Jestem na diecie, a nie chudnę – co może być powodem Twoich problemów?
Aktualizacja: 6 lipca, 2022
Na temat odchudzania rozpowszechnianych jest wiele przesądów, które mogą prowadzić do groźnych dla organizmu zaburzeń. Można o nich poczytać na forach internetowych, gdzie swoimi doświadczeniami dzielą się osoby walczące ze zbędnymi kilogramami. Odnaleźć można tam dosłownie wszystko – poczynając od przemyśleń zwolenników diety kapuścianej, po jej wielkich przeciwników. Czasem jednak można sobie bardziej zaszkodzić, aniżeli pomóc…
Brak rezultatów diety odchudzającej – powody
Często wiele osób pomimo przebywania na diecie ma problem ze spadkiem nadmiaru kilogramów. Skupianie się wyłącznie na masie ciała, jaką chce się osiągnąć powoduje, że bagatelizowane są inne pomiary. Czasami nie zauważamy nawet, że zmniejsza się obwód ciała. Pierwszym krokiem jest więc zebranie obwodów w klatce piersiowej, w talii oraz na biodrach. Niemniej jednak bywa, że dochodzi do sytuacji, w której stosowana dieta przez 2–3 tygodnie nie przynosi oczekiwanych rezultatów, a obwody ciała tak samo jak masa ciała nie ulegają zmianie. Poznaj najczęstsze przyczyny, które mogą być powodem Twoim problemów.
1. Spowolniona przemiana materii
Głównie dotyczy osób, które w celu obniżenia masy ciała w drastyczny sposób zmniejszyły kaloryczność posiłków. Gwałtowna zmiana przyjmowanej ilości kalorii powoduje, że organizm rozpoczyna magazynowanie energii, co wiąże się ze zwolnieniem metabolizmu. Konsekwencją podobnych zmian jest powiększenie się tkanki tłuszczowej, czego można uniknąć, jeżeli przywróci się tempo przemiany materii na właściwy poziom. Aby tak się stało konieczne staje się wprowadzenie czterech lub pięciu posiłków w regularnych odstępach czasu (np. co 3–4 godziny). Po upływie tygodnia można zmniejszyć ilość przyjmowanych kalorii, np. o 200 kcal.
2. Problemy z trawieniem
Wszelkie problemy z trawieniem występujące w trakcie odchudzania mogą wynikać z takich nawyków, jak:
- mała podaż błonnika pokarmowego,
- wybór niezdrowych produktów,
- brak aktywności fizycznej,
- stres,
- stosowanie środków przeczyszczających.
Dzienne zapotrzebowanie dorosłego człowieka na błonnik wynosi 25 – 40g, jednak jego zawartość w diecie jest kwestią indywidualną. Spożywając owoce, warzywa oraz produkty pełnoziarniste możliwe staje się zaspokojenie potrzeb organizmu na ten składnik pokarmowy. Przy zwiększeniu spożycia błonnika konieczna staje się większa podaż wody, inaczej może dojść do zaparć. Innym powodem wystąpienia zaparć jest zbyt wysokie spożycie błonnika. Aby dolegliwości ustały, należy pić dużo wody oraz ograniczyć spożycie produktów z pełnego przemiału.
Bywa i tak, że problemy z trawieniem mogą wynikać ze złego komponowania posiłków. Należy wybierać produkty lekkostrawne, a dania przyprawiać ziołami, które wspomagają wydzielanie soków żołądkowych ułatwiających trawienie.
3. Zbyt mała aktywność fizyczna bądź nieprawidłowe wykonywanie ćwiczeń
Za jeden z głównych powodów braku dostatecznych efektów uważa się zbyt małą aktywność fizyczną. Sama dieta nie jest wystarczająca, aby móc zredukować tkankę tłuszczową. Trenerzy zalecają wykonywanie około 3–4 sesji treningowych w przeciągu tygodnia. Osoby, które dotychczas głównie prowadziły siedzący tryb życia powinny rozpocząć od treningu adaptacyjnego, który będzie przyzwyczajał organizm do wysiłku. Na początek dobrze jest zacząć od jazdy na rowerze, spacerów bądź pływania po około 20–45 minut 3–4 razy w tygodniu. Po upływie około 4–6 tygodni można wprowadzić trening siłowy.
Innym błędem jest niepoprawne wykonywanie ćwiczeń fizycznych, co może prowadzić do wielu poważnych kontuzji. Problemy ze schudnięciem mogą wynikać z braku postępów w ich wykonywaniu.
4. Zaburzenia hormonalne
Praca metabolizmu w dużej mierze jest uzależniona od hormonów produkowanych przez tarczycę. Niedoczynność organu może objawiać się przybraniem na masy ciała oraz brakiem efektów podczas odchudzania – pomimo stosowania diety i ćwiczeń. Zaburzenie występuje głównie u kobiet i objawia się też nadmiernym rogowaceniem skóry, przewlekłymi zaparciami, uczuciem zmęczenia, sennością oraz stanami depresyjnymi.
Rozpoznanie niedoczynności tarczycy możliwe jest za sprawą badań hormonalnych – TSH, fT3 i fT4. Można dodatkowo wykonać badanie USG tarczycy i badanie poziomu przeciwciał anty-TPO, aby móc ustalić przyczynę problemu.
Decyzja o odchudzaniu powinna być przemyślana i stanowić krok na drodze do zdrowego stylu życia. Oprócz diety, nie bez znaczenia pozostaje aktywność fizyczna, która pomaga osiągnąć oczekiwane rezultaty. W dzisiejszych czasach mamy do dyspozycji ogromną liczbę możliwości ruchu – wobec czego każdy może znaleźć coś odpowiedniego właśnie dla siebie.
Przeczytaj też:
Osobiście wolę mieć ustalony z góry jadłospis i nie musieć się przejmować wymyślaniem dań codziennie. Dostaję listę zakupów (wszystko można kupić w Lidlu, nie trzeba biegać do jakichś szalonych sklepów z jedzeniem z najodleglejszych zakątków świata) i mam już wszystko zaplanowane 🙂 Nie muszę się martwić.
ja sie tez pomęczyłam ale dzisiaj mam dobrze wszystko dobrane, w sumie sam sobie dobrałem i jest super 🙂 chodzę tylko dla odmiany do psychodietetyka ktory nie daje diety zadnej ani nic ale daje troche rozumu i w moim przypadku pomoglo to bardziej niz jakakolwiek dieta czy restrykcje polecam nie bać się psychodietwyków bo to naprawdę fajna, innowacynja forma odchudzania