyków niegazowanej wody mineralnej przyniesie pozytywne efekty również  naszej jamie ustnej. W ten sposób nawilżymy błony śluzowe i skutecznie wypłuczemy bakterie z jamy ustnej.  

4. Tabletki z cynkiem organicznym 

Dostępne w aptece tabletki z cynkiem organicznym pomogą usunąć przykry zapach z ust i natychmiastowo przywrócić świeży oddech. Dzieje się tak za sprawą jonów cynku, które wchodzą w reakcję ze związkami siarki, odpowiedzialnymi za powstawanie przykrego zapachu. Tabletka rozpuszcza się na języku i już po paru minutach można cieszyć się świeżym oddechem na kilka godzin. Dodatkowo miętowy smak tabletki wzmaga uczucie świeżości w ustach

5. Natka pietruszki 

Natka pietruszki od wieków jest znanym sposobem radzenia sobie z nieświeżym oddechem. Spożycie świeżej, zielonej gałązki tej rośliny zapobiega przykremu zapachowi wywołanemu  przez cebulę czy czosnek. Liście pietruszki zaleca się żuć zarówno przed, jak i po spożyciu potraw zawierających tego typu produkty. 

6. Sok z luceryny 

Luceryna znana jest w medycynie ludowej z właściwości zwalczających przykry oddech. Skutecznym rozwiązaniem będzie picie soku z lucerny 2 razy dziennie po 1 łyżce stołowej. Można też przyjmować tabletki zawierające wyciąg z tej rośliny. 

7. Napar z jeżówki 

Napar z jeżówki bardzo dobrze sprawdzi się  w walce z tą przypadłością i dodatkowo wzmocni odporność naszego organizmu. Aby przygotować napar należy dwie łyżeczki sproszkowanego korzenia tej rośliny zalać szklanką wody i doprowadzić do wrzenia. Taką miksturę należy gotować przez 10 minut. Regularne płukanie ust 2–3 razy dziennie przyniesie pożądane rezultaty. 

8. Goździki 

Równie dobrze znaną metodą natychmiastowego pozbycia się przykrego zapachu z ust jest żucie kilku goździków. Skuteczny jest również płyn do płukania sporządzony właśnie z tej przyprawy. Aby samodzielnie sporządzić taki napar wystarczy jedną łyżkę stołową wysuszonych pąków kwiatowych drzewa goździkowego zalać szklanką wrzątku. Należy stosować go po każdym myciu zębów. 

9. Jałowiec 

15-dniowa kuracja jałowcowa powtarzana przynajmniej dwa razy w roku na pewno przyniesie wiele korzyści. Nieświeży oddech zniweluje żucie suszonych jagód  jałowca – pierwszego dnia 5 sztuk, każdego kolejnego należy dodawać po jednej, aż dojedziemy do 12. Po osiągnięciu celu, każdego dnia zmniejszyć liczbę jagód o jedną aż do 5 sztuk.  

10. Głodówka 

Wiele osób cierpiących z powodu nawracającej halitozy poleca 3-dniową głodówkę, której celem będzie oczyszczenie organizmu z toksyn, w tym usunięcie przyczyn przykrego zapachu. Poleca się jedzenie wyłącznie surowej żywności przez 2 dni zarówno przed głodówką, jak i po jej zakończeniu. 

Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
10 sposobów radzenia sobie z nieświeżym oddechem - 3.5/5. Oddano 37 głosy.
Autor artykułu: