Nie trzymaj wszystkiego w lodówce. Sprawdź, co można w niej umieszczać a czego nie
Aktualizacja: 5 sierpnia, 2020
Czy powinniśmy schować pomidory do lodówki? A może powinny tam się znaleźć banany? A co z mlekiem? Oto porady, jakie produkty należy przechowywać w warunkach chłodniczych, a jakie nie.
Co powinniśmy trzymać w lodówce?
Konieczność przechowywania niektórych produktów spożywczych w lodówce może wzbudzić nasze zdziwienie, tak jest np. w przypadku oleju. Dlaczego, przecież stoi on na półkach w sklepach, a nie w warunkach chłodniczych. Otóż w sklepach jest on zamknięty, więc może stać tam bardzo długo. Jednak, kiedy go odkręcimy, dostaje się do niego tlen i utlenia ważne dla nas nienasycone kwasy tłuszczowe. W warunkach chłodniczych ten proces zostaje spowolniony, więc olej pozostaje na dłużej świeży i nie jełczeje. Dotyczy to wszystkich olei, zarówno tych,na których smażymy jak rzepakowy i słonecznikowy oraz tych dodawanych do sałatek np. oliwy z oliwek. W lodówce mogą zgęstnieć lub stać się nieprzeźroczyste, ale po wyciagnięciu z niej wrócą do naturalnego stanu.
Sałaty w warunkach chłodniczych dłużej utrzymują świeżość i nie więdną tak samo brokuły i kalafior.
Zwykle trzymamy także w lodówce włoszczyznę na rosół, marchew, seler czy pietruszkę, co jest bardzo dobrym zwyczajem, ponieważ warzywa te lubią niskie temperatury i dłużej pozostają świeże. Do owoców, które należy przechowywać w lodówce należą; śliwki, czereśnie i truskawki.
Jeśli mamy coś otwartego czy to puszka konserwy, groszku, mleko czy pokrojone warzywa, owoce to lepiej włożyć do lodówki, co spowolni rozwój bakterii.
Jajka, jeśli spożyjemy je szybko, możemy pozostawić na blacie w kuchni. Zwykle jednak nie używamy ich codziennie, dlatego lepiej trzymać je w lodówce. Tam mogą być przechowywane do kilku tygodni lub do swojej daty ważności.
Czego nie możemy wkładać do lodówki?
Nie ma potrzeby wkładania do lodówki słodyczy, wafelków, ciastek czy czekolad. Jeśli mamy w domu optymalną temperaturę do 25oC nic im się nie stanie.
Tak samo konserwy rybne lub mięsne czy majonez, jeśli nie zostały jeszcze otwarte nie muszą być przechowywane w lodówce.
Ziemniaki trzymane w zbyt niskich temperaturach przekształcają zawartą w sobie skrobię w cukry proste, przez co robią się słodkie, a cukinia traci swoje cenne wartości.
Pomidory i ogórki także nie powinny być przechowywane w lodówce, bowiem szybciej ulegają one zepsuciu. Poza tym należy je trzymać z dala od siebie, ponieważ ogórek w towarzystwie pomidorów zżółknie. Podobnie nie powinno się ich spożywać jednocześnie w sałatkach, ponieważ askorbinaza z ogórka niszczy witaminę C w pomidorach. Istnieje jeszcze kilaka innych połączeń produktów, których należy unikać, aby cieszyć się ich właściwościami.
Cytrusy i owoce tropikalne takie jak banany czy ananasy powinny być przechowywane poza lodówką, ponieważ naturalnie występują w ciepłych miejscach, dlatego takie warunki są dla nich odpowiednie. Wyjątkiem jest tutaj kiwi, które lepiej trzymać w chłodnym miejscu.
Pieczywo lepiej przechowywać w chlebaku postawionym w najcieplejszym miejscu w kuchni, tak samo miód, który w lodówce uległby krystalizacji.
Mleko w kartonie, jeśli pozostaje nieotwarte również nie wymaga miejsca w lodówce.
Teraz już wiemy jakie produkty powinny się znaleźć w lodowce, a jakie nie. Warto zastosować się do tych porad, aby na dłużej cieszyć się świeżością swoich produktów.
Jeszcze polecam aby w lodówce przechowywać piwo:)