Kawa jęczmienna – właściwości. Gdzie kupić kawę jęczmienną?
Aktualizacja: 8 maja, 2024
Niepowtarzalny smak kawy zbożowej, w większości przypadków, kojarzony jest z okresem przedszkolnym, gdzie podawano ten bezkofeinowy napój w ramach porannego posiłku. Dzięki zawartości błonnika i cennych składników mineralnych zyskał uznanie konsumentów – tych najmłodszych, ale nie tylko.
Kawa jęczmienna
Kawa zbożowa jest napojem otrzymywanym z prażonych ziaren zbóż: głównie żyta i jęczmienia:, z ewentualnym dodatkiem korzenia cykorii czy buraka cukrowego, którego to właściwości sensoryczne zbliżone są do kawy naturalnej [4]. Surowe bądź wykiełkowane zboża poddaje się upaleniu na sucho lub mokro, a następnie kandyzowaniu i glazurowaniu [3]. Kawy zbożowe mogą występować w postaci suchych cząstek do naparzania, jak i w formie instant [3]. Sporządzane na wodzie, mleku bądź napoju roślinnym z powodzeniem można włączyć do porannego posiłku.
Wśród kaw zbożowych na uwagę zasługuje kawa jęczmienna (ang. Barley coffee; niem. Malzkaffee) wyprodukowana z prażonych ziaren jęczmienia. Ów produkt nie zawiera kofeiny, z związku z czym może stać się doskonałą alternatywą dla kobiet ciężarnych, karmiących oraz nadciśnieniowców. Często również polecana jest osobom zmagającym się z nieprzyjemnymi dolegliwościami ze strony przewodu pokarmowego.
Kawa jęczmienna – właściwości
Bogactwo składników obecnych w surowcach stosowanych do produkcji kawy zbożowej jak również substancji powstających w procesie ich prażenia sprawia, iż takowy napój nabywa nie tylko walorów smakowych, ale i prozdrowotnych [4]. Kawa jęczmienna jako produkt zbożowy jest cennym źródłem błonnika pokarmowego. Włókno pokarmowe bowiem wspomaga pracę przewodu pokarmowego, ułatwia utrzymanie prawidłowej masy ciała oraz pomaga zapobiegać chorobom na tle wadliwego żywienia. Ponadto napój ten dostarcza niewielkich ilości białka i tłuszczu, a także witaminy z grupy B. W ziarnach, z których jest otrzymywany, znajduje się także szereg składników mineralnych tj. potas, magnez, cynk, które wspierają układ nerwowy, a także korzystnie wpływają na samopoczucie i zdolność do nauki.
Kawa jęczmienna a kawa z cykorii
Kawa z cykorii, dzięki obecności inuliny, wykazuje korzystny wpływ na bakteryjną florę jelit, usprawnia pracę przewodu pokarmowego oraz oczyszcza organizm z toksyn. Warto podkreślić, iż inulina podana doustnie jak pisze Nowak „przechodzi do dolnego odcinka układu pokarmowego, gdzie ulega fermentacji i podnosi populację bifidobakterii w jelicie grubym. Wzrost bifidobakterii może regulować stężenie cholesterolu i wchłanianie minerałów” [2]. Rynek krajowy może poszczycić się szerokim asortymentem produktów zawierających omawiany polisacharyd, bowiem w większości sklepów stacjonarnych i tych ze zdrową żywnością można nabyć zarówno kawę otrzymywaną wyłącznie z prażonego korzenia cykorii, jak i kawę zbożową z jego dodatkiem. Co więcej napój z cykorii mogą spożywać również osoby chorujące na celiakię oraz zmagające się z alergią/nietolerancją na gluten. Łagodny smak kawy z prażonych ziaren jęczmienia zaś z pewnością znajdzie miejsce w diecie tych najmłodszych, ale nie tylko. Dodatek mleka wzbogaci napój w wapń – składnik niezbędny do budowy zdrowych kości i zębów rozwijającego się organizmu, dzięki czemu doskonale uzupełni pierwszy posiłek dnia. Stojąc przed wyborem najlepszego zamiennika „małej czarnej” każdy z nas powinien zadać sobie pytanie. Połączenie jakich składników zadowoli nasze podniebienia, a jednocześnie wzbogaci codzienny jadłospis w szereg związków o właściwościach prozdrowotnych?
Kawa jęczmienna – cena, gdzie kupić?
Rynek spożywczy oferuje dość szeroki asortyment kaw zbożowych w postaci tradycyjnej – mielonej, jak i łatwo rozpuszczalnego pudru bądź granulek typu instant. Kawa jęczmienna dostępna jest w sklepach ze zdrową żywnością, sklepach spożywczych, niejednokrotnie również w sklepach internetowych. Konsumentów niewątpliwie zachęca przystępna cena tego produktu, bowiem za 100 g opakowanie zapłacimy około 9–16 złotych.
Surogaty kawy, w tym kawy otrzymywane z prażonych ziaren jęczmienia, można z powodzeniem włączyć do codziennego jadłospisu. Sporządzone z dodatkiem mleka, napoju roślinnego bądź śmietanki, z nutą aromatycznych przypraw, będą doskonałym urozmaiceniem naszej diety i nadchodzących zimowych wieczorów. Ponadto, stosowane jako zamiennik tradycyjnej „małej czarnej”, mogą stać się znakomitą alternatywą nie tylko dla kobiet w ciąży, lecz również osób zmagających się z nadciśnieniem tętniczym czy chorobą wrzodową żołądka.
Literatura:
- Jarosz M.(red) 2017. Normy żywienia dla populacji Polski. Instytut Żywności i Żywienia, Warszawa.
- Nowak A., Klimowicz A., Bielecka – Grzela S., Piechota M. 2012. Inulina – cenny składnik żywieniowy. Roczniki Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie, 58,1, 62-65.
- Świderski F., Waszkiewicz – Robak B. (red.) 2010. Towaroznawstwo żywności przetworzonej z elementami technologii. Wydawnictwo SGGW, Warszawa.
- Worobiej E., Relidzyńska K. 2011. Kawy zbożowe – charakterystyka i właściwości przeciwutleniające. Bromatologia i Chemia Toksykologiczna, 3, 625-629.
- www.grana.pl/oferta/skladniki/cykoria-podroznik/[dostęp:11.11.2018].