Ile kalorii dziennie wypijamy? Kawa i herbata
Aktualizacja: 14 czerwca, 2022
Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego nie możecie schudnąć, mimo iż tak uparcie odmawiacie sobie słodkich przekąsek a zamiast fast foodów wybieracie zdrowe i pożywne sałatki? Przyczyna wcale nie musi tkwić w „złych genach”, a w nieświadomie dostarczanych organizmowi kaloriach z każdym łykiem naszych ulubionych napojów, do których sięgamy tak ochoczo każdego dnia.
Kalorie dostarczane z kawą
Czarna, tradycyjna kawa dostarcza nam jedynie 3 kalorii, jednak większość z nas z pewnością wybiera wersję ze swoimi ulubionymi dodatkami w postaci mleka, śmietanki czy cukru. Tym sposobem wzbogacamy napoje o nadprogramowe kalorie, których często nie wliczamy do dziennego bilansu energetycznego. A tych dodatkowych kalorii może być całkiem sporo. Wypijając przykładowo 3 kawy w ciągu dnia z 1 łyżeczką cukru i dodatkiem mleka dostarczamy sobie 120 kcal ekstra, jeśli słodzimy 2 łyżeczki będzie to już 180 kcal, czyli równowartość dwóch rządków mlecznej czekolady.
Opcja spożywania kawy w domowym zaciszu należy do optymistycznych, niestety często zmuszeni jesteśmy wypijać ją na mieście, w drodze do pracy bądź na uczelnię. Kawa towarzyszy nam również podczas spotkań ze znajomymi, podana w kawiarni z kawałkiem dobrego ciasta z pewnością nie ma sobie równych. Nie wiemy jednak wówczas, co tak naprawdę się w niej znajduje i o ile wzrasta kaloryczność uwielbianego przez nas napoju.
Przyjrzyjmy się zatem bliżej przykładowym rodzajom wybieranej przez nas kawy i jej kaloryczności:
Espresso macchiato
- mleko 0,5%: 236 ml – około 7 kcal
- mleko 3,2%: 236 ml – około 9 kcal
Cappuccino
- mleko 0,5%: 236 ml – około 55 kcal
- mleko 3,2%: 236 ml – około 92 kcal
Caffe late
- mleko 0,5%: 236 ml – około 67 kcal
- mleko 3,2%: 236 ml – około 113 kcal
Caffe late (smakowa)
- mleko 0,5%: 236 ml – około 100 kcal
- mleko 3,2%: 236 ml – około 144 kcal
Caffe mocha z bitą śmietaną
- mleko 0,5%: 236 ml – około 160 kcal
- mleko 03,2%: 236 ml – około 188 kcal
Mocha z białą czekoladą i bitą śmietaną
- mleko 0,5%: 236 ml – około 229 kcal
- mleko 03,2%: 236 ml – około 269 kcal
Dla zobrazowania kaloryczności kaw wybrałam małą pojemność filiżanek, jednak w kawiarniach kawy często podawane są w dużych kubkach o pojemności sięgającej nawet 500 ml. Kaloryczność takiej kawy wzrasta wówczas nawet do 600 kcal, co jest równorzędne ze sporej wielkości obiadem, którego kawą zapewne nikt nie zastępuje. Jeśli dodamy do tego kawałek ciasta, możemy niepostrzeżenie zaspokoić nasze całodzienne zapotrzebowanie kaloryczne.
Kalorie dostarczane z herbatą
Na szczęście w herbacie nie ukryjemy aż tylu kalorii, ile jesteśmy w stanie przemycić do kawy. Najczęstszym dodatkiem do herbaty jest cukier, jedna łyżeczka to 20 kcal, jeśli słodzimy więcej, kaloryczność będzie sukcesywnie wzrastała. W okresie jesienno-zimowym dużą popularnością cieszy herbata słodzona miodem lub słodkim syropem owocowym. Łyżeczka miodu to prawie 40 kcal, natomiast łyżka syropu zawiera 20 kcal. Przyjmując że wypijamy 3 herbaty dziennie ilość dodatkowych kalorii może zaskoczyć.
Często spożywając nasze ulubione napoje nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile nadprogramowych kalorii dostarczamy naszemu organizmowi. Przykładowo wypijając dziennie 3 kawy z 1 łyżeczką cukru i mlekiem oraz 3 herbaty również słodzone 1 łyżeczką cukru, wzbogacamy swój dzienny bilans energetyczny o dodatkowe 180 kcal (osoby słodzące 2 łyżeczki wypijają aż 300 kcal). Jest to jednak optymistyczny scenariusz, zakładający, że sami kontrolujemy to, co znajduje się w naszych napojach. Czasem warto zastanowić się czy zamiast dodatkowej kawy czy herbaty nie wybrać szklanki wody mineralnej, która nie tylko zaspokoi nasze pragnienie, ale również dostarczy odpowiednią dawkę elektrolitów.