Działanie uboczne picia zielonej kawy. Hit czy mit?
Aktualizacja: 20 marca, 2019
To tak naprawdę zielone, niepalone lub niedojrzałe ziarna kawy odmiany robusta. Zaliczana jest do żywności funkcjonalnej, gdyż wspomaga organizm w walce z wolnymi rodnikami, z nadprogramowymi kilogramami czy zbyt wysokim poziomem glukozy we krwi. W ostatnich latach stała się prawdziwym hitem na rynku artykułów ze zdrową żywnością, zyskując coraz większą popularność. Najwięcej spekulacji na temat zielonej kawy dotyczy jej wpływu na proces odchudzania. Czy naprawdę jest tak bardzo skuteczna? A może powoduje działania niepożądane?
Zielona kawa – działanie uboczne
Na preparaty zawierające zieloną kawę powinny uważać osoby z cukrzycą, które przyjmują leki antycukrzycowe. Zielona kawa posiada właściwości obniżające poziom glukozy we krwi, dlatego też łączenie jej preparatów z lekami obniżającymi poziom glikemii może wywołać bardzo niebezpieczne interakcje, powodując znaczącą hipoglikemię. Zbyt niski poziom glikemii może objawiać się osłabieniem, zmęczeniem, sennością, uczuciem głodu oraz wewnętrznym niepokojem. Niektóre osoby narzekają na bóle głowy, wysypkę i śwąd skóry, często spowodowane alergią oraz niskie ciśnienie. Ponadto badania na szczurach wykazały, że przyjmowanie preparatów z zielonej kawy może prowadzić do wystąpienia zespołu metabolicznego.
Niektóre badania wykazują, że zielona kawa nie działa, a co więcej, może szkodzić, zwiększając ryzyko zachorowania na cukrzycę czy stłuszczenie wątroby.
Zielona kawa – hit czy mit?
W tradycyjnych, brązowych ziarnach kawy, które zostają poddane procesowi palenia, nie ma bardzo ważnego składnika wspomagającego proces odchudzania – kwasu chlorogenowego. Jak podają reklamodawcy i producenci preparatów zawierających ekstrakt z zielonej kawy, można w łatwy i szybki sposób schudnąć, stosując jedynie środki z wyciągiem z zielonej kawy. Jednak powszechnie wiadome jest, że aby skutecznie i zdrowo zrzucić zbędne kilogramy, należy przede wszystkim stosować zbilansowaną dietę, która dostarcza wszelkich niezbędnych wartości odżywczych, a przy tym nie obciąża organizmu dodatkowymi kaloriami. Równie ważna jest regularna aktywność fizyczna. Ćwiczenia, sport i ruch sprawiają, że nie tylko dbamy o sylwetkę, ale także o nastrój i samopoczucie. Wiele osób wspomaga się preparatami dodatkowymi, jak np. omawiana zielona kawa. Niektórzy lubią smak, aromat i wygląd zaparzonej kawy z zielonych ziaren, a innych wręcz odstręcza.
Wiele sporów wśród środowisk naukowych toczy się o zieloną kawę. Jedni twierdzą, że jest to cudowny środek na odchudzanie, drudzy, że wcale nie pomaga w walce z kilogramami, a może prowadzić do wielu skutków ubocznych.
Zielona kawa to nowa moda na odchudzanie i lepsze samopoczucie. Wiele osób stosuje jej preparaty, mając nadzieję na łatwy i szybki efekt odchudzania. Niekiedy jednak zamiast przynieść korzyści, może przyczynić się do niekorzystnych konsekwencji. Warto rozważyć wszystkie za i przeciw, pamiętając o zdrowym rozsądku, odpowiedniej diecie i aktywności fizycznej.
Proszę podawać linki do badań tych rewelacji, które pojawiły się w artykule. Bez podania źródła badań informacje są nierzetelne.