Zmiana nawyków żywieniowych, kluczem do sukcesu – samodyscyplina!
Jak mawia Brian Tracy „twój los zależy od twoich nawyków”. Naukowcy dowiedli, że prawie 90% naszego życia jest kształtowane przez nawyki. To szereg zachowań i wyuczonych schematów, które wykonujemy automatycznie.
Wbrew pozorom podczas procesu odchudzania zmiana nawyków jest bardzo ważna. Nawet dieta rozpisana przez dietetyka i skrupulatnie przestrzegana przez 3 miesiące nie przyniesie trwałych efektów, gdy nie będziemy pracować nad swoimi nawykami. Bez ich zmiany szybko wrócimy do wyuczonych i sprawdzonych schematów, a tym samym do poprzedniej wagi.
Siła nawyku
Siłę działania nawyków możesz sprawdzić w bardzo prosty sposób. Jeśli nosisz zegarek na lewej ręce, na jeden dzień przełóż go na prawą. Spróbuj zdjąć pierścionek z serdecznego palca i założyć go na palec przeciwnej ręki. Zaobserwuj swoje reakcje i spróbuj wyciągnąć wnioski.
Kiedy sama tego spróbowałam, z początku wydawało mi się to łatwym zadaniem. Jednak już w pierwszych sekundach czułam ogromny, wewnętrzny opór. Miałam wrażenie, że pierścionek zaraz zleci, mimo że był założony na palec o takiej samej grubości. Ręka zaczęła mnie wręcz swędzieć i cały dzień czułam dyskomfort. Pod koniec dnia, kiedy już odprężona czytałam książkę zauważyłam, że pierścionek (czego nie zauważyłam) wrócił na swoje miejsce. To doświadczenie w banalny sposób obrazuje, jak trudne jest wyjście spoza strefy komfortu. Pokazuje także, że bez odpowiedniego planu i motywacji, nawet jeśli się do czegoś zmusimy, nie jesteśmy w stanie zmienić swoich nawyków, także tych żywieniowych.
Nawyki – jak je zmienić?
Badania dowodzą, że potrzeba nam średnio 21 dni, aby zmienić lub wyrobić nowy nawyk. Jest to oczywiście liczba podana w przybliżeniu i jest zależna wyłącznie od charakteru danej osoby. Dlatego chcąc zmienić powtarzane od lat schematy np. “zamiast wieczornego oglądania telewizji zacznę biegać” rób to codziennie, bez przerwy i wymówek. Nie muszą to być duże dystanse, na początku wystarczy szybki marsz przez 15 minut. Ważne, aby wyrobić w sobie regularność i nie zniechęcać się. Tak samo postępuj w przypadku rezygnowania z danych produktów np. słodyczy. Na początku zrezygnuj z nich całkowicie przez 21 dni, a później wprowadź tak zwany “cheat meal”, czyli dyspensę na tort czekoladowy raz w tygodniu.
Ile razy próbowałeś przestać pić napoje gazowane, jeść słodycze i trzymać się z daleka od fast food’ów, a przy okazji zacząć regularnie chodzić na siłownie? Jeśli czytasz ten artykuł to zapewne nie raz podejmowałeś takie próby, jednak zazwyczaj kończyły się one fiaskiem. Problem być może nie tkwi w twojej słabej woli, ale tym, że próbowałeś zmienić zbyt wiele nawyków na raz! Aby zmiana była skuteczna, powinno się stoponiowo zmieniać kolejne nawyki. W styczniu zrezygnuj z coca coli, w lutym zamień produkty z białej mąki na produkty z mąki pełnoziarnistej, a w marcu wprowadź codzienne spacery. Zmian dokonuj powoli, tylko takie postępowanie da ci 100% gwarancji sukcesu!
Jak już wcześniej wspominałam nawyk to odruch warunkowy. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z ich obecności. Jeśli zastanawiasz się skąd wzięła się ta fałdka na twoim brzuchu, mimo że kilka lat temu jeszcze jej tu nie było, to jest to dobry moment, aby przemyśleć swoje zachowania. Być może po kłótni z partnerem odruchowo sięgasz po czekoladę lub do kawy zawsze dodajesz 2 łyżeczki cukru, a wraz z wydłużającym się dniem pracy pijesz zamiast dwóch, pięć filiżanek dziennie? Pomyśl nad rzeczami, na które pozornie nie zwracasz uwagi, bo być może mają one ogromny wpływ na twoją sylwetkę. Uświadom sobie nawyki i podejmij decyzję o ich zmianie.
Zmiana nawyków na stałe
Trwała zmiana nawyków żywieniowych, w porównaniu do ekspresowych metod pozwalających zgubić 10 kg w przeciągu miesiąca, wymaga od nas wiele czasu i zaangażowania. Choć początkowo możemy nie widzieć efektów, to przyjdą one z czasem. Zmiany, których dokonasz nie będą chwilowe, bo dobrze pielęgnowane pozostaną na całe życie.
Oczywiście, możesz od jutra zacząć biegać, zdrowo się odżywiać i zrezygnować z podjadania między posiłkami, warto jednak zadać dobie pytanie: jak długo w tych postanowieniach wytrzymasz?
Zgadzam się, a najlepiej zdecyowanie złe nawyki(nawet te żywieniowe) zamieniac na te dobre.