Nie tylko odchudza, ale również zapobiega wielu chorobom. Właściwości herbaty oolong
Aktualizacja: 6 maja, 2024
Na półkach w sklepach możemy zobaczyć wiele rodzajów herbat: czarne, białe, zielone czy czerwone. Są one bezdyskusyjnie bogatym źródłem przeciwutleniaczy. Herbata oolong, zaliczana do herbat czerwonych, zawiera ich całkiem sporo. Odznacza się ona szczególnymi właściwościami, przede wszystkim ma działanie odchudzające i pobudzające trawienie. Przeciwdziała także wielu chorobom i zmniejsza ryzyko ich wystąpienia.
Herbata oolong
Herbata oolong w Polsce, podobnie jak pu-erh, zaliczana jest do herbat czerwonych. Pochodzi przede wszystkim z Chin oraz Tajwanu. Nazywana jest także Czarnym Smokiem, ponieważ podczas parzenia mieszkańcy Chin w jej rozwijających się liściach widzieli kształt smoka. Smak herbaty oolong porównywany jest do lekko miodowego, słodkiego, niektórzy wyczuwają delikatny drzewny czy ziemny aromat. Proces jej fermentacji nie zachodzi w pełni. Jej zewnętrzne liście są ciemniejsze, one ulegają całkowitej fermentacji, natomiast w środku pozostają jaśniejsze, podobnie jak herbata zielona. Można ją również sklasyfikować jako rodzaj plasujący się pomiędzy herbatą czarną a zieloną.
Herbata oolong – parzenie
Herbatę oolong najlepiej kupić w formie liściastej – nie ekspresowej, w torebkach, wtedy jej jakość jest dużo lepsza. Ważnym elementem przy przygotowaniu herbaty jest jej odpowiednie parzenie. Liście należy zalać wodą o temperaturze około 95oC, oczywiście najlepiej jest zmierzyć to termometrem, ale orientacyjnie można odczekać kilka minut, po zagotowaniu wody.
Herbata oolong – właściwości
Związki przeciwutleniające (antyoksydanty) są istotnymi składnikami naszej diety. To one chronią nasz układ krwionośny przed atakiem wolnych rodników, które uszkadzają komórki. Na skutek ich niszczenia dochodzi do zmian w naszym organizmie – starzenia się, zwiększenia stężenia cholesterolu, powstawaniu miażdżycy oraz nowotworów, a także udarów mózgu. Wolne rodniki przedostają się do ciała wraz z dymem papierosowym, produktami smażonymi, wędzonymi, żywnością wysoko przetworzoną, a także samoistnie powstają w naszym organizmie. Każdy narażony jest na ich niekorzystne działanie.
Głównymi składnikami odpowiedzialnymi za pozytywne właściwości herbaty oolong są właśnie związki przeciwutleniające. To przede wszystkim katechiny oraz powstałe w wyniku fermentacji teaflawiny i tearubiginy nadające naparowi charakterystyczną barwę, smak i moc. Antyoksydanty stanowią najliczniejszą grupę związków. W herbacie jest ich aż do 35%. Czarny Smok zawiera także cynk, ważny dla osób z problemami skórnymi, pozytywnie wpływający na włosy i paznokcie.
Herbata oolong ma wiele korzystnych właściwości między innymi:
- zmniejsza ciśnienie tętnicze,
- ma działanie przeciwnowotworowe,
- zmniejsza stężenie cholesterolu, uszczelnia naczynia zapobiegając miażdżycy,
- opóźnia starzenie się komórek,
- zmniejsza ryzyko wystąpienie chorób serca,
- poprawia pamięć,
- reguluje pracę jelit,
- działa pozytywnie na przemianę materii.
Herbata oolong – odchudzanie
Czarny Smok oprócz swoich właściwości przeciwutleniających, odznacza się także działaniem odchudzającym. Dzieje się to głównie przez wspomaganie pracy jelit oraz poprawianie metabolizmu tłuszczów. Herbata oolong pobudza procesy trawienne, poprawia pracę żołądka. Jej napar wpływa na pracę wątroby regulując poziom wytwarzania kwasów żółciowych. Zawiera ona także pewne ilości teiny – kofeiny zawartej w herbacie, stymulującej spalanie tłuszczu. Wszystko to ma wpływa na jej właściwości odchudzające. Osoby, które chciałyby zrzucić kilka zbędnych kilogramów powinny uwzględnić herbatę oolong w swojej diecie. Stosując oprócz tego także zasady racjonalnego żywienia.
Herbata oolong dzięki swoim prozdrowotnym właściwościom, powinna stanowić niezbędny element diety dla osób otyłych czy borykających się z problemami układu trawiennego oraz naczyniowo-sercowego. Ma ona swój charakterystyczny aromat i smak, który może nie wszystkim przypadnie do gustu, ale spróbować warto!
Literatura:
- Dyjecińska J., 2010, Tajemnice ukryte w herbacie, 1-4
- Fik M., Zawiślak A., 2004, Porównanie właściwości przeciwutleniających wybranych herbat; Żywność, Nauka, Technologia, Jakość, 3, 40, 98-105
- Ostrowska J., 2008, Herbaty – naturalne źródło antyoksydantów, Gazeta Farmaceutyczna, 1, 46-51
- Ošťádalová M., i in., 2014, Wpływ przechowywania na zawartość teaflawin i tearubigin w herbatach typu oolong; Żywność, Nauka, Technologia, Jakość, 5, 96, 217-227
- Szajdek A., Borowska J., 2004, Właściwości przeciwutleniające żywności pochodzenia roślinnego; Żywność, Nauka, Technologia, Jakość, 4, 41, 5-28
Przede wszystkim autorka błędnie zaliczyła herbatę oolong do herbat czerwonych. Oolongi to są herbaty niebieskie bądź turkusowe-w chińskiej nomenklaturze ich nazwa brzmi Qing.Herbaty czerwone to pu-erhy, przez chińczyków zaliczane zresztą do herbat czarnych, zaś herbaty czarne są przez nich nazywane czerwonymi. Należy również dodać, że ze względu na stopień fermentacji oolongi dzielimy na nisko fermentowane 20-30%, średnio fermentowane 50-60% oraz wysoko fermentowane 80-90%. Ta herbata nie posiada również jednego charakterystycznego smaku. Zupełnie inne są oolongi chińskie, a zupełnie inne tajwańskie. A i same oolongi chińskie różnią się między sobą smakiem , np. dwa słynne oolongi znajdujące się na liście 10 Wielkich herbat Chińskich- Da Hong Pao oraz Anxi Tie Guan Yin.-to zupełnie różne światy smakowe.Herbata ta jest na pewno zdrowa, ale czy ma właściwości odchudzające to sprawa dyskusyjne. W walce z nadwagą lepsze są puerhy, gdyż ograniczają wchłanianie tłuszczu.