Działanie czosnku. Czosnek na zatoki, opryszczkę i owsiki. Czy czosnek obniża ciśnienie?

16 18 20

Co prawda ma swój mocno specyficzny zapach i biały ostry miąższ, lecz mimo tego, jego działanie terapeutyczne jest tak szerokie, że warto włączyć go do codziennego menu. Od najdawniejszych czasów był stosowany jako roślina lecznicza. Warto poznać bliżej działanie czosnku, by wiedzieć, dlaczego jest tak bardzo „wielofunkcyjny”.

Na polskie ziemie czosnek trafił w średniowieczu. Stanowił uniwersalne lekarstwo dla uboższych mieszkańców. W medycynie ludowej był stosowany przy chorobach układu oddechowego, pokarmowego (szczególnie przy robaczycy), również w chorobach zakaźnych takich jak żółtaczka, tyfus. Współczesne badania potwierdziły, że substancja zawarta w czosnku, nazywana allicyną faktycznie działa leczniczo [1].

Działanie czosnku

Czosnek należy do roślin niezwykle bogatych w różne składniki aktywne. Szeroka gama związków powoduje różnorodne działanie farmakologiczne, co determinuje zastosowanie czosnku jako rośliny leczniczej. Całkowita zawartość siarki w czosnku dochodzi do 1% w przeliczeniu na suchą masę produktu. Istotny efekt na zawartość związków siarkowych ma okres wegetacji warzyw [24].

Przede wszystkim czosnek charakteryzuje się działaniem przeciwzapalnym, zawarte w czosnku oligosacharydy mogą wpływać na florę bakteryjną i działanie przewodu pokarmowego, zaś odmiany, które zawierają argininę będą hamować procesy zapalne, co ma duże znaczenie w procesie nowotworzenia [24].

Zawartość selenu i flawonoidów wpływa korzystnie na przemiany wewnątrzkomórkowe, które są związane z częstotliwością występowania i proliferacją guzów nowotworowych. Siarczki organiczne występujące w czosnku stymulują system odpornościowy, zapobiegają chorobom serca, działają protekcyjnie względem niektórych nowotworów [24].

Dzięki zawartości allicyny, czosnek wykazuje silne działanie bakteriobójcze i antywirusowe. Inne fitozwiązki zawarte w czosnku zmniejszają poziom cholesterolu LDL oraz zapobiegają powstawaniu zakrzepów [24].

Oligosacharydy znajdujące się w czosnku cechują się również szerokim zakresem działania m.in. redukują poziom cholesterolu, zwiększają biodostępność składników mineralnych. Istotnym elementem jest efekt kancerogenny, ponieważ powstały kwas mlekowy podczas fermentacji oligosacharydów zapobiega przemianie nabłonka okrężnicy w komórki rakowe), co też ma wpływ na hamowanie próchnicy (oligosacharydy nie ulegają przemianie w jamie ustnej). Dodatkowo powyższe związki stymulują rozwój bifidobakterii [24].

Czosnek na zatoki

Jak wskazują dostępne dane, czosnek jako naturalny antybiotyk będzie korzystnie wpływał również na zapalenie zatok. W dostępnych źródłach zaleca się na inhalacje, należy ząbki czosnku włożyć do wody na 510 minut, zetrzeć na miazgę i wdychać napar do momentu udrożnienia zatok [6].

Czosnek na opryszczkę

Informacji na temat mechanizmu działania czosnku w procesie tworzenia się opryszczki jest niewiele, jednak dotychczas prowadzone badania wykazują, że czosnek ma działanie przeciwwirusowe i daje pozytywne efekty w walce z chorobami wywołanymi wirusami m.in. grypa typu A i B, wirus cytomegalii, wirusowe zapalenie płuc oraz wirus opryszczki. Jako składnik, który ma korzystny wpływ na zwalczanie wirusa opryszczki wymieniany jest ajoen, który należy do pochodnych allicyny. Ponadto obecność zawartych w czosnku związków siarki działa mobilizująco na białe krwinki w obronie organizmu przed czynnikami zakaźnymi [7].

Czosnek na owsiki

Czosnek wykazuje działanie przeciwpasożytnicze. W medycynie ludowej często był wykorzystywany do leczenia pasożytów. Przykładowy przepis obejmuje 10 główek czosnku, które należy pokroić, zmiażdżyć i zalać sokiem z kiszonych ogórków. Po odstawieniu w chłodne, ciemne miejsce, dorosłym podaje się 10 ml dziennie przez przez miesiąc, ale nie więcej niż 2 razy w roku. Istnieje wiele receptur z użyciem czosnku, jednak gdy u dzieci występują objawy owsicy, należy skontaktować się z lekarzem, aby ustalić sposób postępowania leczniczego [56].

Czy czosnek obniża ciśnienie?

Zgodnie z dostępnymi danymi, czosnek ma korzystny wpływ na obniżenie ciśnienia tętniczego krwi. W piśmiennictwie podaje się dawki 600900 mg/dzień, czyli 1 główka czosnku na dzień jako dawka, która będzie wykazywać korzystny efekt [5].

Czosnek z pewnością możemy zaliczyć do żywności funkcjonalnej, która sprawdzi się w wielu ekstremalnych stanach w organizmie. Jednak należy zachować zdrowy rozsądek i nie traktować go jako panaceum na wszystkie możliwe dolegliwości. Rolą żywności funkcjonalnej jest wspomaganie organizmu oraz utrzymanie odpowiedniej kondycji zdrowotnej. O ile pozwalają możliwości organizmu, czosnek powinien stanowić uzupełnienie zrównoważonej i urozmaiconej diety, jako jeden z elementów zdrowego stylu życia.

Literatura:

  1. http://www.cukrzycaazdrowie.pl/Files/file/24/Kr%C3%B3l_czosnek.pdf
  2. Hsu C.K., Liao J.W., Chung Y.C., Hsieh C.P., Chan Y.C.: Xylooligosaccharides and fructooligosaccharides affect the intestinal microbiota and precancerous colonic lesion development in rats. J. Nutr., 2004; 134: 1523-8.
  3. Lind D.S.: Arginine and cancer. J. Nutr., 2004; 134 (10 Suppl): 2837S-2841S;
  4. Dong Y., Lisk D., Block E., Ip C.: Characterization of the biological activity of gamma-glutamylSe-methylselenocysteine: a novel, naturally occurring anticancer agent from garlic. Cancer Res., 2001; 61: 2923-8. 
  5. Kudełka W., Łabza D.: Charakterystyka żywności funkcjonalnej. Zeszyty Naukowe Akademii Ekonomicznej w Krakowie, nr 743, s. 91-120
  6. Harris J. C., Cottrell S. L., Plummer S., Lloyd D., 2001. Antimicrobial properties of Allium sativum (garlic). Appl. Microbiol. Biotechnol. 57, 282–286.

Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Działanie czosnku. Czosnek na zatoki, opryszczkę i owsiki. Czy czosnek obniża ciśnienie? - 5.0/5. Oddano 1 głosy.
Autor artykułu:
, Dyplomowany dietetyk kliniczny. W praktyce zawodowej istotnym elementem jest dla niej dietoterapia zgodna z aktualnymi standardami postępowania.