ABSI – poznaj nowy wskaźnik ryzyka chorób związanych z otyłością!
Aktualizacja: 25 maja, 2022
Eksperci są zgodni – wskaźnik masy ciała BMI stosowany jest w celu określenia ryzyka wystąpienia problemów zdrowotnych związanych z nadwagą i otyłością, jednak jego niedokładność powoduje, że odchodzi powoli do lamusa. Nowe badania, opublikowane w czasopiśmie PLoS ONE, dostarczają dowodów, że nie tylko ilość, ale też rozmieszczenie tkanki tłuszczowej warunkuje podatność na choroby towarzyszące nadwadze i otyłości. W związku z tym opracowano nowe, bardziej dokładne narzędzie – wskaźnik ABSI. Dowiedz się jak go wyliczyć!
Wskaźnik ABSI
Wskaźnik ABSI (ang. Abody Shape Index) służący do oceny ryzyka dolegliwości zdrowotnych. Jego wartość szacuje się na podstawie wysokości ludzkiego ciała, masy i obwodu talii (od budowy sylwetki zależy odkładanie się tkanki tłuszczowej i większe ryzyko niektórych chorób). Włączenie tego ostatniego parametru sprawia, że ABSI jest bardziej precyzyjne niż popularnie stosowane do tej pory Body Mass Index.
Zespół prof. Krakauera z City College of New York obliczył ABSI i BMI ponad 14 tys. Amerykanów o różnorodnych kształtach i rozmiarach ciała. Na podstawie wyników badania stwierdzono, że w przewidywaniu przedwczesnej śmiertelności ABSI wydaje się być bardziej dokładne niż BMI. Osoby z najwyższą wartością ABSI były obarczone dwukrotnie większym ryzykiem przedwczesnego zgonu niż te z prawidłową wartością wskaźnika. Naukowcy odkryli, że u niektórych osób, nawet gdy BMI mieściło się w granicach normy, ABSI wskazywało, że mogą one znajdować się w strefie zagrożenia.
Naukowcy przyznają, że jest zbyt wcześnie, aby stwierdzić, czy ABSI mogłoby stać się wyłącznym parametrem ,,dobrego zdrowia”, ale zgadzają się, że utrata masy ciała, zwłaszcza w pasie, jest skuteczna w walce z wieloma dolegliwościami.
Obliczanie ABSI
Wyliczenie wartości wskaźnikowej, wymaga nieco więcej wysiłku niż w przypadku BMI. Oprócz wzrostu, masy ciała wskaźnik uwzględnia również taki parametr jak obwód pasa (WC). Aby poznać wartość liczbową wskaźnika, powinieneś posłużyć się wzorem:
Body Shape Index (ABSI) = WC/[(BMI2/3)*(wzrost1/2)]
Jeżeli nie jesteś zbyt dobrym matematykiem, możesz też skorzystać z kalkulatora dostępnego tutaj.
Jak interpretować wynik?
Jeżeli twoje ABSI przyjmuje wartość:
- poniżej 1 – jesteś w grupie niskiego ryzyka
- 1 – jesteś obarczony średnim ryzykiem przedwczesnej śmierci
- powyżej 1 – znajdujesz się w grupie największego ryzyka
U osób mających otyłość brzuszną typu „jabłko” ABSI przyjmuje wyższe wartości. W związku z tym występuje u nich największe ryzyko rozwoju chorób towarzyszących nadmiernej masie ciała. Więcej szczęścia maja ,,gruszki”. W ich przypadku częstość pojawiania się schorzeń serca jest zdecydowanie niższa. Osoby z gynoidalnym typem otyłości cierpią za to częściej na osteoporozę, zwyrodnienie układu kostno-stawowego kończyn dolnych i problemy z żylakami.
Otrzymany wynik cię nie zadawała? Może powinieneś pomyśleć o wprowadzeniu kilku zmian w swoim codziennym funkcjonowaniu. Warto zadbać o właściwe nawyki żywieniowe i pomyśleć w jaki sposób podnieść poziom swojej aktywności fizycznej. Zacznij od metody małych kroków. Na początek ogranicz spożycie soli i staraj się odpowiednio nawadniać organizm. Pamiętaj, zaleca się pić dziennie co najmniej 2 l wody. Włącz do swej diety więcej warzyw i owoców. Staraj się też wybierać produkty bogate w tłuszcze wielonienasycone, które obniżają poziom złego cholesterolu LDL. Koniecznie unikaj produktów, które zwierają szkodliwe tłuszcze trans.
Dobry stan zdrowia będzie zdecydowanie najlepszą nagrodą za podjęty wysiłek.
Literatura:
- Krakauer N, Krakauer J. Dynamic Association of Mortality Hazard with Body Shape. PLoS ONE. 2014. [on-line:http://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0039504]
- Rexford S. Ahima, Mitchell A. Lazar .The Health Risk of Obesity—Better Metrics Imperative. Science 341, s.856-858, 2013.
- Karpińska E, Markiewicz-Żukowska R, Socha K, Anna Puścion, Mystkowska K, Borawska MH. Wpływ nawyków żywieniowych nawyków żywieniowych na gromadzenie tkanki tłuszczowej studentek uniwersytetu medycznego w Białymstoku. Bromat. Chem. Toksykol. 3, s.784-789, 2012,
[on-line: http://www.ptfarm.pl/pub/File/Bromatologia/2012/3/784-789.pdf]
Człowiek jest skomplikowaną istotą. Na nasze zdrowie wpływa wiele czynników. Sam wzrost i waga nie określi wszystkich zależności związanych z naszym zdrowiem. Jesteśmy praktycznie jedynymi istotami na Ziemi które nie wykorzystują przednich kończyn do chodzenia. Siły oddziaływujące na nas inaczej się rozkładają i trzeba brać pod uwagę więcej zmiennych.
Może pokażę ten przelicznik co niektórym lekarzom. Jestem niska i szczupła, nie chuda. Mam 33 lata i ważę tyle samo (plus/ minus 2-4 kg), co gdy miałam 16 lat. Na nic nie choruję , miesiączkuję regularnie, zdrowo się odżywiam , nie liczę kalorii ale z 2500 dziennie przypuszczam, a oni ciągle czepiają się o moje BMI niewiele ponad 17. Przy 153 cm wzrostu wyglądam jednak całkiem normalnie z „niedowagą”, której sądzę w rzeczywistości nie mam, osoby ważące prawidłowo przy wzroście 175 cm są smuklejsze ode mnie:) Dodam że mam bardzo drobne kości i ładnie kształtowane mięśnie, we wczesnej młodości zaczęłam trenować aikido, mam tzw chłopięcy typ sylwetki: mały biust, wąskie biodra, brak wcięcia w talii (66 cm, ale bez wałeczków).Uważam że jest OK, lubię siebie, wiem że mogę jeść wszystko. Szanowni medycy zajmijcie się osobami naprawdę chorymi albo własną głową na początek.