Sól przyczyną nadmiaru wody w organizmie    

16 18 20

Każda kobieta w swoim życiu miała dzień, w którym czuła się ociężała i opuchnięta a waga nagle zaczęła pokazywać przynajmniej 2 kilo więcej. Gromadzenie się wody w organizmie przytrafia się nam coraz częściej i może być skutkiem nadużywania przez nas soli. W codziennym życiu często zapominamy o dobrze zbalansowanej diecie, która powinna być nieodłączną częścią naszego zdrowego trybu życia. Często też nadużywamy najpopularniejszej przyprawy, czyli soli. Czy może być ona powodem, dla którego często czujemy się źle i ociężale?

Chlorek sodu, który potocznie nazywany jest solą, znajdziemy w każdej kuchni. Często używamy soli, nie zdając sobie sprawy jak bardzo może być szkodliwa dla naszego zdrowia i jak wiele chorób może powodować. Sól wpływa na nieprawidłowe funkcjonowanie nerek, na powstawanie nowotworów żołądka. Może powodować otyłość i cukrzycę typu II. Jest również przyczyną zatrzymywania się wody w naszym organizmie, która może prowadzić do nadciśnienia tętniczego. Warto pomyśleć o tym,zanim następnym razem sięgniemy po sól.

Sól, a zatrzymanie wody w organizmie

Wielu z nas nie jest w stanie wyobrazić sobie życia bez soli. Praktycznie każdą potrawę możemy zjeść z tym słonym dodatkiem . Ale czy kiedykolwiek zastanawialiśmy się nad tym, czy jej nadmiar może mieć znaczący wpływ na nasze zdrowie? Sól powoduje wiązanie wody w tkankach, co sprawia że nasza waga zwiększa się. Jednym z głównych składników soli jest sód, który jest odpowiedzialny za gospodarkę wodną naszego organizmu, jednak kiedy mamy go w swoim organizmie w nadmiarze powoduje on zatrzymywanie wody, a to z kolei może prowadzić do nadciśnienia tętniczego, które jest bardzo szkodliwe.

Sól, a odchudzanie

Dlaczego stosując jakąkolwiek dietę odchudzającą możemy napotkać się na jeden z ważniejszych punktów i nakazów, który brzmi: „OGRANICZ SÓL!”? Czy naprawdę ma to aż tak duże znaczenie, kiedy staramy się zrzucić tylko kilka kilogramów? Tak jak już wcześniej wspomniałam, nadmiar sodu zawartego w soli powoduje zatrzymywanie się w naszym organizmie wody. Skutkiem tego mogą być dodatkowe kilogramy, które przecież w czasie diety chcemy zrzucić a nie pozyskać. Dlatego też podczas stosowania diet, starajmy się solić mniej. Całkowite wyeliminowanie soli z naszego codziennego jedzenia nie jest też do końca zdrowe, a dla niektórych byłoby to zbyt dużym wyrzeczeniem. Dlatego używajmy soli, ale róbmy to rozsądnie!

Zatrzymanie wody w organizmie – objawy

Objawy zatrzymania wody w organizmie to nie tylko 2 czy 3 kilogramy więcej. Możemy również czuć się nieatrakcyjnie, co prowadzi do ogólnego rozdrażnienia. Nadmierne gromadzenie się wody w organizmie może objawiać się również spuchniętymi kostkami i obolałymi nogami. Kolejnymi objawami są: wzdęty brzuch, opuchnięcie rąk i twarzy.

Sposobem na nadmiar wody w organizmie jest wbrew pozorom picie większej ilości wody.

Sposobem na nadmiar wody w organizmie jest wbrew pozorom picie większej ilości wody.

Woda w organizmie – jak się jej pozbyć?

Jeśli przyjdzie nam zmagać się z objawami zatrzymania wody z naszym organizmie, powinniśmy znać kilka sposobów, aby sobie z tym poradzić, oto kilka z nich:

  • Po pierwsze, powinniśmy jeść owoce i warzywa, które działają moczopędnie, mogą to być np. banany, melony czy kapusta.
  • Wbrew pozorom, powinniśmy zacząć pić więcej wody, ponieważ organizm przestanie wtedy robić jej zapasy.
  • Jeśli masz problem ze spuchniętymi kostkami i obolałymi nogami, spóbuj unosić je, np. kiedy odpoczywasz, oglądasz telewizję itp.
  • Staraj się ograniczyć używanie soli, która może być przyczyną nadmiaru wody w organizmie

Problem nadmiaru wody w organizmie może dotknąć każdego z nas. Może być on spowodwowany nadmierną ilością sodu w naszym organizmie, lecz nie musi. Starajmy się nie nadużywać soli, bo może to mieć zły wpływ na nasze zdrowie i prowadzić do różnych chorób (nadciśnienie tętnicze). Dlatego staraj się utrzymywać zbilansowaną dietę przez cały czas. Jedz dużo moczopędnych owoców i warzyw, pomogą one wydalić nadmiar wody, który jest szkodliwy dla twojego organizmu.

Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Sól przyczyną nadmiaru wody w organizmie     - 4.0/5. Oddano 26 głosy.
Autor artykułu: