Jak wybrać, jeść i przechowywać awokado? Przekąski z awokado
Aktualizacja: 10 kwietnia, 2024
Owoc awokado dostępny jest do kupienia przez cały rok. Można wykorzystać go do wielu przekąsek i potraw. Czym się kierować przy zakupie oraz jak przechowywać owoc w domu?
Awokado
Awokado jest owocem pochodzącym z drzewa Persea americana. Rośnie na terenie Ameryki Środkowej oraz Meksyku. Jego skórka jest zielona – intensywność koloru zależy od odmiany. Natomiast miąższ jest żółtawy. Awokado kształtem przypomina gruszkę. Jako jeden z niewielu owoców jest głównie źródłem tłuszczu a nie węglowodanów. Na szczególną uwagę zasługują kwasy tłuszczowe jednonienasycone. Dzięki temu jest wysokoenergetyczny. Średnio jeden owoc dostarcza 237 kcal. Oprócz witamin i składników mineralnych zawiera glutation, który jest przeciwutleniaczem oraz fitosterole, które mogą działać regulująco na gospodarkę lipidową [1].
Tabela 1. Wartość odżywcza awokado [2].
W przeliczeniu na 100 g produktu |
|
Energia [kcal] |
166 |
Białko [g] |
2 |
Tłuszcze [g] |
15,3 |
Kwasy tłuszczowe nasycone [g] |
1,8 |
Kwasy tłuszczowe jednonienasycone [g] |
11,51 |
Kwasy tłuszczowe wielonienasycone [g] |
1,33 |
Cholesterol [mg] |
0 |
Węglowodany [g] |
7,4 |
Sacharoza [g] |
0,1 |
Błonnik [g] |
3,3 |
Jak wybrać awokado?
Przy wyborze awokado warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Przede wszystkim na kolor. Dojrzały owoc będzie miał zazwyczaj ciemnozieloną skórkę. Zależne będzie to od odmiany. Należy także zwrócić uwagę na to, czy awokado jest miękkie i sprężyste. W tym celu trzeba delikatnie przycisnąć skórkę palcami tak, aby nie uszkodzić miąższu. Owoc powinien wrócić do pierwotnego kształtu.
Innym sposobem na określenie dojrzałości awokado jest sprawdzenie koloru miąższu pod szypułką. Należy ją delikatnie usunąć. Zielony oznacza, że jest niedojrzałe i należy włożyć szypułkę na miejsce. Żółty – dojrzały, a brązowy – przejrzały.
Naturalnie można także kupić niedojrzałe awokado i poczekać kilka dni, aż będzie nadawało się do jedzenia.
Jak przyspieszyć dojrzewanie awokado?
Co w sytuacji, kiedy w sklepie są tylko niedojrzałe owoce lub dojrzewanie w domu jest zbyt powolne? Jest na to kilka sposobów:
- owinąć owoc folią aluminiowa i pozostawić w zacienionym miejscu w temperaturze pokojowej;
- owinąć owoc folią aluminiową i włożyć do nagrzanego piekarnika do 200°C na ok.10 min – sposób ten jednak może zmienić walory smakowe awokado oraz jego strukturę.
- Umieścić w papierowej torebce, najlepiej z innymi owocami – bananem, jabłkiem.
Jak jeść awokado?
Awokado ma delikatny, lekko oleisty smak. Spożywa się je bez skórki. Można wykorzystać owoc zarówno do koktajli, sałatek oraz jako dodatek do kanapek, past, sosów. Jeżeli smak jest mało wyrazisty, można doprawić go solą i pieprzem. Najbardziej znane jest masło z awokado (zblendowane awokado z przyprawami) oraz guacamole (pasta z awokado z pomidorami, cebulką, czosnkiem, chilli i sokiem z cytryny).
Jak przechowywać awokado?
Awokado najlepiej przechowywać w suchym, zacienionym miejscu. Jeżeli jest już dojrzałe, a nie mamy w danej chwili ochoty na owoc, można umieścić go na parę dni w lodówce. Trzeba co jakiś czas kontrolować, czy nie zaczyna gnić.
