Nieznane dotąd właściwości warzyw i owoców

16 18 20

Owoce i warzywa powinny się znaleźć w diecie każdego, kto planuje zrzucić zbędne kilogramy. Mają dużo witamin, składników mineralnych oraz są bogatym źródłem błonnika. Pełnią bardzo ważną rolę w żywieniu człowieka. Niedawno odkryto jednak całkiem nowe, zaskakujące właściwości tych niezastąpionych darów natury.

Istnieje przekonanie, że wszystkie warzywa i owoce pełnią bardzo ważną funkcję w żywieniu człowieka. Działają alkalizująco, są głównym źródłem potasu, który jest niezbędny do pracy serca, a większość z nich jest niskokaloryczna. Wpływ owoców i warzyw na zdrowie można jednak oceniać pod różnymi kątami, również takimi, o których nie mówi się dużo.

Właściwości warzyw i owoców

Zdrowotne korzyści płynące ze spożywania warzyw i owoców znane są nie od dziś. Wśród najistotniejszych znajduje się między innymi zmniejszenie ryzyka chorób przewlekłych, takich jak nowotwory, choroby serca czy udary mózgu. Właściwości te, zawdzięczają wysokiemu poziomowi przeciwutleniaczy, czyli witaminie E, selenowi i manganowi, które naprawiają szkody wyrządzone przez wolne rodniki. Te z kolei, odpowiedzialne sa za powstawanie miażdzycy, raka, astmy, zawału serca oraz przyspieszają starzenie się skóry.

Korzyści z jedzenia warzyw i owoców

O ile właściwości zdrowotne owoców i warzyw zostały już dobrze poznane, o tyle korzyści psychiczne wynikające z ich spożywania są tematem wymagającym dodatkowych obserwacji. Mimo to, powstaje wciąż wiele badań, które wykazują, że osoby jedzące owoce i warzywa rzadziej zapadają na depresję, są bardziej szczęśliwi, zadowoleni z życia, optymistyczni oraz mają wyższą samoocenę. W 2014 przeprowadzono 10- dniowy ekperyment, na podstawie którego stwierdzono, iż codzienne spożywanie owoców w tym okresie, zmniejszyło odczuwany przez uczestników niepokój (Smith & Rogers), a w 2013 zaobserwowano, że mężczyźni jedzący dwa kiwi każdego dnia, byli energiczni, pełni wigoru i chęci do działania (Carr i in.).

ripe peaches

Świeże brzoskwinie.

Wszystkie wymienione do tej pory korzyści, świadczą bez wątpienia o tym, że spożywanie warzyw i owoców wiąże się z lepszym samopoczuciem czy zadowoleniem z życia. To jednak wciąż za mało, aby stwierdzić, że mają one wpływ na indywidualne odczuwanie dobrostanu psychicznego. Brakuje kilku kluczowych elementów.

Czy wyższe spożycie warzyw i owoców wpływa na nasze zaangażowanie? Czy możemy dzięki nim, odnaleźć sens życia i sprawić, aby było miało ono cel? Czy staniemy się bardziej ciekawi świata i kreatywni? Od tych odpowiedzi właśnie, zależy to, czy za dobrym samopoczuciem kryje się coś więcej, a mianowicie ogólny dobrostan psychiczny.

Zagadkę tą postanowili rozwiązać badacze z Nowej Zelandii, a wyniki ich pracy ukazały się w British Journal of Health Psychology. Eksperyment przeprowadzono na ponad 400 młodych osobach. Uczestnicy każdego wieczoru przez 13 dni z rzędu, zdawali relację z ilości spożycia przez nich warzyw i owoców oraz oceniali swoje doświadczenia, odnośnie odczuwanego dobrobytu, ciekawości i kreatywności tego dnia. Dla porównania zbierano także informacje o konsumpcji niezdrowej żywności, takiej jak słodycze i chipsy.

Wyniki były jednoznaczne. Owoce i warzywa nierozerwalnie związane są z dobrostanem psychicznym, w tym z ciekawością i kreatywnością. Przy czym ciekawość, należy rozumieć przez poszukiwanie nowych umiejętności oraz uczenie się nowych rzeczy. Ciekawość wiąże się również z dobrym samopoczuciem, ponieważ koncentruje się głównie na działaniach, które dotyczą naszego celu i sensu życia. Kreatywność natomiast, obejmuje wyrażanie umiejętności artystycznych lub muzycznych, a także sprawia, że w naszej głowie tworzą się nowe pomysły.

Owoce – witaminy

Okazuje się, że wszystko zawdzięczamy wysokiej zawartości witaminy C, przy udziale której z dopaminy powstaje noradrenalina, która z kolei sprawia, że ochoczo stawiamy czoła wyzwnaniom dnia codziennego, zamiast myśleć o nich z obawą i niechęcią. Owoce i warzywa są też bogatym źródłem witaminy B, biorącej udział w produkcji dopaminy i serotoniny. Dopamina jest neuroprzekaźnikiem, który leży u podstaw motywacji i promuje zaangażowanie, sprawiając, że życie staje się atrakcyjniejsze.

Kiedy ludzie jedli więcej owoców i warzyw, odczuwali dobrostan psychiczny, wykazywali się większą kreatywnością i byli bardziej ciekawi świata. Wyniki takie sugerują, że za spożyciem warzyw i owoców kryje się coś więcej, niż tylko lepsze samopoczucie. Zatem czy jedząc codziennie zwykłą marchewkę, będziemy bardziej ciekawi i kreatywni? Takie stwierdzenie wymaga jeszcze wielu dodatkowych badań, ale jedno można stwierdzić z całą pewnością. Warzywa i owoce są skarbnicą składników odżywczych, a ich spożycie przynosi same korzyści.

 

Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Nieznane dotąd właściwości warzyw i owoców - 3.9/5. Oddano 36 głosy.
Autor artykułu:

Opinie

  • siot 18.12.2015, 11:34

    super

    Odpowiedz
  • na zdrowie 27.02.2016, 7:58

    interesujący artykuł. własnie piję koktajl z truskawek,szpinaku i banana:)

    Odpowiedz

Napisz swoją opinię

Twoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.
Obowiązkowe pola są oznaczone