Cydr jabłkowy ma zdrowotne właściwości. Najlepiej zrobić go samemu!

Do obiadu najlepsza lampka wina. Każdy z nas spotkał się z tym stwierdzeniem w środowisku społecznym czy medycznym. Ale czy tak naprawdę zdajemy sobie sprawę, co daje nam picie tego alkoholu? Odpowiedzią na to pytanie są – przeciwutleniacze. Znaleźć je możemy nie tylko w ugruntowanym na rynku światowym winie, lecz także w cydrze.
Cydr jabłkowy
Cydr tzw. jabłecznik (z ang. cider, niem. apfelnwein) otrzymuje się w procesie fermentacji jabłek. Zawartość alkoholu mieści się w granicach 1,2–8,5%. W smaku przypomina piwo ze względu na obecność musujących bąbelków (dostępna jest również wersja „odgazowana”), jednakże bliższa jest mu klasyfikacja wyrobów winiarskich.
Produkcja cydru w Polsce rozpoczęła się w około XIX wieku. Obecnie możemy go spotkać w restauracjach, barach, sklepach spożywczych. Dobrej jakości cydr to koszt rzędu 8–9zł/ 0,5l, Produkty z niższą ceną zawierają dodatki innych soków czy aromatów owocowych.
Cydr – właściwości
Substancjami bioaktywnymi w cydrze są przeciwutleniacze (kemferol, kwercetyna, katechina). Powodują one: wzrost zawartości cholesterolu HDL (tzw. dobrej frakcji), zmniejszenie utleniania frakcji LDL, czego skutkiem jest niższe stężenie złego cholesterolu w surowicy krwi i mniejsze ryzyko zachorowania na miażdżycę. Przeciwutleniacze chronią organizm przed chorobą niedokrwienną serca, powstawaniem i hamowaniem rozwoju już istniejących guzów nowotworowych, dzięki podniesieniu aktywności immunologicznej organizmu.
Powinniśmy zachować umiar w piciu jabłecznika, zaleca się kobietom przestrzegać 3–4 dawek alkoholu (10 g alkoholu etylowego stanowi jedną dawkę) z kolei u mężczyzn 4–5 dawek na dobę.
Cydr – jak go zrobić?
Cydr mocno orzeźwia i ochładza organizm, więc warto poznać jego przepis na nadchodzące lato.
- jabłka 25–30 kg (co daje około 12 l cydru)
- drożdże specjalistyczne (np. Scherry, Sacharon, Sauternes)
- pożywka dla drożdży
Jabłka to podstawa wykwintnego cydru, dlatego najlepsze są ekologiczne, słodko-kwaśne, soczyste o wysokiej zawartości garbników.
- Na początku należy pokroić jabłka ze skórką, wycisnąć sok w sokowirówce i odstawić półprodukt na 2–3 godziny. Po tym okresie zebrać z powierzchni płynu zawiesinę, aby uzyskany moszcz był bardziej klarowny.
- Przelać moszcz do gąsiora (balona), dodać drożdże i pożywkę. Zachodząca fermentacja powinna być przeprowadzona w temperaturze nie wyższej niż 22 °C.
W zależności od preferencji smakowych, można uzyskać dwa rodzaje cydru:
- musujący – fermentacja nastawu powinna trwać 7–10 dni. Po tym okresie należy go przelać do butelek (najlepiej po piwie 0,5 l) i dodać łyżeczkę cukru. Zakapslować i przetrzymywać przez około 3–5 dni w temperaturze pokojowej, a następnie przez około 3 tygodnie w zimnym pomieszczeniu.
- łagodny – fermentacja nastawu powinna trawać ok. 2 tygodnie, po tym okresie oczyścić trunek z osadu; pozostawić na kolejne 2–3 tygodnie w chłodnym miejscu. Po odczekaniu, rozlać do butelek i gotowe. Można raczyć się domowym alkoholem.
Resweratrol to silny przeciwutleniacz, który występuje w winogronach, głównie w ich skórce. Zawiera je zatem również czerwone wino, które produkowane jest z winogron. czytaj więcej
W społeczeństwie wciąż krąży wiele opinii na temat spożycia alkoholu, czy wiemy jednak tak naprawdę, które z nich są faktami, a które jedynie niczym nieuzasadnionymi mitami? czytaj więcej
Owoc, który był powodem popełnienia grzechu pierworodnego cieszy się ostatnio sławą, dzięki embargo nałożone na Polskę przez Rosję. czytaj więcej
Opinie
Napisz swoją opinię
wyłącz pisanie odpowiedziTwoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.
Już za 20zł ! Tabela zamienników GRATIS !
Cydr jest dla mnie najlepszy