Kulisy pracy instruktora fitness, czyli jak rozpoznać fachowca

16 18 20

Wiele osób zaczynających przygodę z siłownią oraz osoby nie do końca zadowolone z efektów swojej pracy z ciężarami, zastanawiają się nad treningiem personalnym z trenerem osobistym. Czym jest taki trening i jak wybrać specjalistę?

Trening personalny

Treningiem personalnym jest sesja treningowa, którą wykonujemy pod okiem specjalisty. Dzięki cennym wskazówkom, które otrzymujemy możemy znacznie szybciej osiągnąć swój cel, a wskazanie prawidłowej techniki i dobranie bezpiecznego ciężaru pozwoli uchronić nas przed kontuzjami.

Jak dokonać wyboru

Zanim spotkamy się z danym trenerem, powinniśmy zdobyć o nim nieco informacji. Wielu dobrych trenerów posiada dziś własne strony internetowe lub też profile na portalach społecznościowych. Oczywiście każdy z nich zapewnia o swojej ogromnej wiedzy i sporym doświadczeniu, jednak warto porozmawiać z ich podopiecznymi osobiście, jeśli jest taka możliwość.

Pierwsze spotkanie

Dobry trener personalny przed przystąpieniem do pierwszego treningu wypyta cię o ważne informacje, niezbędne dla ułożenia prawidłowego treningu. Będzie zainteresowany twoim doświadczeniem, celem, jaki chcesz osiągnąć, czasem, jaki możesz poświęcić na trening oraz chorobami i kontuzjami, mogącymi wpłynąć na przebieg treningu.

Po zebraniu wywiadu, trener zaproponuje optymalny dla ciebie trening. Następnie przejdziecie do części praktycznej, a więc do ćwiczeń.

Zazwyczaj wywiad i pierwszy trening są znacznie tańsze lub bezpłatne, jednak nie jest to regułą. Pamiętaj, że ty także możesz zadawać pytania. Po krótkiej rozmowie i przedstawieniu swojej osoby, wypytajmy trenera o osiągnięcia oraz kwalifikacje. Jeżeli chcemy zagłębić się bardziej w temat, trener powinien bez cienia wątpliwości skontaktować nas z którymś ze swoich wcześniejszych podopiecznych.

Na treningu

Podczas ćwiczeń trener personalny będzie  obserwował twoje poczynania, jednak sam również powinien zostać dokładnie prześwietlony. Już pierwsze spojrzenie na postawę trenera powinno dużo mówić o jego pracy. Czy wygląda schludnie? Czy jego sylwetka jest estetyczna? Jeśli tak, można przejść do kolejnego etapu, a więc współpracy.

Zaplecze teoretyczne i osobista dyscyplina nie zawsze idą w parze z umiejętnością przekazywania wiedzy. Warto obserwować, czy trener jest zainteresowany tylko treningiem podopiecznego, czy rozpraszają go inne osoby na siłowni. Dobry trener powinien obserwować każdy ruch klienta, ponieważ błędne nawyki mogą prowadzić do niebezpiecznych sytuacji.

Ważne jest, aby dobrze się rozumieć, a więc trener musi mieć zdolność dobrego słuchania i wyciągania wniosków z informacji, które posiada. Warto też, aby wykazywał się wysoką inteligencją, ponieważ wielu podopiecznych, szczególnie na początku ukrywa niektóre krępujące dla nich informacje, przez co trener nie posiada pełnego rozeznania w historii klienta. Bardzo ważna jest odpowiednia komunikacja, dlatego od trenera wymaga się wysokich zdolności interpersonalnych. Powinien nas wspierać w chwilach zwątpienia, nie będąc jednocześnie bezlitosnym katem.

Zależnie od tego, czy oczekujemy spokojnego, czy też bardziej dynamicznego i surowego trenera, nie każda osoba będzie nam odpowiadała swoim charakterem.

Dodatkowe usługi

Warto również zwrócić uwagę, czy osoba, którą wybraliśmy na swojego trenera personalnego chce nas uczyć, czy jesteśmy przede wszystkim osobą, której może zaproponować kolejne lekcje i dodatkowe zajęcia, czy też drogie suplementy zwiększające masę mięśniową. Oczywiście jest to nieodłączny element tej pracy, jednak nas jako klientów interesuje wiedza jaką wynosimy z danych spotkań, a nie szeroka oferta proponowana przez trenera.

Rodzaj zajęć

Zajęcia grupowe czy indywidualne? Podczas zajęć z większą grupą osób, trener fizycznie nie jest w stanie odpowiednio dokładnie skupić się na każdej osobie. Wiele ważnych szczegółów może mu umknąć, przez co nasze postępy mogą nie być tak imponujące. Pomimo tego, nawet taka forma spotkań pozwoli nakierować nas na odpowiednią dyscyplinę podczas treningu oraz pozwoli wyeliminować podstawowe błędy popełniane przez wielu adeptów aktywności fizycznej.

Skorzystanie z usług trenera personalnego jest bardzo dobrym pomysłem dla osób zaczynających przygodę z aktywnością lub mających problemy z mobilizacją i wytrwałością. Pamiętajmy jednak, że nawet najlepszy trener nie wykona za nas pracy i tylko nasza sumienność pozwoli nam cieszyć się upragnionym celem.

 

Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Kulisy pracy instruktora fitness, czyli jak rozpoznać fachowca - 4.0/5. Oddano 5 głosy.
Autor artykułu:
, Technolog żywności, trener personalny. Ceni sobie ćwiczenia na świeżym powietrzu, szczególnie z elementami treningu TRX oraz street-workout.