Szczypiorek – uprawa, właściwości i witaminy. Czy można mrozić szczypiorek?
Aktualizacja: 15 maja, 2024
Szczypiorek znany jest w wielu miejscach na świecie. Występuje w całej Europie i Azji, mając status znakomitej przyprawy, a niekiedy rośliny leczniczej. Doskonale wzbogaca smak potraw zarówno tych prostych, jak i bardziej wyszukanych. Na ogół nie zdajemy sobie z tego sprawy, lecz należy on do tego samego rodzaju, co por, cebula czy czosnek. Nic więc dziwnego, że jego smak i właściwości są nieco podobne do wspomnianych warzyw.
Szczypiorek
To niepozorne zioło cieszy się sporą popularnością. Szczypiorek dostaniemy bowiem w każdym sklepie, o każdej porze roku. Jego lekko pikantny smak i cebulowy zapach czynią z niego doskonałą przyprawę do twarożku, zup, sałatek czy past.
Najprawdopodobniej pierwsze nasiona szczypiorku zostały przypadkowo przywiezione do Europy przez kupców. Znajdowały się one na towarach z Azji. Podczas transportu spadły na ziemię i rozwinęły się z nich rośliny. Od XVI wieku, uprawa szczypiorku stała się powszechna i obecnie tę roślinę można spotkać na całym świecie.
Szczypiorek – uprawa
Szczypiorek uprawia się stosunkowo łatwo. Będzie dobrze czuł się zarówno w ogrodzie, jak i w doniczce na kuchennym parapecie. Kępy szczypiorku łatwo się rozrastają i dobrze znoszą zimowanie. Nie mają również szczególnych wymagań glebowych, warto jednak czasem zastosować lekki nawóz.
W maju i czerwcu szczypiorek kwitnie. Jego kwiaty są jasno fioletowe lub różowe. Będą fantastycznie wyglądały w wazonie, a także… na kanapkach, ponieważ są jadalne. Daje to mnóstwo ciekawych możliwości przybrania talerza na ogrodowych przyjęciach.
Można wyhodować go z nasion lub kupić sadzonki w sklepie ogrodniczym. Dobrze jest co kilka lat przesadzać kępę szczypiorku w inne miejsce ogrodu, aby lepiej rosła.
Szczypiorek – właściwości
Szczypiorek to nie tylko popularna przyprawa. Substancje, które odpowiadają za jego charakterystyczny smak i zapach są również korzystne dla zdrowia. Podobnie, jak inne rośliny warzywne z rodzaju czosnku, szczypiorek zawiera liczne flawonoidy oraz związki siarki. Wspomagają one pracę układu odpornościowego oraz korzystnie wpływają na trawienie.
W szczypiorku znajdują się też substancje zwalczające szkodliwe mikroorganizmy, takie jak bakterie czy grzyby. To jeden z powodów, dla których roślina ta jest wyjątkowo odporna na choroby i szkodniki, będące prawdziwym utrapieniem dla reszty ogrodu.
Szczypiorek – witaminy, kalorie
Zjedzenie 100 g szczypiorku dostarczy ok. 35 kcal. Jest to bardzo niewiele, tym bardziej, że zazwyczaj nie używa się go dużo. Choć zaliczamy go do warzyw, szczypiorek traktowany jest raczej jako przyprawa. Jedna jego łyżeczka, czyli 5 g to zaledwie 2 kalorie. Można więc bez obaw dodawać go do posiłków, nie przejmując się, że przysporzy nam nadprogramowej dawki energii.
Dużo istotniejsza jest zawarta w nim dawka witamin i składników mineralnych. Szczypiorek stanowi źródło potasu, który jest niezbędny do zachowania prawidłowego ciśnienia krwi i przewodnictwa nerwowego. Dodatkowo w liściach szczypiorku znajduje się mnóstwo β-karotenu – prekursora witaminy A, całkiem sporo witaminy C i żelaza.
Zawartość witamin i składników mineralnych w 100g szczypiorku | |
Potas [mg] | 252,00 |
Wapń [mg] | 97,00 |
Magnez [mg] | 26,00 |
Fosfor [mg] | 52,00 |
Żelazo [mg] | 1,30 |
β-karoten [µg] | 3400,00 |
Witamina C [mg] | 41,00 |
Inaczej, niż w przypadku kaloryczności, tutaj każda łyżeczka szczypiorku ma znaczenie dla organizmu. Regularne spożycie nawet niewielkiej ilości szczypiorku zwiększa podaż składników odżywczych w całej diecie.
Jak przechowywać szczypiorek?
Cięty szczypiorek najlepiej przechowywać nie inaczej, jak tylko w lodówce. W niskiej temperaturze dłużej zachowa świeżość i wartości odżywcze. Obecnie mamy w lodówkach specjalne rozwiązania, które jeszcze lepiej chronią nasze warzywa i owoce przed zepsuciem.
Czy można mrozić szczypiorek?
Oczywiście, że można. Mrożenie to jedna z lepszych metod utrwalania żywności, a do tego szczypiorek znosi ten proces bardzo dobrze. Lepiej jest zamrozić to, czego już nie wykorzystamy, niż marnować żywność. Do tego mrożony szczypiorek może być naszym kulinarnym „kołem ratunkowym”, kiedy okaże się niezbędny do potrawy, podczas gdy w domu nie ma ani jednego listka.
Jak mrozić szczypiorek? To również bardzo proste. Najpierw umyty i osuszony szczypiorek kroimy na drobne słupki. Potem rozkładamy je równomiernie na płaskiej powierzchni, na przykład desce do krojenia. Ważne, żeby powierzchnia była z materiału odpornego na zimno, ponieważ następnym krokiem jest włożenie jej do lodówki na około godzinę. Po tym czasie, kiedy szczypiorek jest już zmrożony, wystarczy przełożyć go do osobnego naczynia.
Warto sięgać po szczypiorek, jako dodatek do codziennych posiłków. Jedzony regularnie przynosi organizmowi szereg korzyści, jak również urozmaica popularne dania. Polubią go również amatorzy ogrodnictwa, gdyż jest łatwy w uprawie, a do tego pięknie kwitnie. Jeśli nie mamy ogrodu, szczypiorek doda uroku kuchennym parapetom.
Literatura:
- Banach K., Rutkowska B., Glibowski P., „Polska „super żywność ” w prewencji chorób nowotworowych”, BROMAT. CHEM. TOKSYKOL. – L, 2017, 2, str. 106 – 114
- https://www.livestrong.com/article/427984-how-to-freeze-chives/
- http://niepodlewam.pl/szczypiorek-uprawa-i-wymagania/