Dlaczego diety odchudzające nie działają? Poznaj 5 powodów

16 18 20

Po raz kolejny testujesz na sobie cudowną dietę odchudzającą? Miałaś zrzucić do 5 kilogramów w ciągu kilku dni a Twoja waga nawet nie drgnęła? Zastanawiasz się, w którym miejscu popełniłaś błąd? Za brak efektów obwiniasz złą przemianę materii lub hormony? Nie oszukuj się, problem tkwi gdzie indziej.

Problem otyłości na świecie jest ogromny, szczególnie w krajach wysoko rozwiniętych. Szacuje się, że w przyszłości przyjmie on rozmiary epidemii. Z dodatkowym bagażem kilogramów należy walczyć nie tylko dla dobrego wyglądu. Otyłość niesie ze sobą ryzyko wystąpienia wielu poważnych chorób takich, jak: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, zawał serca i mózgu, miażdżyca i wiele innych. Zapobieganie otyłości polega na utrzymaniu prawidłowej masy ciała a w przypadku osób otyłych – jak najszybszemu zrzuceniu balastu. W książkach czy na stronach internetowych przeczytać można ogólnikowe wskazówki rzekomo przyspieszające proces zrzucania kilogramów. Jednak zdecydowana większość z nich opiera się na błędnych założeniach. W końcu samo stwierdzenie : unikaj tłuszczów niezbyt wiele wyjaśnia.

Najczęściej popełniane błędy podczas odchudzania

  1. Stosujesz radykalne diety. Dieta to słowo, które w ostatnim czasie zrobiło niesamowitą furorę. Regularnie rynek zalewany jest nowymi propozycjami, które podsycają narodową dyskusję na temat skuteczności ich stosowania. W dużej mierze dzieje się tak za sprawą mediów oraz koncernów farmaceutycznych. Obecnie udostępnionych jest kilkadziesiąt tysięcy różnych diet a sprawa stała się tak powszechna, że dotyczy dużej części społeczeństwa. Założeniem diet jest wprowadzenie ograniczeń, które należy stosować przez krótki okres czasu – tydzień, dwa a w jeszcze innej miesiąc. Później zgodnie z zaleceniami dietę należy przerwać, bo w końcu nie da się przez rok jeść ciągle tego samego. Po osiągnięciu mniej lub bardziej zadawalających efektów wracamy do starych przyzwyczajeń i z czasem do wagi sprzed cudownej diety. Zacznij od wyrzucenia słowa dieta ze swojego słownika. Konieczna staje się zmiana nawyków żywieniowych oraz dostarczanie produktów w odpowiednich proporcjach i odstępach czasowych. Wciel w życie zasadę małych kroków.
  2. Działasz pod presją czasu. Życie we współczesnym świecie nauczyło nas, że większość rzeczy jesteśmy w stanie dostać od razu. Uszkodzony sprzęt możemy błyskawicznie wymienić na nowy. Jednak tej zasady nie należy odnosić do zrzucenia zbędnych kilogramów. Do stosowania diet zachęcają rzekome szybkie rezultaty, które później odbijają się na zdrowiu. Zgodnie z zaleceniami lekarzy oraz żywieniowców prawidłowa utrata masy ciała powinna wynosić 0,5–1 kg na tydzień. Aby nowe zachowanie wpisało się w nawyk potrzeba 6 miesięcy. Myśl długofalowo o efektach.
  3. Nie masz wyznaczonego celu. Brak jasno sprecyzowanego celu potrafi zaprzepaścić wszelkie starania. Konieczne staje się nie tylko wypowiedzenie na głos wagi ciała jaką chce się osiągnąć, ale i jej zapisanie. Zadbaj o to, by stwierdzenie zostało ujęte w czasie teraźniejszym, tzn. : Ważę 65 kg. Pamiętaj również o wyznaczeniu realnego czasu na dokonanie tych zmian. Zapisz jak chcesz wyglądać.
  4. Nie wierzysz w siebie. Przygoda z odchudzaniem zaczyna się od modyfikacji nastawienia. Sfera psychiczna odgrywa istotną rolę w podejmowanych lub nie działaniach zbliżających do osiągnięcia wymarzonej sylwetki. O ile pewnością siebie można wiele zdziałać to brak wiary skutecznie podcina skrzydła. Brak wiary to nic innego jak niskie poczucie skuteczności realizacji swoich założeń. Zaakceptuj siebie oraz zadbaj o poczucie atrakcyjności.
  5. Brakuje Ci ruchu. Samo wprowadzenie zmian w żywieniu nie zagwarantuje uzyskania zadawalających efektów. Siedzący tryb życia może sprowadzić na Ciebie wiele chorób, ponieważ nasz organizm nie został zaprogramowany, by spędzać większą część dnia bez ruchu. Bynajmniej nie chodzi o to, by z dnia na dzień stać się zagorzałym fanatykiem biegania, ponieważ nie jest to aktywność dla każdego. Jeżeli dotychczas w Twoim planie dnia ruch ograniczał się do przejścia trasy z bloku do przystanku autobusowego pomyśl o tym, by z czasem wydłużać ten spacer. Dobrym pomysłem staje się wysiadanie na przystanku wcześniejszym niż zazwyczaj. Wprowadź aktywność fizyczną.

 

Poczytaj więcej na ten temat:

Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Dlaczego diety odchudzające nie działają? Poznaj 5 powodów - 4.9/5. Oddano 7 głosy.
Autor artykułu:
, Dyplomowany dietetyk i psychodietetyk.