7 najczęściej popełnianych błędów w kuchni
Aktualizacja: 27 czerwca, 2017
Przygotowując posiłki wiele rzeczy robimy mechanicznie, tym samym powtarzamy wciąż te same błędy. Chcemy, aby nasze potrawy były nie tylko smaczne, ale także zdrowe. Dowiedz się jakie błędy w kuchni powtarzane są najczęściej i spróbuj ich unikać. Kilka prostych zasad pozwoli ci utrzymać porządek w kuchni i w maksymalny sposób czerpać to, co najlepsze z używanych produktów spożywczych.
Jedna deska do krojenia
To niestety najczęściej popełniany błąd w kuchni. Nawet jeśli desek do krojenia mamy kilka, używane są one do wszystkich rodzajów produktów. W każdej kuchni powinny znajdować się deski do krojenia mięsa i osobno takie, na których znajdować się będzie reszta produktów. Surowe mięso może zawierać bakterie i pasożyty niebezpieczne dla zdrowia, dlatego ważne jest aby unikać kontaktu z innymi produktami. Dobrze, aby deska przeznaczona do mięsa była szklana lub plastikowa. Drewno „wciąga” soki wypływające z mięsa, tym samym czyniąc drewniane deski trudniejsze do umycia. Niedokładne wyczyszczenie może doprowadzić do rozwoju bakterii i w rezultacie zatruć pokarmowych.
Przechowywanie oliwy z oliwek w jasnych butelkach
Oliwa jest bardzo cennym tłuszczem zawierającym mnóstwo składników mineralnych i witamin. Z tego powodu należy chronić ją przed dostępem światła. Przechowując oliwę w jasnej butelce w miejscu mocno nasłonecznionym powodujemy, że oliwa traci właściwości prozdrowotne. Najlepszym rozwiązaniem jest przechowywanie oliwy w ciemnych butelkach w chłodnym miejscu z małym dostępem do światła. Należy również unikać zbyt niskich temperatur, dlatego lepszym wyborem będzie szafka niż półka w lodówce. Oliwa w temperaturze poniżej 8 stopni staje się mętna i traci walory smakowe. Na sklepowych półkach można spotkać oliwę w jasnej butelce. Wybierzmy jednak taką, której butelka jest ciemna. Wówczas będziemy mieć pewność, że wybieramy olej lepszej jakości.
Przechowywanie masła
Podobnie jak oliwa, masło wymaga odpowiednich warunków przechowywania. Jest tłuszczem zwierzęcym o krótkim terminie przydatności. Szybko też ulega procesowi jełczenia co powoduje, że po kilku dniach nie nadaje się do spożycia. Ważne jest, aby masło przechowywać w miejscu chłodnym oraz bez dostępu światła. Najlepszym sposobem na ochronę masła przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych jest trzymanie go w lodówce w nieprzeźroczystej maselniczce. Światło i tlen powodują powstawanie w maśle szkodliwych dla zdrowia oksysteroli. Są to utlenione pochodne cholesterolu, których działanie w organizmie powiązane jest według badaczy z rozwojem miażdzycy czy chorobami nowotworowymi. Mają one silne właściwości osłabiające syntezę cholesterolu, co negatywnie wpływa na jego funkcje.
Pomidory w lodówce
Pomidory to warzywa bardzo wrażliwe na działanie niskich temperatur. Jako jedne z niewielu nie powinny być przechowywane w warunkach chłodniczych ponieważ tracą swój naturalny aromat i smak. Jak wszystkie owoce i warzywa pomidory wydzielają duże ilości etenu – roślinnego hormonu odpowiedzialnego za ich dojrzewanie. Przechowywanie pomidorów w towarzystwie innych warzyw, a zwłaszcza owoców spowoduje szybsze ich dojrzewanie i psucie.