Co zrobić w sytuacji, kiedy nie wykorzystaliśmy całego awokado? Należy skropić owoc sokiem z cytryny lub limonki, a następnie umieścić w szczelnym pojemniku, zamknąć lub owinąć folią aluminiową i włożyć do lodówki. Dzięki temu spowolni się proces ciemnienia. W przypadku wykorzystania tylko połówki awokado, warto zostawić go z pestką w środku i nie obierać. Również skroplić sokiem z cytrusa i zamknąć/owinąć szczelnie, następnie umieścić w lodówce.
Awokado w ciąży
Awokado może stanowić urozmaicenie codziennej diety kobiet ciężarnych. W porównaniu z innymi owocami zawiera więcej potasu, magnezu, witaminy E oraz z witamin z grupy B. Zawiera także glutation, który wykazuje silne działanie antyoksydacyjne. Chroni przed wolnymi rodnikami. Awokado jest także źródłem jednonienasyconych kwasów tłuszczowych. Pomimo wielu cennych składników, należy uważać na awokado ze względu na wysoką kaloryczność. Kobiety ciężarne powinny dbać o prawidłowy przyrost masy ciała w trakcie ciąży. Stosując np. awokado na kanapkę, warto zrezygnować z masła lub margaryny.
Przekąski z awokado
Poniżej kilka pomysłów na wykorzystanie awokado do domowych przekąsek. Więcej pomysłów na przekąski z awokado znajdziesz tutaj.
Składniki:
- 1 dojrzałe awokado,
- ½ czerwonej cebuli,
- ½ papryczki chilli,
- kilka gałązek świeżej kolendry,
- 1 ząbek czosnku,
- sok z ½ limonki
- sól.
Sposób przygotowania:
- Przekroić awokado na pół, usunąć pestkę i obrać. Umieścić w wysokim naczyniu.
- Dodać sok z limonki, sól i rozgnieść widelcem.
- Dodać posiekane drobno chili, kolendrę i pokrojoną w drobną kostkę cebulę. Wymieszać.
- Podawać na pieczywie, jako sos do tortilli lub nachosy.
Składniki:
- ½ awokado,
- 1 kiwi,
- 1 banan,
- 1 szklanka liści jarmużu,
- sok z 1 pomarańczy,
- sok z ½ limonki,
- zimna przegotowana woda do rozcieńczenia.
Sposób przygotowania:
- Owoce umyć, obrać i pokroić na mniejsze części.
- Jarmuż przelać wrzątkiem, a następnie zimną wodą. Odcedzić na durszlaku. Usunąć twarde nerwy z liści.
- Owoce, jarmuż oraz sok z cytrusów zblendować. Dodać wody według uznania.
Składniki:
Ciasto:
- 200 g mąki,
- 100 g masła,
- 2 żółtka,
- 2 łyżki wody,
- sól.
Nadzienie:
- 2 owoce awokado,
- 100 g łososia wędzonego,
- sok z połowy limonki,
- natka pietruszki,
- sól, pieprz.
Sposób przygotowania:
- Foremki wysmarować tłuszczem.
- Na stolnicę przesiać mąkę, dodać pozostałe składniki na ciasto i zagnieść.
- Ciasto włożyć do lodówki na 30 min.
- Schłodzone ciasto wałkować do grubości 4 mm. Wyciąć foremką ciasto i umieścić je w środku. Nakłuć dno. Włożyć do nagrzanego piekarnika do 180 °C na 20 minut.
- Awokado obrać i usunąć pestkę. Pokroić na mniejsze części. Dodać sól pieprz i sok z cytryny. Zblendować albo rozgnieść widelcem.
- Do ostudzonych tartaletek nałożyć nadzienie i przyozdobić kawałkiem łososia i pietruszki.
Awokado to wyjątkowy owoc, którego smakiem można cieszyć się przez cały rok. Nie każdemu jednak może przypaść do gustu ze względu na zbyt delikatny smak. Można użyć je jako składnik do koktajli, sałatek, past i sosów.
Literatura:
- Duarte P., Chaves M., i in., Avocado: characteristic, health benefits and uses. Ciência Rural, Santa Maria 2006, 46, 747-754.
- Kunachowicz H., Nadolna I., i in., Wartość odżywcza wybranych produktów spożywczych i typowych potraw. Wydawnictwo Lekarskie PZWL. Warszawa 2012.