Otyłość brzuszna – przyczyny, leczenie i najlepsza dieta!
Aktualizacja: 30 stycznia, 2019
Otyłość brzuszna inaczej androidalna, czy typu „jabłko” jest szczególnie niebezpieczna, gdyż nadmiar tkanki tłuszczowej gromadzi się wokół ważnych narządów ciała. Oprócz tego, że skupiające się fałdy tłuszczu wokół brzucha nie wyglądają estetycznie, to tkanka tłuszczowa zbierająca się wokół niego, poważnie zagraża zdrowiu i obniża znacząco komfort życia.
Otyłość brzuszna, typu „jabłko”, otyłość centralna, trzewna czy też wisceralna – to określenia charakteryzujące typ otyłości, gdzie w głównej mierze tkanka tłuszczowa zbiera się w okolicach brzucha. Znacznie częściej dotyka mężczyzn niż kobiet. Nieleczona może prowadzić do poważnych konsekwencji i chorób: metabolicznych, układu krążenia, cukrzycy czy nadciśnienia tętniczego.
Otyłość brzuszna – przyczyny
Za główną przyczynę otyłości uznaje się niezdrowy styl życia – w tym dietę i brak aktywności fizycznej. Nadmierna podaż kalorii na dobę w stosunku do potrzeb i możliwości organizmu, powoduje odkładanie się tkanki tłuszczowej. Spożywanie tłustych, smażonych potraw, czekolady i innych słodkich przekąsek, pożywienia typu fast – food, picie kolorowych, gazowanych napojów – może wiązać się z tym typem otyłości. Ważne są także proporcje posiłków i godziny ich spożywania. Częściej do rozwinięcia otyłości brzusznej predysponowani są mężczyźni, u których tkanka tłuszczowa z reguły lokalizuje się w okolicach brzucha i klatki piersiowej.
Niektóre kobiety, zwłaszcza z zaburzeniami hormonalnymi, także mogą cierpieć na otyłość brzuszną. W tej grupie kobiet do otyłości typu „jabłko” dochodzi zwykle w okresie menopauzy.
Wpływ na rozrost tkanki tłuszczowej ma nie tylko dieta, ale również predyspozycje genetyczne, czynniki środowiskowe, tryb życia oraz typ sylwetki danej osoby, który może prowadzić do otyłości brzusznej.
Niektóre leki mogą powodować odkładanie się tkanki tłuszczowej właśnie w okolicach jamy brzusznej. Chorzy na astmę czy choroby reumatyczne powinni szczególnie uważać na to, co jedzą, prowadzić zdrowy styl życia, gdyż przyjmowane w tych chorobach sterydy, sprzyjają tyciu.
Otyłość brzuszna – leczenie
Głównym i podstawowym sposobem leczenia otyłości jest oczywiście dobrze zbilansowana dieta i zmiana stylu życia na zdrowy. Połączenie odpowiednio dobranej diety z umiarkowaną aktywnością fizyczną, pozwoli na zrzucenie zbędnych kilogramów i zmniejszenie ryzyka powikłań otyłości.
Obok diety, jak już wspominaliśmy, ważna jest aktywność fizyczna, która wspomoże proces odchudzania. Odpowiednio dostosowane ćwiczenia do typu otyłości i pod względem danej osoby, wspomogą proces leczenia, a także wzmocnią mięśnie, szczególnie podtrzymujące kręgosłup, który codziennie zmaga się ze zbędnymi kilogramami naszego ciała.
Bardzo ważna w procesie odchudzania jest równowaga psychiczna. Stres sprzyja spożywaniu nie tylko większej ilości pokarmów, ale także niezdrowych przekąsek, słodyczy, które ujemnie wpływają na naszą sylwetkę. Spokojny tryb życia pozwoli na zaplanowanie diety i ćwiczeń, a unikanie stresu pozwoli na wyeliminowanie niepotrzebnego „zajadania” trudnych sytuacji.