Nadmierne obieranie warzyw i owoców
Nie ulega wątpliwości, że każdy owoc lub warzywo przed spożyciem powinno być umyte. Znajdujące się na nich bakterie mogą wywoływać groźne choroby, nawet pasożytnicze będące zagrożeniem dla życia. Wiele owoców i warzyw przed zjedzeniem wymaga także obrania. Większość warzyw i owoców posiada jednak jadalną skórkę. Najczęściej popełnianym błędem w kuchni jest zbyt grube obieranie warzyw i owoców. W skórce zawartych jest wiele witamin i wartości odżywczych. Oczywiście ciężko tę zasadę zastosować w przypadku cytrusów, bananów czy cebuli. Nie zdajemy sobie sprawy, że pozostałości po obranych warzywach i owocach to witaminy, które najczęściej lądują w koszu. Dlatego starajmy się jak najczęściej spożywać lub gotować je wraz ze skórką. Staną się nie tylko lepszym źródłem składników mineralnych, ale zachowają również walory smakowe oraz swój naturalny aromat.
Przygotowanie fasoli
Fasola, podobnie jak inne rośliny strączkowe, przed każdym spożyciem powinna być odpowiednio długo namaczana w wodzie. Jest to roślina bogata w białko i inne właściwości odżywcze. Zawiera również lektyny, które hamują wydzielanie trypsyny – enzymu trawiącego białka. Brak trypsyny powoduje powstawanie bakterii jelitowych, co skutkuje silnymi, często bolesnymi wzdęciami. Ponadto, fasola zawiera stachiozę i rafinozę, cukry złożone, których enzymy wytwarzane przez organizm człowieka nie są w stanie strawić. Związki te, trawione są w jelicie grubym, a w wyniku ich rozkładu powstaje dwutlenek węgla i wodór – odpowiedzialne za powstawanie gazów. Woda wypłukuje z nasion fasoli składniki będące przyczyną tych dolegliwości, jednocześnie pozbawiając jednak warzywo witamin i substancji mineralnych mających dobroczynny wpływ na nasze zdrowie.
Istnieją różne opinie na temat wykorzystywania wody z moczenia. Według jednych wodę należy wylewać ze względu na wystepujące w niej szkodliwe substancje, drudzy radzą aby w tej wodzie fasolę później gotować, co pozwoli zachować jej smak i cenne witaminy. Warto wiedzieć, że fasolę należy moczyć przez przynajmniej 6 godzin w wodzie o temperaturze pokojowej. Nie powinniśmy w tym celu używać wody gorącej, gdyż spowoduje to jeszcze większe straty cennych wartości odżywczych. Ważne jest również, aby nie moczyć fasoli zbyt długo, ponieważ traci ona wówczas smak, a jej skórka często jest twarda nawet po ugotowaniu. Woda z moczenia fasoli powinna być wylewana. Uciążliwe dolegliwości gastryczne będące efektem spożycia tej rośliny można złagodzić za pomocą ziół usprawniających trawienie jak tymianek, czy kminek.
Gotowanie ziemniaków w kwaśnej zupie
Chcąc przyrządzić kapuśniak lub zupę ogórkową z ziemniakami powinniśmy pamiętać o bardzo ważnej zasadzie, która pozwoli nam cieszyć się smakiem przygotowanej zupy. Dotyczy ona sposobu gotowania ziemniaków. Istnieją dwa sposoby na przyrządzenie zupy z ziemniakami:
- Ziemniaki ugotować przed dodaniem kwaśnego składnika (przecieru z ogórków kiszonych, kapusty kiszonej). Dopiero po ugotowaniu ziemniaków należy dodać kwaśne komponenty. Ziemniaki ugotować osobno, w lekko osolonej wodzie. Do zupy dodać je na samym końcu.
Surowe ziemniaki wrzucone do kwaśnej zupy pozostaną twarde i szkliste nawet po kilkugodzinnym gotowaniu. Zastosowanie, któregoś z wyżej wymienionych sposobów uchroni nas przed kulinarną katastrofą.
Przytoczone powyżej przykłady to oczywiście jedynie niewielki fragment wiedzy na temat przechowywania produktów i sposobu przygotowania potraw. Często nie zastanawiamy się nad tym, co robimy nie tak, albo wydaje nam się to zupełnie nieistotne. W praktyce okazuje się jednak, że nasze przyzwyczajenia mają spory wpływ na jakość zarówno używanych przez nas produktów spożywczych, jak i smak oraz walory zdrowotne przyrządzanych z nich dań.