Problemy z przemianą materii. Sprawdź koniecznie czym one grożą!
Aktualizacja: 28 marca, 2024
Metabolizm potrafi być kapryśny, raz działa sprawnie, a innym razem bardzo powoli. Dietetycy twierdzą, że im jesteśmy starsi tym mniej powinniśmy jeść. Z przeprowadzonych badań wynika, iż po 30 roku życia podaż energetyczna spada mniej więcej o 50 kalorii co 5 lat.
Dzienne zapotrzebowanie kaloryczne nie zależy jedynie od wieku. Ważnymi czynnikami decydującymi o skuteczności przemiany materii są: dieta, aktywność fizyczna, charakter pracy, strefa klimatyczna czy ilość mięśni. Niewielu uzależnia swój codzienny jadłospis od wspomnianych elementów, dlatego też metabolizm większości z nas nie funkcjonuje tak sprawnie jak powinien.
Problemy z przemianą materii
Metabolizm to ogólna nazwa dla procesów biochemicznych zachodzących w organizmie, jak poruszanie się, oddychanie czy trawienie. Do ich prawidłowego przebiegu niezbędna jest energia, którą pozyskujemy z pożywienia. Najczęściej popełnianym błędem jest nieprzestrzeganie jednej z podstawowych zasad zdrowego żywienia nakazującej dostarczanie wszystkich składników odżywczych. Należy pamiętać, iż każdy z nich pełni w organizmie odmienną, ale równie ważną funkcję. Monotonia codziennych posiłków w połączeniu z nieregularnością ich spożywania i nadmiernym stresem, to najczęstsze bodźce prowadzące do spowolnienia przemiany materii. Innymi, równie ważnymi czynnikami mającymi znaczny wpływ na pogorszenie sprawności metabolizmu są: siedzący tryb życia, niska aktywność fizyczna, zbyt mała ilość płynów w diecie, ciężkostrawne posiłki jedzone w pospiechu oraz dieta niskobłonnikowa.
Spowolniony metabolizm powoduje przede wszystkim nadmierne odkładanie tkanki tłuszczowej, co w efekcie prowadzi do nadprogramowych kilogramów. Najczęstszą tego przyczyną są zwykle uwielbiane przez nas produkty jak pieczywo, makarony, a nawet ryż, czyli bogate w węglowodany. Są proste w przygotowaniu, niedrogie, a co najważniejsze smaczne, pamiętajmy jednak, że zawierają dużą ilość cukrów. Dieta bogata w węglowodany (cukry) oraz niska aktywność fizyczna powodują, iż energia dostarczona z pożywieniem nie zostaje spożytkowana, cukier zamienia się w tłuszcz, a następnie odkłada w organizmie w postaci tkanki tłuszczowej.
Dieta bogata w cukry to jedna z głównych przyczyn powolnej przemiany materii. Spożywając duże ilości produktów węglowodanowych nie znajdujemy już miejsca na warzywa czy owoce będące bogatym źródłem błonnika.
Czym grozi spowolniony metabolizm?
Jest to częsta przyczyna nieustającego uczucia zmęczenia, senności i braku chęci do działania. Wbrew pozorom, nawet niskokaloryczna dieta może prowadzić do złej przemiany materii, ponieważ organizm nie otrzymuje odpowiedniej dawki energii niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania. Przyczyną zmęczenia i senności mogą być również nieregularne posiłki, szybkie jedzenie i mała ilość płynów. Sprawność metabolizmu obniża się już po godzinie 16, jednak większość z nas dopiero późnym popołudniem ma szansę na większy posiłek zwykle jedzony w pośpiechu. Całodzienna głodówka i jedzenie kalorycznych produktów w późniejszej porze dnia powoduje, że organizm traci dodatkową energię na strawienie dostarczonych mu składników. Podobny problem stanowi jedzenie przed snem, który winien być momentem wytchnienia i czasem odpoczynku dla wszystkich organów. Jedzenie tuż przed zaśnięciem obciąża organizm procesem trawienia, nie daje możliwości należytego wypoczęcia, stąd też poranne uczucie zmęczenia. Ważne jest, aby ostatni posiłek spożywać nie później niż 2 lub 3 godziny przed pójściem spać.
