Otyłość jest chorobą dotykającą coraz większą liczbę osób

16 18 20

Przyczyną otyłości niejednokrotnie jest zaniedbanie i złe nawyki utrwalane już od wczesnego dzieciństwa. Z nadmierną tkanką tłuszczową wiąże się występowanie wielu poważnych chorób, które w konsekwencji mogą prowadzić do śmierci. Odchudzanie i zdrowy styl życia to nie tylko przelotna moda, a jeśli już moda to bardzo pozytywna. Osoby szczuplejsze są o wiele mniej narażone na liczne choroby, których przyczynę upatruje się właśnie w otyłości.

Otyłość jako choroba

Dlaczego ludzie są otyli?  W dużej mierze to właśnie skutek zaniedbania, wybierania produktów wysoko przetworzonych, nieregularnego spożywania posiłków i braku aktywności fizycznej. Jedzenie poza domem, szczególnie, jeśli odbywa się w barach szybkiej obsługi, gdzie podawane jest jedzenie typu fast food, również przyczynia się do zwiększenia liczby ludzi otyłych.

Wiele osób nie chce nawet podjąć walki o szczupłą sylwetkę. Swoją tuszę traktuje jak mur obronny, który daje im stabilizację emocjonalną i bezpieczeństwo. Wówczas wszelkie próby schudnięcia kończą się klęską.

Istnieje wiele sposobów określenia swojej otyłości. Dzięki różnego rodzaju wskaźnikom możemy kontrolować swoją wagę oraz określić typ otyłości i jej wpływ na zdrowie całego organizmu. Jednym z najpopularniejszych wskaźników jest BMI. Jednak nie jest on dokładny w przypadku kobiet w ciąży czy sportowców. Najnowszym rodzajem wskaźnika jest ABSI. Oprócz wzrostu i wagi uwzględnia również taki parametr jak obwód pasa. Dzięki niemu określisz stopień ryzyka dolegliwości zdrowotnych związanych z Twoim typem otyłości.

A typów otyłości jest bardzo dużo, każdy niesie ze sobą ryzyko zapadalności na inne choroby. Wyróżniamy gynoidalną, androidalną i uogólnioną, ich występowanie w głównej mierze zależy od budowy ciała. Najbardziej niebezpieczna jest otyłość brzuszna. Związana jest z mocnym otłuszczeniem organów wewnętrznych, co niesie największe ryzyko groźnych  dla zdrowia chorób.

Otyłość dotyka nie tylko osoby dorosłe, coraz częściej zapadają na nią również dzieci. Według raportu UNICEF-u z roku na rok sytuacja się pogarsza, a odsetek dzieci otyłych jest coraz większy. Możemy mówić wręcz o epidemii XXI wieku, ponieważ przyczyny otyłości u najmłodszych zazwyczaj związane są ze śmieciowym jedzeniem i restauracjami z żywnością typu fast food. Pamiętajmy, że przykład rodziców w tym wypadku jest najważniejszy i to właśnie on wpływa na ich późniejsze nawyki żywieniowe.

Nie traktujmy otyłości jedynie jako uszczerbku w wyglądzie osób należących do społeczeństwa, które kultem otoczyło piękne i szczupłe ciała. Otyłość to choroba, która jak każda inna, zaniedbana może prowadzić do śmierci.

Sprawdź swoje zapotrzebowanie kaloryczne

Darmowy kalkulator online

Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Otyłość jest chorobą dotykającą coraz większą liczbę osób - 3.3/5. Oddano 9 głosy.
Autor artykułu: