Sól przyczyną nadmiaru wody w organizmie

Każda kobieta w swoim życiu miała dzień, w którym czuła się ociężała i opuchnięta a waga nagle zaczęła pokazywać przynajmniej 2 kilo więcej. Gromadzenie się wody w organizmie przytrafia się nam coraz częściej i może być skutkiem nadużywania przez nas soli. W codziennym życiu często zapominamy o dobrze zbalansowanej diecie, która powinna być nieodłączną częścią naszego zdrowego trybu życia. Często też nadużywamy najpopularniejszej przyprawy, czyli soli. Czy może być ona powodem, dla którego często czujemy się źle i ociężale?
Chlorek sodu, który potocznie nazywany jest solą, znajdziemy w każdej kuchni. Często używamy soli, nie zdając sobie sprawy jak bardzo może być szkodliwa dla naszego zdrowia i jak wiele chorób może powodować. Sól wpływa na nieprawidłowe funkcjonowanie nerek, na powstawanie nowotworów żołądka. Może powodować otyłość i cukrzycę typu II. Jest również przyczyną zatrzymywania się wody w naszym organizmie, która może prowadzić do nadciśnienia tętniczego. Warto pomyśleć o tym,zanim następnym razem sięgniemy po sól.
Sól, a zatrzymanie wody w organizmie
Wielu z nas nie jest w stanie wyobrazić sobie życia bez soli. Praktycznie każdą potrawę możemy zjeść z tym słonym dodatkiem . Ale czy kiedykolwiek zastanawialiśmy się nad tym, czy jej nadmiar może mieć znaczący wpływ na nasze zdrowie? Sól powoduje wiązanie wody w tkankach, co sprawia że nasza waga zwiększa się. Jednym z głównych składników soli jest sód, który jest odpowiedzialny za gospodarkę wodną naszego organizmu, jednak kiedy mamy go w swoim organizmie w nadmiarze powoduje on zatrzymywanie wody, a to z kolei może prowadzić do nadciśnienia tętniczego, które jest bardzo szkodliwe.
Sól, a odchudzanie
Dlaczego stosując jakąkolwiek dietę odchudzającą możemy napotkać się na jeden z ważniejszych punktów i nakazów, który brzmi: „OGRANICZ SÓL!”? Czy naprawdę ma to aż tak duże znaczenie, kiedy staramy się zrzucić tylko kilka kilogramów? Tak jak już wcześniej wspomniałam, nadmiar sodu zawartego w soli powoduje zatrzymywanie się w naszym organizmie wody. Skutkiem tego mogą być dodatkowe kilogramy, które przecież w czasie diety chcemy zrzucić a nie pozyskać. Dlatego też podczas stosowania diet, starajmy się solić mniej. Całkowite wyeliminowanie soli z naszego codziennego jedzenia nie jest też do końca zdrowe, a dla niektórych byłoby to zbyt dużym wyrzeczeniem. Dlatego używajmy soli, ale róbmy to rozsądnie!
Zatrzymanie wody w organizmie – objawy
Objawy zatrzymania wody w organizmie to nie tylko 2 czy 3 kilogramy więcej. Możemy również czuć się nieatrakcyjnie, co prowadzi do ogólnego rozdrażnienia. Nadmierne gromadzenie się wody w organizmie może objawiać się również spuchniętymi kostkami i obolałymi nogami. Kolejnymi objawami są: wzdęty brzuch, opuchnięcie rąk i twarzy.
Woda w organizmie – jak się jej pozbyć?
Jeśli przyjdzie nam zmagać się z objawami zatrzymania wody z naszym organizmie, powinniśmy znać kilka sposobów, aby sobie z tym poradzić, oto kilka z nich:
- Po pierwsze, powinniśmy jeść owoce i warzywa, które działają moczopędnie, mogą to być np. banany, melony czy kapusta.
- Wbrew pozorom, powinniśmy zacząć pić więcej wody, ponieważ organizm przestanie wtedy robić jej zapasy.
- Jeśli masz problem ze spuchniętymi kostkami i obolałymi nogami, spóbuj unosić je, np. kiedy odpoczywasz, oglądasz telewizję itp.
- Staraj się ograniczyć używanie soli, która może być przyczyną nadmiaru wody w organizmie
Problem nadmiaru wody w organizmie może dotknąć każdego z nas. Może być on spowodwowany nadmierną ilością sodu w naszym organizmie, lecz nie musi. Starajmy się nie nadużywać soli, bo może to mieć zły wpływ na nasze zdrowie i prowadzić do różnych chorób (nadciśnienie tętnicze). Dlatego staraj się utrzymywać zbilansowaną dietę przez cały czas. Jedz dużo moczopędnych owoców i warzyw, pomogą one wydalić nadmiar wody, który jest szkodliwy dla twojego organizmu.
Czy powszechne stosowanie soli jest niezbędne w gospodarstwie domowym i przemyśle spożywczym? Jak nadmiar lub jej niedobór wpływa na stan zdrowia? czytaj więcej
Są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, a ich niedobór może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Czym są elektrolity i jak możemy je uzupełnić? czytaj więcej
Powszechnie wiadomo, że sól jest szkodliwa i słyszymy o tym zapewne na każdym kroku. Faktycznie, nadmiar soli nie wpływa pozytywnie na organizm, jednak czy powinniśmy ją całkowicie wyeliminować? czytaj więcej
Producenci ukrywają ją już niemal wszędzie. Coraz trudniej kupić żywność bez jej dodatku. Podkreśla smak i konserwuje, czyli wszystko to, co sprawia, że jest przyprawą idealną. Szkoda tylko, że nie dla nas- konsumentów. czytaj więcej
Opinie
wyłącz pisanie odpowiedziTwoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.
Już za 20zł ! Tabela zamienników GRATIS !