Zła przemiana materii prowadzi do otyłości. Kiedy nie zapewniamy organizmowi odpowiedniej dawki ruchu, a dodatkowo obciążamy go nieprawidłową dietą, nasz metabolizm znacznie zwalnia prowadząc tym samym do nadmiernego odkładania tkanki tłuszczowej. Dieta bogata w niezdrowe tłuszcze, węglowodany, ponadto poparta niewielkim spożyciem warzyw i produktów pełnoziarnistych skutkuje nadwagą, często także niebezpieczną dla zdrowia otyłością. Liczne badania wykazały, iż osoby otyłe bardziej narażone są na choroby układu krążenia, cukrzycę typu 2, występowanie zawałów serca, wylewów, a nawet chorób nowotworowych.
W parze ze spowolnionym metabolizmem idzie zwykle nieprawidłowe krążenie krwi. Stąd ciągłe uczucie zimna oraz problem zimnych rąk i stóp. Jak można temu zaradzić? Najlepsze w tym wypadku są przyprawy, które stosowane w codziennej diecie świetnie poradzą sobie zarówno z problemami przewodu pokarmowego jak i układu krążenia. Imbir posiada właściwości rozgrzewające, poprawiające trawienie i krążenie krwi, ponadto korzystnie wpływa na ukrwienie mózgu, dzięki czemu poprawia pamięć i koncentrację. Cynamon, podobnie jak jego poprzednik poprawia pracę układu krążenia, sprzyja prawidłowej przemianie materii, co więcej obniża poziom cholesterolu we krwi i wykazuje działanie antyoksydacyjne. Czerwone papryczki chili, a właściwie zawarta w nich kapsaicyna wykazuje silne działanie rozgrzewające. Okaże się również sprzymierzeńcem przy odchudzaniu, gdyż skutecznie spala tłuszcz, zmniejsza zapotrzebowanie organizmu na energię redukując uczucie głodu.
Nieprawidłowa przemiana materii bardzo często prowadzi do pogorszenia ogólnej wydajności organizmu, zarówno fizycznej jak i umysłowej. Ciągłe uczucie zmęczenia jest przyczyną rozdrażnienia oraz braku chęci do działania. Dieta zawierająca małe ilości warzyw, owoców, zdrowych tłuszczów jak na przykład kwasy omega-3, lub omega-6 oraz produktów pełnoziarnistych (w tym także węglowodanów), jest przyczyną nie tylko spowolnionej pracy układu trawiennego, ale również obniżonej aktywności umysłowej. Organizm nie zostaje wyposażony w cenne składniki i wartości odżywcze niezbędne do efektywnego funkcjonowania, stąd też problemy z pamięcią, koncentracją brak chęci do życia i niezbędnego dla zdrowia ruchu! Pamiętajmy, że aktywność fizyczna usprawnia przemianę materii, a prawidłowy metabolizm dodaje energii.
Przemiana materii oraz charakter jej działania nie jest przypisany nam raz na zawsze. To w jaki sposób funkcjonuje nasz układ trawienny zależy w głównej mierze od nas samych. Pamiętajmy, że prawidłowy metabolizm, odpowiednia dieta i dawka ruchu to czynniki wzajemnie się uzupełniające, a przestrzeganie zasad zdrowego odżywiania i stylu życia pozwoli nam dłużej cieszyć się dobrym zdrowiem.
Chce powiedziec ze ja codziennie rano i przy popoludniowej kawie uzywam mala lyzeczke naprzemian imbiru oraz cynamonu a ostatnio + pieprz ceyen jest to rewelacja bo dobrze sie czuje mimo problemow zoladkowych jest wszystko oky nawet przestalam brac lekarstwa dzieki tym skladnikom moge dobrze oddychac poprawila mi sie pamiec i zawsze polecam to moim bliskim oraz dzieciom doroslym ,oni patrza na mame z przymruzeniem oka i sie usmiechaja aja jestem zdrowsza i szczesliwsz wiec polecam ale mysle ze trzeba podchodzic i zaczynac na poczatek od malutkich dawek ,aw miare uplywu czasu zwiekszac i tez kontrolowac ,czy aby nam nieszkodzi miast pomagac …]]]]