Na przeziębienie, trądzik, wątrobę i ciśnienie - czosnek pomaga w wielu dolegliwościach

16 18 20

Znajdziemy go zapewne w każdej kuchni, jednak czy zdajemy sobie sprawę z tego, jak szerokie ma zastosowanie? Mimo że odstraszyć może nas zapach, nie powinniśmy rezygnować ze spożywania czosnku zważywszy na jego bogate właściwości prozdrowotne i nie tylko….

Czosnek spożywany jest nie tylko w kuchni, coraz częściej wykorzystuje się go również w celach leczniczych (podczas przeziębienia lub grypy) lub kiedy chcemy wzmocnić naszą odporność. Czosnek wykazuje ponadto działanie bakteriobójcze i przeciwzapalne. Wystarczy już jeden ząbek czosnku dziennie, aby zauważyć korzyści płynące z włączenia go do naszego jadłospisu, to niewiele a może sprawić, że poczujemy się lepiej.

Na co pomaga czosnek?

Czosnek posiada wiele właściwości leczniczych,  pomaga nam zmagać się z nadciśnieniem tętniczym, trądzikiem, chorobami wątroby i oczywiście przeziębieniem. Zwiększa także ilość wydzielanej żółci, działa przeciwskurczowo, poprawia pracę układu oddechowego, wpływa na lepsze ukrwienie naczyń wieńcowych oraz leczy zapalenia dróg moczowych.

Czosnek na przeziębienie

Czosnek może pomóc nam nie tylko w przezwyciężeniu przeziębienia, ale przede wszystkim w jego zapobieganiu. Niezawodną bronią tego zdrowego warzywa jest allicyna, która powstaje w wyniku krojenia lub miażdżenia pojedynczego ząbka czosnku. Substancja ta odpowiada za osłabianie wirusów, czyli sprawców choroby.

Rozgnieciony czosnek można wrzucić do gorącego mleka, tak przyrządzony napój będzie miał właściwości rozgrzewające, które przy jesiennym bądź zimowym przeziębieniu są niezwykle istotne. Czosnek może być także stosowany na przeziębienie u kobiet w ciąży o czym przeczytasz tutaj. Możemy oczywiście przyjmować świeży czosnek doustnie, jednak jego specyficzny smak oraz zapach mogą nas skutecznie odstraszyć.

Czosnek na trądzik

Czosnek ma właściwości grzybobójcze i bakteriobójcze, dzięki czemu możemy w łatwy sposób rozprawić się z naszym trądzikiem. Za tworzenie się na naszej skórze wyprysków odpowiedzialne są bakterie beztlenowe, których rozwój hamowany jest właśnie przez zawarty w czosnku olej. Rozgnieciony ząbek wystarczy przyłożyć do zmienionej chorobowo skóry a następnie na całość twarzy nałożyć gazę zamoczoną w naparze z rumianku. Po 15 minutach należy przemyć miejsce „opatrunku”. Jeżeli mamy skórę wrażliwą musimy uważać, aby nie zaszkodzić swojej cerze, najlepiej wtedy nie wykonywać kompresu z czosnku lub zmniejszyć czas jego kontaktu ze skórą.

Czosnek a wątroba

Zawarty w czosnku selen i allicyna aktywują wątrobowe enzymy odpowiedzialne za wypłukiwanie toksyn z organizmu, a także chronią wątrobę i wspomagają jej oczyszczanie. Czosnek jest także dobrym przeciwutleniaczem oraz skutecznie obniża produkcję złego cholesterolu. Musimy jednak pamiętać, że nadmierne spożywanie czosnku przynosi czasami efekt odwrotny, zawiera on bowiem siarkę, która może podrażnić wątrobę, a nawet ją uszkodzić.

Czy czosnek obniża ciśnienie?

O nadciśnieniu tętniczym mówimy w przypadku kiedy ciśnienie krwi przekracza 140/90 mm Hg. Jeżeli będziemy spożywali czosnek regularnie możemy obniżyć ciśnienie krwi a co za tym idzie – zmniejszyć ryzyko zawału serca. Czosnek zapobiega bowiem zaleganiu cholesterolu w ścianach tętnic i powstawaniu zakrzepów. Pamiętajmy jednak o tym, że aby otrzymać lepszy efekt powinniśmy zredukować spożywanie soli.

Czosnek posiada wiele właściwości, zwłaszcza leczniczych. Jednak żeby jego spożywanie przyniosło pożądane rezultaty, musimy stosować go regularnie. Trzeba również pamiętać, żeby nie przesadzić z jego ilością, gdyż może to przynieść efekt odwrotny od pożądanego. Nie powinniśmy jeść czosnku, jeśli przyjmujemy leki, które mają za zadanie rozrzedzić krew. Najlepsze działanie ma surowy czosnek, jeśli jednak nie możemy znieść jego smaku bądź zapachu, możemy zaraz po spożyciu czosnku zjeść pęczek pietruszki, to powinno zneutralizować jego charakterystyczny zapach.

Poznaj także produkty anti-aging!

Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Na przeziębienie, trądzik, wątrobę i ciśnienie - czosnek pomaga w wielu dolegliwościach - 3.5/5. Oddano 238 głosy.
Autor artykułu:

Opinie

 • Danka 21.04.2017, 4:24

  Jak w domu pojawiły się owsiki to moja babka kazała mi dużo czosnku jeść, żeby pozbyć się problemu. Niby starcza samo Pyrantelum, ale czosnek to dla mnie podstawa przy pasożytach, tak jak przy grypie, katarze, przeziębieniu

  Odpowiedz
 • Dr J. Ochonski 26.12.2019, 11:16

  Jest Super ! Jem codziennie na sniadanie 4-u „żabki” ze słoika – nie ma zapachu !

  Odpowiedz
 • Sukces 22.11.2020, 8:18

  Warto wspomnieć, że czosnek potrafi być skutecznym urozmaiceniem radio/chemioterapii nowotworów. Nie dość, że pomoże organizmowi zię odbudować, to jeszcze wykazuje tandencje do niszczenia komórek nowotworowych np. w płucu. (potwierdzone naukowo że czosnek sam może zwalczyć raka płuc)

  Odpowiedz
 • TA 16.09.2022, 8:37

  Mam 76 lat i czuję się wyśmienicie po spozywaniu czosnku.Ale robie to tak jak jest zalecany.

  Odpowiedz

Napisz swoją opinię

Twoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.
Obowiązkowe pola są oznaczone