Herbata hibiskus – właściwości, przeciwwskazania. Jak parzyć herbatę z hibiskusa?
Aktualizacja: 8 kwietnia, 2024
Hibiskus to przez niektórych lubiana, a przez innych omijana szerokim łukiem herbata, ze względu na bardzo specyficzny, kwaśny smak. Zwolennicy cenią ją za orzeźwiające właściwości, intensywnie czerwoną barwę oraz wyjątkowy i niepowtarzalny aromat. Herbatę z hibiskusa stosuje się również w celach leczniczych, które postaram się przybliżyć w poniższym artykule.
Herbata hibiskus
Hibiskus to inna nazwa jednorocznego krzewu Ketmii Szczawiowej, którą obecnie uprawia się wyłącznie w Sudanie, Egipcie oraz Tajlandii i Meksyku, czyli państwach strefy klimatu tropikalnego. W celach użytkowych wykorzystuje się elementy kwiatów hibiskusa, czyli grube i mięsiste kielichy i kieliszki, które zbiera się już suche po opadnięciu płatków korony. Wymienione elementy rośliny wykorzystuje się do przyrządzania napojów, które charakteryzują się wyraźnie kwaśnym smakiem oraz intensywnie rubinowym zabarwieniem.
Właściwości herbaty hibiskus
W medycynie ludowej krajów arabskich, napar z hibiskusa jest powszechnym antidotum stosowanym w celach terapeutycznych przeciwko licznym chorobom. Wymienia się działanie obniżające ciśnienie tętnicze krwi, rozluźniające mięśnie gładkie, które budują między innymi ściany przewodu pokarmowego, działanie przeciwbakteryjne, źółciopędne, przeciwmiażdżycowe, przyspieszające przemianę materii i moczopędne. Co ważne wymienione właściwości zostały potwierdzone przez liczne badania naukowe. U osób z pierwotnym nadciśnieniem tętniczym pijących codziennie szklankę odwaru z 2 łyżeczek hibiskusa przez okres 12. dni, zaobserwowano obniżenie ciśnienia skurczowego o 11,2%, a rozkurczowego o 10,7% w porównaniu do pomiaru ciśnienia wykonanego pierwszego dnia przed rozpoczęciem badania. Napar z hibiskusa poleca się osobom z zakażeniami przewodu pokarmowego oraz skóry, gdyż skutecznie hamuje wzrost bakterii Escherichia coli, Pseudomonas aeruginosa i Staphylococcus aureus, które przyczyniają się do rozwoju zakażeń.
W herbacie z hibiskusa zawarte jest szereg substancji o działaniu przeciwutleniającym, m.in. fenole. Ich działanie opiera się na hamowaniu procesu kercynogenezy, co oznacza, że regularne spożywanie produktów z hibiskusa obniża ryzyko rozwoju nowotworów. Herbata z hibiskusa sprawdza się ponadto jako środek stymulujący odporność organizmu, zawarte w niej antocyjany wspomagają procesy regeneracyjne komórek wątrobowych, obniżają ryzyko powszechnych chorób wątroby wynikających z nieprawidłowej diety oraz nadużywania alkoholu – stłuszczenia oraz marskości. Warto również wspomnieć, że hibiskus posiada właściwości poprawiające stężenie występujących we krwi poszczególnych frakcji lipoprotein cholesterolowych. Wpływa korzystnie na obniżenie cholesterolu ogólnego, obniżenie stężenia cholesterolu frakcji LDL oraz zwiększa frakcji cholesterolu HDL. Tym samym przyczynia się do obniżenia ryzyka wystąpienia chorób serca (udar, zawał, zaburzenia rytmu serca) oraz chorób układu krążeniowego, czyli miażdżycy.
Herbata hibiskus – przeciwwskazania
Herbata z hibiskusa nie wykazuje właściwości toksycznych na organizm człowieka. Spożywana jednak w zbyt dużej ilości na dobę może przyczynić się do nagłego spadku masy ciała oraz zaburzeń w procesie wytwarzania plemników u mężczyzn. Nie zaleca się również picia hibiskusa kobietom w ciąży, gdyż może to wywołać poronienia, co jednak nie zostało potwierdzone badaniami naukowymi. Kobiety zażywające leki antykoncepcyjne powinny skonsultować się z lekarzem, z uwagi na wpływ naparu na stężenie estrogenów we krwi, co może obniżyć skuteczność zażywanych leków. Ponadto osoby ze zgagą, refluksem lub zapaleniem żołądka powinny zwrócić uwagę, w jaki sposób reaguje ich organizm na napar z hibiskusa, gdyż ze względu na kwaśny smak może nasilać nieprzyjemne dolegliwości, co jednak nie stanowi reguły.
Jak parzyć herbatę z hibiskusa?
Przygotowywanie herbaty z hibiskusa nieznacznie różni się od parzenia tradycyjnej herbaty czarnej. Odpowiednią ilość hibiskusa zalewamy przegotowaną wodą o temperaturze ok. 95–90 stopni C, a następnie przykrywamy talerzykiem na ok. 5–10 minut, aby zaparzyć herbatę. Gdy czas minie należy usunąć fusy z naparu.
Herbata z hibiskusa posiada właściwości korzystne dla zdrowia. Z uwagi na kwaskowaty posmak, warto wypijać ją do posiłków o słodkim smaku, by przełamać ich słodycz lub w przerwach między posiłkami w alternatywie do kawy lub herbaty.
Literatura:
Haji-Faraji M, Haji-Tarkhani AH. The effect of sour tea (Hibiscus sabdariffa) on essential hypertension. J Ethnopharmacol 1999; 65:231-6.
Olaleye TOM. Cytotoxicity and antibacterial activity of methanolic extract of Hibiscus sabdariffa. J Med Plant Res 2007; 1(1):9-13.
Wang CJ, Wang JM, Lin WL. Protective effect of Hibiscus anthocyanins against tert-butyl hydroperoxide – induced hepatic toxicity in rats. Food Chem Toxicol 2000; 38:411-16.
Znajdek-Awiżeń P. i Matławska I.: Właściwości lecznicze ketmii szczawiowej – Hibiscus sabdariffa L. Postępy Fitoterapii 2011, 3, str. 197-201.
Codziennie pije herbatę z hibiskusa(karkade prawidłowa nazwa) jest bardzo dobra w Egipcie nazywają ja napojem bogów , wnosi się nią toasty , zamiast alkoholu .Ma piekny czerwony kolor a teraz do wiedzialam sie ze jest zdrowa
A dla mnie herbata z hibiskusa to cudowny napar. Piję ją bez cukru, bo tak mi smakuje najlepiej, już od miesiąca. Co dzień kilka szklanek. Nie zauważyłam skutków ubocznych. Póki co nadal zachwycam sie jej smakiem. I dopiero niedawno dowiedzialam się że jest ona tak bardzo prozdrowotna ☺
Po niewielkiej ilości naparu po pewnym czasie dostaję zgagi kiedyś nie miałem jej może po przez to że jadłem kanapki z czosnkiem i popijałem hibiskusem . Kilka kropel amolu i woda mineralna pomogły po czasie na zgagę.