Herbata Pu erh – właściwości i skutki uboczne. Czerwona herbata na odchudzanie.

16 18 20

Herbata czerwona jest znana w społeczeństwie, a w czasach PRL-u nawet codziennie gościła na naszych stołach. Oprócz szeregu właściwości zdrowotnych, charakteryzuje się także wspomaganiem i ułatwieniem trawienia oraz hamowaniem agregacji tłuszczu, zatem wydaje się być skuteczna w utracie masy ciała.

Herbata Pu erh

Herbata Pu erh, inaczej zwana czerwoną jest herbatą półfermentowaną, czyli poddawana jest lekkiej fermentacji, która zostaje przerwana w momencie, kiedy listki na końcach przyjmują lekko czerwony kolor. Jest to ulubiona herbata Chińczyków, nazywana przez nich smoczą. Charakteryzuje się korzennym, nieco ziemistym smakiem oraz brunatną barwą, dlatego uważana jest za jedną z najbardziej aromatycznych. Często wykorzystywana jest do produkcji herbat jaśminowych. Co ciekawe, w niedalekiej przeszłości gościła bardzo często na polskich stołach. W czasach PRL w użyciu była nieco spolszczona jej nazwa Ulung (org. Oolong). Najprawdopodobniej przyczyną tego była jej cena – najniższa ze wszystkich herbat, a także powszechna dostępność.

Pu erh właściwości

Herbata ta, podobnie jak inne z rodziny półfermentowanych herbat, charakteryzuje się najefektywniejszym działaniem wymiatającym wolne rodniki, a więc odpowiada za redukcję stresu oksydacyjnego. W związku z tym wykazuje właściwości opóźniające starzenie, a także utrzymujące właściwą kondycję skóry. Dodatkowo cechuje się czynnością przeciwutleniającą i jednocześnie antynowotworową. Herbata Pu erh ceniona jest głównie za wspomaganie utraty masy ciała. Dodatkowo spożycie Pu erh obniża stężenie cholesterolu we krwi, a nawet poprawia pamięć i zdolności poznawcze oraz normalizuje ciśnienie krwi. Pełni ona także funkcję ochronną przed próchnicą i moczopędną. Dzięki zawartości kofeiny, wykazuje także działanie pobudzające, a nawet przeciwzapalne, co wydaje się być skuteczne w przypadku grypy, przeziębienia, biegunek a także stanów zapalnych dziąseł czy błony śluzowej jamy ustnej.

Hernata Pu erh – skutki uboczne

Herbata Pu erh jak większość produktów posiada także skutki uboczne, które pojawiają się po spożyciu zbyt dużej jej ilości. Ze względu na obecność w.w. kofeiny może wpływać na problemy z zasypianiem, dlatego warto spożywać ją przed południem. Dodatkowo może wpływać na wzmaganie poziomu irytacji oraz złości – niestety w tym przypadku warto przestawić się na herbatę zieloną, a czerwoną należy odstawić od razu. Kolejnym negatywnym efektem może być osłabienie kości, jest to powodem wypłukiwania wapnia przez kofeinę, zatem warto zadbać, by poziom tego pierwiastka zawsze był uzupełniony. Ponadto niekiedy zwiększa apetyt na cukier, a nawet może podnosić ciśnienie. Duże dawki herbaty mogą skutkować wymiotami, biegunką, bólami głowy, a także zawrotami. Nie zalecana jest dla kobiet ciężarnych, karmiących oraz w trakcie miesiączki czy osób z anemią, ponieważ w związku z efektem diuretycznym, wypłukuje związki mineralne z organizmu.

Czerwona herbata na odchudzanie

Procesy fermentacyjne zachodzą w tej herbacie o wiele krócej niż w czarnej, w efekcie zawiera ona znacznie więcej polifenoli i enzymów, dzięki czemu charakteryzuje się tak wyraźnymi efektami wspomagającymi odchudzanie. Polifenole odpowiedzialne są za regulację wydzielania żółci, przez co ułatwiają trawienie i przyspieszają przemianę tłuszczów. Istotne jest to, że widoczny spadek masy ciała zaobserwowano aż u 88% osób pijących tę herbatę codziennie. Najlepiej pić 56 filiżanek Pu erh dziennie, by działanie było jak najefektywniejsze. Ponadto potwierdzono jej wzmagające działanie na wydzielanie soku żołądkowego, dlatego przynosi ulgę także w stanach przejedzenia. Pamiętajmy jednak, że samo spożycie herbaty nie wystarczy, jest to środek jedynie wspomagający walkę z otyłością. Efekty będą zauważalne tylko w połączeniu ze zdrową, racjonalną dietą oraz umiarkowaną aktywnością fizyczną.

