Domowe alkohole – rozgrzewają i leczą
Aktualizacja: 3 kwietnia, 2024
Jesień jest porą roku, w trakcie której warto pomyśleć o przygotowaniu zapasów na zimę. Nic tak dobrze nie przechowuje smaku i wartości jesiennych warzyw i owoców jak domowe weki. Dzięki nim będziemy mogli cieszyć się bogactwem witamin także zimą, kiedy o świeże owoce i warzywa będzie coraz trudniej.
Domowe alkohole
Wśród przetworów warto pamiętać także o domowych alkoholach. W zależności od owoców, które staną się ich podstawą, mogą wykazywać wiele cennych właściwości i zawierać cenne witaminy. Niektóre z nich posiadają nawet właściwości lecznicze. Oczywiście, jak ze wszystkim, nie warto z nimi przesadzać. Alkohole posiadają swoje zalety i wady, a umiarkowanie w ich piciu pozwoli nam cieszyć się jedynie ich pozytywnym działaniem.
Jednym z najczęstszych alkoholi, które przygotowujemy w domu jest wino. Czerwone, wytrawne, gronowe posiada wiele cennych przeciwutleniaczy, które pomogą nam zachować organizm w dobrej kondycji. Świetnie działa na serce i cały układ krążenia. Jednym z najbardziej wartościowych owoców, z którego również możemy przygotować wino jest czarny bez. Tak jak gronowe posiada wiele przeciwutleniaczy. Gdy zimą dopadnie nas przeziębienie, warto sięgnąć po wino z czarnego bzu, posiada bowiem właściwości napotne, przeciwgorączkowe i wykrztuśne.
Kolejnym rodzajem alkoholu, który możemy sami zrobić w domowym zaciszu jest nalewka. Tutaj szczególnie polecamy nalewki z imbiru i aloesu. Imbir znany jest ze swoich właściwości rozgrzewających, dodatkowo działa przeciwzapalnie i odkażająco, co może być niezwykle pomocne w różnego rodzaju stadiach chorobowych. Dodatkowo imbir obniża poziom cholesterolu we krwi. Natomiast aloes świetnie regeneruje organizm. Posiada właściwości bakteriobójcze, przeciwzapalne, przeciwbólowe. Ponadto świetnie wpływa na wygląd skóry, pobudza i reguluje mechanizmy obronne organizmu. Obie nalewki zatem świetnie nadadzą się podczas podwyższonego ryzyka zachorowania na grypę i przeziębienie.
Na nalewkę równie dobrze może sprawdzić się czerwona i czarna porzeczka. To prawdziwe bogactwo witaminy C, A, B, a także wielu składników mineralnych. Warto mieć, choć jedną karafkę nalewki z porzeczek w domu i dodawać ją choćby do herbaty w czasie długich zimowych wieczorów.
Jesień to sezon na nasze pyszne, rodzime jabłka. W Polsce uprawiana jest ogromna ilość najróżniejszych gatunków jabłek. Z pewnością dobierzemy najlepsze na podwieczorek, do szarlotki, na dżem, a także na cydr. Domowy cydr jabłkowy to jeden z najsmaczniejszych i najzdrowszych alkoholi. Wpływa na obniżenie cholesterolu we krwi, chroni przed miażdżycą, a także wzmacnia organizm. Szklanka cydru do obiadu może przynieść nam wiele dobrego.
Domowe alkohole to kolejny sposób na zatrzymanie bogactwa letnich i jesiennych owoców. Dzięki nim możemy cieszyć się ogromem witamin i minerałów także zimą. Grypa i przeziębienie nie będzie już więcej nas niepokoić. Domowe alkohole, jak każde, mogą jednak prowadzić do uzależnienia. Zachowując umiar będziecie mogli cieszyć się nie tylko ich wspaniałym smakiem, ale także wszystkimi cennymi właściwościami, które mają Wam do zaoferowania.