Cydr jabłkowy ma zdrowotne właściwości. Najlepiej zrobić go samemu!
Aktualizacja: 28 marca, 2024
Do obiadu najlepsza lampka wina. Każdy z nas spotkał się z tym stwierdzeniem w środowisku społecznym czy medycznym. Ale czy tak naprawdę zdajemy sobie sprawę, co daje nam picie tego alkoholu? Odpowiedzią na to pytanie są – przeciwutleniacze. Znaleźć je możemy nie tylko w ugruntowanym na rynku światowym winie, lecz także w cydrze.
Cydr jabłkowy
Cydr tzw. jabłecznik (z ang. cider, niem. apfelnwein) otrzymuje się w procesie fermentacji jabłek. Zawartość alkoholu mieści się w granicach 1,2–8,5%. W smaku przypomina piwo ze względu na obecność musujących bąbelków (dostępna jest również wersja „odgazowana”), jednakże bliższa jest mu klasyfikacja wyrobów winiarskich.
Produkcja cydru w Polsce rozpoczęła się w około XIX wieku. Obecnie możemy go spotkać w restauracjach, barach, sklepach spożywczych. Dobrej jakości cydr to koszt rzędu 8–9zł/ 0,5l, Produkty z niższą ceną zawierają dodatki innych soków czy aromatów owocowych.
Cydr – właściwości
Substancjami bioaktywnymi w cydrze są przeciwutleniacze (kemferol, kwercetyna, katechina). Powodują one: wzrost zawartości cholesterolu HDL (tzw. dobrej frakcji), zmniejszenie utleniania frakcji LDL, czego skutkiem jest niższe stężenie złego cholesterolu w surowicy krwi i mniejsze ryzyko zachorowania na miażdżycę. Przeciwutleniacze chronią organizm przed chorobą niedokrwienną serca, powstawaniem i hamowaniem rozwoju już istniejących guzów nowotworowych, dzięki podniesieniu aktywności immunologicznej organizmu.
Powinniśmy zachować umiar w piciu jabłecznika, zaleca się kobietom przestrzegać 3–4 dawek alkoholu (10 g alkoholu etylowego stanowi jedną dawkę) z kolei u mężczyzn 4–5 dawek na dobę.
Cydr – jak go zrobić?
Cydr mocno orzeźwia i ochładza organizm, więc warto poznać jego przepis na nadchodzące lato.
- jabłka 25–30 kg (co daje około 12 l cydru)
- drożdże specjalistyczne (np. Scherry, Sacharon, Sauternes)
- pożywka dla drożdży
Jabłka to podstawa wykwintnego cydru, dlatego najlepsze są ekologiczne, słodko-kwaśne, soczyste o wysokiej zawartości garbników.
- Na początku należy pokroić jabłka ze skórką, wycisnąć sok w sokowirówce i odstawić półprodukt na 2–3 godziny. Po tym okresie zebrać z powierzchni płynu zawiesinę, aby uzyskany moszcz był bardziej klarowny.
- Przelać moszcz do gąsiora (balona), dodać drożdże i pożywkę. Zachodząca fermentacja powinna być przeprowadzona w temperaturze nie wyższej niż 22 °C.
W zależności od preferencji smakowych, można uzyskać dwa rodzaje cydru:
- musujący – fermentacja nastawu powinna trwać 7–10 dni. Po tym okresie należy go przelać do butelek (najlepiej po piwie 0,5 l) i dodać łyżeczkę cukru. Zakapslować i przetrzymywać przez około 3–5 dni w temperaturze pokojowej, a następnie przez około 3 tygodnie w zimnym pomieszczeniu.
- łagodny – fermentacja nastawu powinna trawać ok. 2 tygodnie, po tym okresie oczyścić trunek z osadu; pozostawić na kolejne 2–3 tygodnie w chłodnym miejscu. Po odczekaniu, rozlać do butelek i gotowe. Można raczyć się domowym alkoholem.
Cydr jest dla mnie najlepszy