Papryka żółta – właściwości, wartości odżywcze i witaminy
Aktualizacja: 29 kwietnia, 2024
Kojarzy się ze schyłkiem lata i zapowiedzią jesiennej pory. Przygotowujemy z niej wiele przetworów na zimę, ale także cenimy jej smak w sałatkach oraz innych daniach. Faszerowana, duszona, w kompozycji z innymi warzywami smakuje bardzo dobrze. Papryka jest niezwykle cennym warzywem pod względem wartości odżywczych, a ta w kolorze żółtym posiada liczne właściwości wspierające pracę organizmu.
Papryka żółta
Istnieje wiele odmian papryki. Samo warzywo wywodzi się z Ameryki Południowej, a Węgry rozsławiły paprykę, która króluje w ich narodowej, tradycyjnej kuchni. Należy do rodziny psiankowatych, a obecnie stanowi produkt żywnościowy doceniany na całym świecie. Jako warzywo stanowi powszechnie stosowany dodatek do potraw, ale nierzadko staje się także jego bazą. W zależności od barwy, papryka może posiadać nieco różniące się od siebie właściwość. Niewątpliwie jest skarbnicą witamin i składników mineralnych.
Papryka żółta – właściwości
Bogactwo wartości odżywczych sprawia, że żółta papryka jest coraz częściej wykorzystywanym produktem w kuchni, zastępując lub uzupełniając paprykę czerwoną. Posiada właściwości antyoksydacyjne, przeciwdziała starzeniu się komórek oraz zwalcza wolne rodniki, co niewątpliwie wpływa również na wygląd zewnętrzny. Pomaga zachować młodość i sprężystość skóry. Pomocna jest w problemach z układem krwionośnym, gdyż reguluje ciśnienie krwi, a także pracę serca. Korzystnie wpływa również na układ nerwowy. Przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej i dodatnio wpływa na narząd wzroku. Pomaga w problemach skórnych, jest produktem, który dobrze oddziałuje na kształtowanie mięśni, a nawet może łagodzić objawy bólowe w zespole PMS.
Papryka żółta – wartości odżywcze
Papryka jest warzywem o niskiej wartości kalorycznej, zatem może być z powodzeniem stosowana na dietach odchudzających. Nie zawiera praktycznie tłuszczu, a największy udział przypada węglowodanom (słodkawy smak). Na 100 g papryki żółtej przypada 8,7 g błonnika pokarmowego. Szczególnie ważna jest zawartość antyoksydantów, które należą do rodziny karotenoidów – zeaksantyna i luteina, przeciwdziałających wolnym rodnikom. Nie powstydzi się także składu soli mineralnych. W największych ilościach występują wapń, fosfor, magnez, żelazo, a także inne składniki mineralne w mniejszych proporcjach.
Papryka żółta – witaminy
W żółtej odmianie papryki znajdziemy sporą dawkę witaminy E, która potocznie bywa nazywana ze względu na swe właściwości, witaminą młodości. Duży udział przypada witaminom z grupy B, a szczególnie witaminie B6. W jej skład witaminowy wchodzi również ceniona za swe właściwości wzmacniające odporność, witamina C. Ponadto papryka żółta zawiera witaminę K oraz A.
Papryka to bardzo cenne warzywo, a każda jej odmiana nieco się od siebie różni. Żółtą charakteryzuje słodkawy smak i mnogość właściwości oraz składników odżywczych. Korzystnie wpływa na wzrok, serce oraz zapobiega przedwczesnemu starzeniu się organizmu. Składniki zawarte w żółtej papryce zasługują na włączenie jej do diety.
Literatura:
- Kołożyn-Krajewska Danuta, Sikora Tadeusz. Towaroznawstwo żywności. WSiP. Warszawa, 2004. ISBN 83-0209-150-2.
- Rafał Natorski. Papryka – witaminowa rekordzistka. Który kolor najlepszy?[online]. 31.07.2015. Dostępny w Internecie: http://zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/1,101460,12151820,Papryka___witaminowa_rekordzistka.html
- Sven Davin, Muller Nothamnn. Tabele kalorii. MR. Warszawa, 2008. ISBN 97-883-7243-621-4.