Kapusta czerwona – właściwości, wartości odżywcze i zastosowanie
Aktualizacja: 20 maja, 2024
Lista zalet kapusty czerwonej jest wynikiem połączenie zalet roślin z rodziny kapustnych oraz warzyw o kolorze czerwonym, będących bardzo dobrym źródłem przeciwutleniaczy. I na tych dwóch aspektach należy skupić się najbardziej. Podobnie jak biała, jest niezwykle bogata w witaminy, minerały, błonnik i unikalne substancje o działaniu ochronnym i terapeutycznym.
Kapusta czerwona – właściwości
Kapusty ogólnie – biała, włoska i czerwona mają zastosowanie tak zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Cenne właściwości kryją się zarówno w świeżych, jak i gotowanych liściach. Szczególne właściwości mają jednak świeże liście kapusty, zwłaszcza stosowane zewnętrznie: leczą takie objawy jak zapalenie oskrzeli, katar, opryszczki, trądzik, odmrożenia, oparzenia, stłuczenia. Jednak okłady ze świeżych liści kapusty mają tak mocne działanie, że czasami w zbyt dużych porcjach mogą zaostrzać objawy. Taka reakcja spowodowana jest odtruwaniem i regeneracją leczonych tkanek. Im świeższe liście tym skuteczniejsze a więc i silniejsze działanie okładów.
Za charakterystyczną barwę tej odmiany kapusty odpowiedzialne są naturalne barwniki – antocyjany, posiadające bardzo interesującą dla nas właściwość. Otóż posiadają zdolności przeciwutleniające, chroniące nasz organizm przed działaniem wolnych rodników, odpowiedzialnych między innymi za starzenie się organizmu oraz zmiany nowotworowe. Antocyjany pomagają wchłonąć niektóre witaminy, na przykład witaminę C, działają przeciwalergicznie oraz wzmacniają naczynia krwionośne. Nie są jednak gromadzone w organizmie człowieka. Dlatego tak ważne jest to, by zadbać o ich obecność w codziennej diecie. Poza kapustą czerwoną źródłem antocyjanów są też inne warzywa i owoce o ciemnoczerwonej lub czarnej barwie jak na przykład aronie, czarne porzeczki, czarne jagody, maliny, wiśnie, bakłażany.
Sok ze świeżej kapusty (wyciskany przez sokowirówkę) może pomóc przy schorzeniach związanych z nieprawidłową pracą wątroby, przy wrzodach i cukrzycy. Właściwości gojące i zabliźniające soku z kapusty są wykorzystywane przy leczeniu zapalenia wrzodziejącego okrężnicy. Skutek leczniczy zawdzięczamy kleistym śluzom roślinnym, siarce, i solom potasowym, która chroni śluzówki. Płukanie gardła sokiem z kapusty oczyszcza, goi i zabliźnia stany zapalne.
Kapusta redukuje również poziom cholesterolu. Błonnik kapusty składa się ze związków, które wiążą cząsteczki kwasu żółciowego w jelitach. Następnie są wydalane wraz ze związanym wcześniej tłuszczem. Aby uzupełnić braki kwasu żółciowego organizm czerpie go z istniejącego cholesterolu i w ten sposób obniża się jego poziom.
Kapusta czerwona – wartości odżywcze
Nasze babcie używały świeżych kapust oraz przetworów z nich przy dolegliwościach gastrycznych, jelitowych, układu oddechowego i ogólnym osłabieniu. Kapusta czerwona – zwana też modrą, jest dobrym źródłem sodu, potasu, magnezu, wapnia, żelaza, siarki, miedzi, cynku, fosforu, fluoru, chloru, jodu, karotenów oraz witamin E, K, B1, B2, B6, C.
Duża zawartość siarki wpływa korzystnie na kondycję skóry, włosów, paznokci. W połączeniu z dużą ilością żelaza, magnezu i miedzi skutecznie wspiera leczenie anemii.
Kapusta czerwona – zastosowanie
Kapusta czerwona ma duże znaczenie w tradycyjnej polskiej kuchni. Wykorzystywana jest do surówek, może być także gotowana, duszona lub kiszona. Dawne książki naszych prababek podają wiele przepisów na potrawy z kapusty czerwonej. Najczęściej podaje się ją jako dodatek do pieczonych mięs z ciemnym gęstym sosem, kluskami śląskimi, ziemniakami lub kluskami na parze. Można ją gotować i podawać jako jarzynkę, użyć do przyrządzania gołąbków, a także spożywać na surowo w postaci sałatek oraz surówek, przy czym warto wiedzieć, że równie dobrze smakuje zarówno w wersji na ostro (np. z chrzanem), jak i na słodko (np. z rodzynkami, orzechami, jabłkami czy pomarańczami). Podobnie też jak kapustę białą, czerwoną można kisić oraz przygotować w postaci weków. Spotyka się też przepisy na bigos z tej właśnie kapusty.
Na koniec warto dodać, iż przy całym tym odżywczym dobrodziejstwie, kapusta jest jednocześnie warzywem nisko kalorycznym. 100 g kapusty dostarcza zaledwie ok. 40 kcal. Regularne spożywanie kapusty czerwonej polecane jest przy osłabieniu organizmu oraz niskiej odporności. Natomiast sam sok z kapusty czerwonej, tak jak i z białej, posiada silne właściwości przeciwzapalne, łagodząc obrzęki i potłuczenia, pomagając pozbyć się nadmiaru wody z organizmu, której przyczyną może być zbyt duża ilość soli w diecie. Działa także leczniczo przy owrzodzeniach układu pokarmowego. Aby jednak sok z kapusty w pełni zadziałał, należy go pić regularnie przez co najmniej 2 tygodnie, po około szklance soku dziennie.
Literatura:
US Department of Agriculture. (2008, March 11). When It Comes To Red Cabbage, More Is Better. ScienceDaily. Retrieved November 25, 2015 from October 2012Volume 90, Issue 4, Pages 615–623. [on line] www.sciencedaily.com/releases/2008/03/080307081409.htm
Extraction of anthocyanins from red cabbage and purification using adsorption. Chandrasekhar, M.C. Madhusudhan, K.S.M.S. Raghavaraocorrespondenceemail. Department of Food Engineering, Central Food Technological Research Institute, Council of Scientific and Industrial Research, Mysore 570020, India
Soki z czerwonej kapusty są zdrowe nie wiem co to jest przeziębienie
A ja wyciskam sok ! Pychota
Moim odkryciem roku,jeśli chodzi o zastosowanie kapuaty czerwonej, jest traktowanie jej jak zwykłego warzywa na kanapki. Stara poczciwa piramida żywieniowa mówi więcej warzyw, mniej chleba. No więc moja kanapki zaczęły wyglądać tak, że na centymetrowej kromce znajduje się wszystko co zwie się warzywem – od cebuli, przez rzodkiewki i szczypior po sałatę. Wszystko co jest pod ręką. Taka kanapka robi się problematyczna bo ma z 10cm grubości i wszystko chce z niej spaść w trakcie jedzenia. Z pomocą przyszła czerwona kapusta – kanapję nakrywam całym liściem, odwracam i mogę jeść bez obaw że coś spadnie 🙂 Łódeczka ze sztywnego liścia wszystko przytrzyma a kanapki wzbogaciły się o kolejne surowe warzywo 🙂
Czerwona kapusta świetnie nadaje się też moim zdaniem do jajecznicy. Pokrojone liście lekko podgrzewam razem z cebulą, dodaję szczypior i jajka. Upiór w operze gotowy 🙂 kolor powala…