Podsumowując Pu erh jest świetnym środkiem do walki z otyłością i jednocześnie wspomagaczem utraty masy ciała. Herbata ta ma wiele właściwości prozdrowotnych, m.in. zmniejsza stężenie cholesterolu we krwi oraz obniża ciśnienie tętnicze. Pamiętajmy jednak o rozwadze i możliwych skutkach ubocznych oraz grupach ludzi, którzy nie powinni, w trosce o zdrowie swoje i niekiedy rozwijającego się dziecka, spożywać jej. Ważne jest również to, że samą herbatą nie osiągnie się celu, którym jest szczupła sylwetka, należy do terapii włączyć zdrową i racjonalną dietę oraz oczywiście wysiłek fizyczny.

 

Przeczytaj też:

 

Literatura:

M. Fik, A. Zawiślak: „Porównanie właściwości przeciwutleniających wybranych herbat.”, ŻYWNOŚĆ. Nauka. Technologia. Jakość, 2004, 3 (40), 98 – 105.
Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Herbata Pu erh – właściwości i skutki uboczne. Czerwona herbata na odchudzanie. - 4.4/5. Oddano 161 głosy.
Autor artykułu:
, Dietetyk z zamiłowaniem do zawodu. Szczególnym zainteresowaniem darzy dietetykę kliniczną, której różne koncepcje i nowości na bieżąco weryfikuje z aktualnymi i rzetelnymi badaniami naukowymi.

Opinie

  • Justyna 30.01.2018, 9:02

    Jaka herbate czerwona kupic z PU erg w liściach czy zaszetkach aby pomogło w odchudzaniu.. Prosze o rade

    Odpowiedz
    • Marek 31.01.2018, 5:27

      Nie wiem czy to aż tak pomoże na odchudzanie, ale i tak sobie kupiłem (do urwania mam tylko 3kg). Kupiłem liściastą z marketu, niestety czuć mułem, ale ten typ tak ma. Co do odchudzania to jednak polecam np. rower i tępienie wszelkich słodyczy. Polecam też jeść produkty o niskim indeksie glikemicznym. Trochę ruchu i cierpliwości i powoli waga będzie spadać.

      Odpowiedz
      • Limonka 28.04.2018, 9:48

        Ja kupiłam nie w markecie a w herbaciarni. Ma dodatek mango. Druga dodatek skórek z cytrusów. Poprosiłam o takie które nie mają tego ziemistego posmaku i zapachu.

        Odpowiedz
    • TadekM 21.11.2019, 10:21

      Pu Erh to nie Ulung. Łączy je tylko to, że są herbatami i są czerwone.
      Jaki krótki proces fermentacji ? 20 lat to krótko ?

      Odpowiedz
  • jerzdna 21.03.2018, 8:11

    oolong, a pu-erh to dwie zupełnie różne herbaty. Polecam sprawdzenie wszystkiego dokładnie… przed napisaniem artykułu

    Odpowiedz
  • Mariko 02.02.2019, 9:50

    Herbata ulung w czasach PRL-u to była zwyczajna, b. słaba herbata gruzińska. W tamtych czasach nie było w naszym kraju w handlu detalicznym herbaty pu- erh.

    Odpowiedz
    • Miki 18.01.2020, 10:26

      Twierdzenie, że Ulung w czasach PRL to słaba herbata gruzińska, to brednie. Ulung była tanią herbatą chińską. W sklepach była też – lata 60 – herbata gruzińska (tania i beznadziejna ) a także drogie Yunan i Madras. W latach 70 uległo to jednak zmianie.

      Odpowiedz
  • herbaciarz 02.03.2019, 6:18

    Tylu bzdur w jednym artykule o herbacie dawno nie czytałem. Począwszy od tego, że autorka myli poszczególne gatunki herbaty a skończywszy na mitach na temat wypłukiwania wapnia przez kofeinę. Pani dietetyk dwója z wykrzyknikiem.

    Odpowiedz
    • Mirka 28.06.2020, 11:44

      Każda czarna herbata , podobnie jak kawa wypłukują minerały , dlatego nie powinno się ich pić zbyt często lub uzupełniać braki minerałów, szczególnie magnezu, potasu.

      Odpowiedz
  • Ula 20.06.2019, 6:28

    Ja schudłam ponad 8 kg pijąc te herbatę

    Odpowiedz
  • Katarzyna Kampa 03.09.2020, 11:35

    Dzień dobry chciałam kupić herbatę na odchudzanie i spalenie tłuszczu które lepsze mam kupić herbatę ?

    Odpowiedz

Napisz swoją opinię

Twoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.
Obowiązkowe pola są oznaczone