Papryka czuszka pomocna w walce z rakiem. Poznajmy wszystkie jej właściwości
Aktualizacja: 25 kwietnia, 2024
Ostre potrawy mają swoich wielbicieli, którzy cenią je za swój charakterystyczny i wyrazisty smak. Zyskują go dzięki takim warzywom jak papryka czuszka, która posiada wiele właściwości leczniczych, a także może pomagać w walce z chorobami nowotworowymi. Warto więc zapoznać się z tym warzywem bliżej.
Papryka czuszka
Czuszka to odmiana papryki, która charakteryzuje się bardzo ostrym smakiem. Zaklasyfikowana jest do rodziny psiankowatych, a jadalne owoce rośliny odznaczają się wydłużonym kształtem oraz głęboko czerwonym kolorem. Najczęściej czuszka stosowana jest jako przyprawa do wielu potraw, nadając im wyrazistego, pikantnego smaku.
Papryka czuszka jest niezwykle popularna w Bułgarii, gdzie mieszkańcy na każdą paprykę mówią właśnie „czuszka”. Natomiast w naszych stronach „czuszka” to określenie grupy ostrych odmian papryki.
Czuszkę można wyhodować w domowej doniczce. Po zakupie czerwonej papryczki, należy odstawić ją na około dwa tygodnie, aby uległa wysuszeniu, a następnie pozyskane z papryki nasionka włożyć do doniczki z ziemią. Roślina najlepiej rośnie w nasłonecznionym miejscu. Po około 3 miesiącach będziemy mogli się cieszyć pierwszymi owocami.
Papryka czuszka – właściwości
Ostre papryczki charakteryzują się wysoką zawartością kapsaicyny – substancji, która wykazuje wiele leczniczych właściwości. Im wyższy poziom ostrości papryki tym zawiera ona więcej kapsaicyny. Papryka czuszka posiada właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe, co wykorzystywane jest w wielu chorobach, a szczególnie w przewlekłym zapaleniu stawów. Czuszka łagodzi także bóle głowy, często pomagając przy dolegliwościach migrenowych. Korzystnie wpływa na układ krążenia, pobudzając jego pracę, a także zapobiegając chorobom związanym z wysokim stężeniem cholesterolu we krwi czy chorobie niedokrwiennej serca. Ostra papryczka pobudza także trawienie i poprawia apetyt. Czuszka okazuje się także przydatna w stanach przeziębienia, zmniejszając opuchliznę błon śluzowych, ułatwia wydalanie śluzu, przynosząc ulgę w katarze. Ponadto papryczka wykazuje działanie antynowotworowe.
Papryka czuszka na raka
Jak już wcześniej wspominaliśmy, papryka czuszka posiada właściwości przeciwnowotworowe, a to wszystko dzięki zawartości kapsaicyny. Jest to substancja chemiczna, alkaloid, który oddziałuje na receptory bólu, błonę śluzową, powodując pieczenie i dając uczucie ostrego smaku. Kapsaicyna zawarta w ostrej papryce nie tylko podkreśla smak potraw, nadając im wyrazistości, ale także może wpływać na komórki nowotworowe. Naukowcy podkreślają bardzo korzystny wpływ tej substancji w leczeniu chorób nowotworowych. Zatem ostra papryczka nie tylko może bardzo dobrze smakować jako dodatek do potraw, ale także leczyć.
Papryka czuszka to jedna z odmian ostrej papryki, która posiada wielu wielbicieli pikantnych smaków. Służy nie tylko jako przyprawa, ale także wykorzystywana jest w wielu dolegliwościach. Ponadto, okazuje się, że może być pomocna w walce z chorobą nowotworową.
Super, dziękuję za informacje na jej temat. Właśnie będę testował pizzę z tym nieznanym mi wcześniej gatunkiem papryki ?.