Gdy otyłość brzuszna ma już swoje konsekwencje, na przykład w postaci zespołu metabolicznego, sama dieta i sport nie wystarczą. Należy umówić się na wizytę lekarską, gdzie lekarz stwierdzi, jakie ewentualnie leki należy podać, by wyrównać poziom lipidów czy ciśnienie tętnicze krwi.
Otyłość brzuszna – dieta
W diecie odchudzającej podstawą jest planowanie. Skomponowanie odpowiednich posiłków, które dostarczą energii i wartości odżywczych i rozplanowanie ich w ciągu dnia, jest bardzo ważne. W takiej diecie nie może zabraknąć owoców i warzyw. Polecane są wszelkie produkty pełnoziarniste oraz te, które zawierają sporą ilość błonnika, wspomagającego pracę jelit. Należy wybierać tłuszcze pochodzenia roślinnego w zamian za smalec czy masło. Absolutnie wykluczamy z jadłospisu produkty typu fast – food, tłuste mięsa, tłuste ciężkie sosy. Wybierajmy chude, białe mięso oraz ryby morskie, zawierające kwasy – omega 3, wspomagające obniżanie cholesterolu. W umiarkowanej ilości zaleca się spożywanie orzechów (migdały, orzeszki ziemne niesolone) dodawanych do sałatek. Zapomnijmy także o dosładzanych napojach. Wybierajmy wodę, herbatę ziołową, zieloną czy świeżo wyciskane soki warzywne.
Otyłość brzuszna jest bardzo groźną chorobą, która nieleczona może doprowadzić do poważnych chorób. Przede wszystkim należy zmienić swój styl życia, dietę i zacząć od prostych aktywności fizycznych, które wspomagać będą odchudzanie. Połączenie tych dwóch rzeczy oraz pozytywne nastawienie sprawi, że wraz ze zgubionymi kilogramami, spadnie ryzyko powikłań otyłości wisceralnej.
Jetem b aktywny. min 1h albo więcej spaceru po lesie; 3x basen w tyg; zero cukru; dieta wegetarianska. bez piwa; brzuch rośnie – chociaż cały czas się odchudzam i po sukcesach (razem ostatnie lata ponad 20 kg), waga wraca; a co to jest za specjalista co miesiąc temu skończył dietetykę?
Wojtek chodząc po lesie nie podjadaj szyszek to znów waga spadnie
Pięknie się czyta ale nie każdy ma czas na aktywność fizyczną. Ja pracuję od 7 do 15-17, niemal cały ten czas jestem w samochodzie. Po pracy szybko zakupy, gotowanie, sprzątanie, dzieci, i jest 22:00, nie mam już czasu dla siebie. Ponadto studiuję zaocznie, więc co 2 weekend siedzę po 11 godzin dziennie w ławce a wolny weekend to głównie odgruzowywanie domu, masowe pranie, zakupy i nauka. Proszę znajdźcie mi w tym chaosie godzinę dziennie na aerobik czy w ogóle spacer, bo każdego dnia wieczorem już jestem wystarczająco wykończona….
jesteś słabo zorganizowana. Też pracuje podobnie jak ty. Mam te same obowiązki. Wyjdź z haosu – PLANUJ. Można.
[moderacja obraźliwej treści] Człowiek chce się czegoś konkretnego dowiedzieć, a wy piszecie ogólnikami, typu, ze należy zastosować dietę i ćwiczenia… To i ja wiedziałem… Tylko strata czasu, czytając te beznadziejne artykuły. [moderacja obraźliwej treści]… nie pozdrawaim
Gdyby istniał uniwersalny przepis na piękną sylwetkę i do tego bez wysiłku, wszyscy chodziliby piękni i szczupli. Niestety tak nie jest. Każdy organizm jest inny i każdy reaguje inaczej. Dieta i ćwiczenia to pewna zasada, która działa. Jeśli masz problem z dopasowaniem odpowiedniej diety i nie widzisz poprawy udaj się do specjalisty.
To może chociaż jakieś przykłady? Rozpisywanie się, żeby podać 2-3 ogólniki, to pseudo-newsy.