Otyłość jest chorobą dotykającą coraz większą liczbę osób
Aktualizacja: 30 stycznia, 2019
Przyczyną otyłości niejednokrotnie jest zaniedbanie i złe nawyki utrwalane już od wczesnego dzieciństwa. Z nadmierną tkanką tłuszczową wiąże się występowanie wielu poważnych chorób, które w konsekwencji mogą prowadzić do śmierci. Odchudzanie i zdrowy styl życia to nie tylko przelotna moda, a jeśli już moda to bardzo pozytywna. Osoby szczuplejsze są o wiele mniej narażone na liczne choroby, których przyczynę upatruje się właśnie w otyłości.
Otyłość jako choroba
Dlaczego ludzie są otyli? W dużej mierze to właśnie skutek zaniedbania, wybierania produktów wysoko przetworzonych, nieregularnego spożywania posiłków i braku aktywności fizycznej. Jedzenie poza domem, szczególnie, jeśli odbywa się w barach szybkiej obsługi, gdzie podawane jest jedzenie typu fast food, również przyczynia się do zwiększenia liczby ludzi otyłych.
Wiele osób nie chce nawet podjąć walki o szczupłą sylwetkę. Swoją tuszę traktuje jak mur obronny, który daje im stabilizację emocjonalną i bezpieczeństwo. Wówczas wszelkie próby schudnięcia kończą się klęską.
Istnieje wiele sposobów określenia swojej otyłości. Dzięki różnego rodzaju wskaźnikom możemy kontrolować swoją wagę oraz określić typ otyłości i jej wpływ na zdrowie całego organizmu. Jednym z najpopularniejszych wskaźników jest BMI. Jednak nie jest on dokładny w przypadku kobiet w ciąży czy sportowców. Najnowszym rodzajem wskaźnika jest ABSI. Oprócz wzrostu i wagi uwzględnia również taki parametr jak obwód pasa. Dzięki niemu określisz stopień ryzyka dolegliwości zdrowotnych związanych z Twoim typem otyłości.
A typów otyłości jest bardzo dużo, każdy niesie ze sobą ryzyko zapadalności na inne choroby. Wyróżniamy gynoidalną, androidalną i uogólnioną, ich występowanie w głównej mierze zależy od budowy ciała. Najbardziej niebezpieczna jest otyłość brzuszna. Związana jest z mocnym otłuszczeniem organów wewnętrznych, co niesie największe ryzyko groźnych dla zdrowia chorób.
Otyłość dotyka nie tylko osoby dorosłe, coraz częściej zapadają na nią również dzieci. Według raportu UNICEF-u z roku na rok sytuacja się pogarsza, a odsetek dzieci otyłych jest coraz większy. Możemy mówić wręcz o epidemii XXI wieku, ponieważ przyczyny otyłości u najmłodszych zazwyczaj związane są ze śmieciowym jedzeniem i restauracjami z żywnością typu fast food. Pamiętajmy, że przykład rodziców w tym wypadku jest najważniejszy i to właśnie on wpływa na ich późniejsze nawyki żywieniowe.
Nie traktujmy otyłości jedynie jako uszczerbku w wyglądzie osób należących do społeczeństwa, które kultem otoczyło piękne i szczupłe ciała. Otyłość to choroba, która jak każda inna, zaniedbana może prowadzić do śmierci.