Czy cydr jest zdrowy? Cydr a odchudzanie

Nasz organizm w przeważającej części składa się z wody i to jej przede wszystkim potrzebujemy do życia. Niedostateczna podaż płynów niesie ze sobą poważne konsekwencje odwodnienia, zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do śmierci. 

Obecnie dużo się mówi o prawidłowym nawodnieniu organizmu. Na rynku dostępnych jest wiele wód mineralnych oraz szereg innych napojów. Do wyboru mamy soki, nektary, napoje, a od pewnego czasu głośno zrobiło się na temat cydru.

Co to jest cydr?

Pod nazwą cydr kryje się niskoprocentowy napój alkoholowy produkowany na bazie jabłek. Otrzymywany jest w trakcie procesu fermentacji świeżych owoców bądź soków jabłkowych. Do produkcji cydru wykorzystywane są owoce o dość dużej zawartości garbników, charakteryzujące się smakiem słodko-cierpkim lub cierpko-kwaśnym. Na rynku są dostępne dwa typu cydrów – gazowane (z dodatkiem CO2) oraz musujące (zawierające naturalne CO2 powstałe w wyniku fermentacji). 

Właściwości cydru

Standardowa zawartość alkoholu w cydrze waha się między 1,2% a 8,5%, czym przypomina piwo. Zawartość cukru w napoju jest odwrotnie proporcjonalna do zawartości alkoholu. Tak wiec, im słodszy cydr, tym mniej uderzy nam do głowy. 

Za odczucie cierpkości i goryczki odpowiadają kwasy organiczne. Smak napoju zależny z kolei od ilości cukru oraz gatunku jabłek użytych do produkcji, ale także od rodzaju użytych drożdży. Najczęściej używane są 2 szczepy – Sherry i Sauternes. Badania pokazały, że większym powodzeniem cieszył się cydr powstały przy użyciu szczepu Sherry. Konsumenci ocenili go wyżej ze względu na zapach oraz zawartość alkoholu.

Cydr ma właściwości orzeźwiające. Lekko schłodzony doskonale gasi pragnienie w trakcie upałów, ale to nie jedyna zaleta tego napoju. Zawiera on duże ilości polifenoli, składniki mineralne oraz witaminy.

Najbardziej cenne są przeciwutleniacze, do których należą m.in. polifenole. Zainteresowanie tą grupą związków wynika przede wszystkim z ich właściwości prozdrowotnych. Stanowią one skuteczną ochronę przed atakami wolnych rodników, które niszczą komórki naszego organizmu. Antyoksydanty zapobiegają również innym schorzeniom, np. chorobom serca, udarom, nowotworom czy zaćmie. Ponadto, opóźniają procesy starzenia się organizmu.

Czy cydr jest zdrowy?

Należy pamiętać, że cydr jest napojem alkoholowym i chociaż jego zawartość jest niewielka – ten dostępny na sklepowych półkach zawiera średnio 5% alkoholu – to z jego konsumpcją należy uważać. Pity z umiarem nie powinien zaszkodzić osobom dorosłym bez dolegliwości zdrowotnych. 

Niektórzy uważają cydr za substytut jabłek, z których jest produkowany. Zawarte w nim antyoksydanty oczywiście mają korzystny wpływ na organizm, ale odnoszenie do cydru starego powiedzenia „jedno jabłko dziennie trzyma lekarza z dal ode mnie” nie jest do końca uzasadnione. 

O ile świeże owoce czy warzywa mają niepodważalne działanie prozdrowotne i można je stosować bez ograniczeń, to w przypadku alkoholu już tak nie jest. O jego prozdrowotnym działaniu możemy mówić tylko w przypadku umiarkowanego spożycia, a z tym bywa niestety różnie.

Na cydr – oraz inne napoje alkoholowe – powinni uważać pacjenci z dną moczanową. Nawet najsłabszy alkohol może powodować wzrost kwasu moczowego w organizmie, co skutkuje zaostrzeniem choroby.

Cydr a odchudzanie

Podstawą każdej diety redukcyjnej są m.in. produkty niskokaloryczne. Do tych cydr niestety nie należy i – wbrew opinią niektórych – nie ma zastosowania w odchudzaniu. Wprawdzie cydr ma jedną z niższych kaloryczności wśród produktów wyskokowych, ale nie oznacza to, że może być bezkarnie pity. Jeśli chcemy rzeczywiście pozbyć się zbędnych kilogramów, to należy wyeliminować z diety alkohol, w tym również cydr.

Przepis na domowy cydr 

Cydr jest produkowany przemysłowo na szerszą skalę, ale może być również wykonany w warunkach domowych – przy użyciu prostych metod i narzędzi.

Cydr z jabłek

Składniki:

  • 100 kg ekologicznych jabłek
  • specjalistyczne drożdże do cydru
  • pożywka do drożdży
  • 500 g cukru (opcjonalnie)

Jabłka myjemy, kroimy i wyciskamy z nich sok, całość przelewamy do wyparzonego balona (sok nie powinien przekraczać 4/5 wysokości). W szklance wody uwadniamy drożdże z 2 łyżeczkami cukru. Mieszamy i odstawiamy na 20 minut. Pracujące drożdże wlewamy do soku i dosypujemy pożywkę. Balon zatykamy korkiem z rurką fermentacyjną. Po 5 dniach oddzielamy napój od osadu. Balon płuczemy i ponownie wlewamy do niego sok. Zatykamy korkiem z rurkę i czekamy 7-10 dni na gotowy produkt. 

Jeśli chcemy przyrządzić cydr gazowany, to po 7-10 dniach dosypujemy ½ łyżeczki cukru, zatykamy balon i czekamy kolejny tydzień.

Cydr z jabłek to klasyczna forma tego napoju, ale dziś produkuje się go również z gruszek.

rozwiń
Cydr z gruszek

Składniki:

  • 15 kg gruszek
  • sok wyciśnięty z 5 cytryn

Gruszki kroimy w kawałki, odrywamy ogonki i odstawiamy na 12 h do dużego naczynia. Następnie odciągamy moszcz w sokowirówce, dodajemy sok z cytryn i całość wlewamy do butelki (do ¾ wysokości). Po 5 dniach napój oddzielamy od osadu i przelewamy do mniejszej butelki tak, by była zapełniona po samą szyjkę. Zamykamy rurką fermentacyjną i ustawiamy w chłodnym miejscu na 4-6 tygodni. Po tym czasie rozlewamy do butelek.

rozwiń

Literatura:

  1. Kluz M. i wsp. Analiza właściwości cydrów wyprodukowanych naturalnym sposobem. X. Risk Factors of Food Chain, 2010, 167-171.
  2. Przepis na cydr jabłkowy: https://www.olgasmile.com/cydr-z-jablek.html Dostęp: 14.10.2018
  3. Przepis na cydr gruszkowy: http://beszamel.se.pl/alkoholowe/perry-cydr-gruszkowy-wyprobowany-przepis,17669/ Dostęp: 14.10.2018
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Oceń artykuł
Autor artykułu:
Karolina Ruszkiewicz , Blogerka, pasjonatka zdrowego stylu życia.
Dodaj do ulubionych