Dieta w zatruciach pokarmowych – produkty zalecane i zakazane
Aktualizacja: 18 marca, 2024
Mimo iż staramy się sprawdzać datę ważności kupowanych produktów oraz przechowywać je w warunkach najbardziej dla nich odpowiednich, zdarza się, iż spożyjemy produkt, w którym obecne są chorobotwórcze mikroorganizmy i ich toksyny. Nierzadko dochodzi wtedy do rozwoju zatrucia pokarmowego – stanu chorobowego wywołanego przez spożycie pokarmu zawierającego patogenne bakterie i szkodliwe produkty ich metabolizmu. Jak radzić sobie z zatruciem pokarmowym, jakie produkty spożywać, a które należy wykluczyć z diety?
Dieta w zatruciach pokarmowych – zasady
Rozwój choroby, okres powrotu do zdrowia i obraz kliniczny jest nieco odmienny w poszczególnych grupach chorób przebiegających z objawami zatrucia, jednak dolegliwości tj. wymioty, biegunka, podwyższona temperatura są zwykle dość charakterystyczne i wspólne dla większości mikroorganizmów, które je wywołały. Zasady postępowania żywieniowego w zatruciach różnego rodzaju również są podobne i skupiają się na dostarczeniu możliwie najbardziej odżywczego pokarmu w sposób nie obciążający dodatkowo pracy przewodu pokarmowego. Oprócz tego należy pamiętać o odpowiednio wysokiej podaży płynów, co zapobiegnie odwodnieniu, które może wystąpić w wyniku wymiotów, biegunki i gorączki. Zalecenia żywieniowe w zakażeniach i zatruciach pokarmowych przewidują dostosowanie żywienia do etapów rozwoju choroby i jej stopniowego ustąpienia.
- Przez 1–2 dni – obowiązuje głodówka, w czasie której podaje się choremu niesłodzone płyny (herbata, przegotowana woda ze szczyptą soli, napar z rumianku, mięty). Post ma na celu cofnięcie procesów fermentacyjnych i gnilnych w jelitach. Lekarz może zadecydować także o pozajelitowym podaniu płynu wieloelektrolitowego lub roztworu NaCl i glukozy.
- 2–3 dzień – zaleca się wprowadzenie lekko osłodzonej herbaty lub kakao na wodzie oraz poszerzenie diety o lekkostrawne kleiki, na przykład z ryżu. Można także spożywać chudy rosół, naturalny kisiel jagodowy i mus jabłkowy. Pokarmy należy wprowadzać do diety ostrożnie, często i w niewielkich ilościach.
- 3–4 dzień – w tym okresie można już przejść na dietę papkowatą, wprowadzając do diety rozdrobione mięso mielone lub pulpety, gotowaną rybę, ziemniaki lub marchewkę puree, naturalne, rozcieńczone soki owocowe.
- 4–6 dzień – dieta łatwo strawna, oparta na produktach obranych ze skórki, gotowanych, rozdrobnionych lub przetartych. W diecie tej należy ograniczyć podaż błonnika, szczególnie frakcji nierozpuszczalnej (np. otręby, nasiona roślin strączkowych) oraz produktów smażonych i ciężkostrawnych. Jako źródło tłuszczu w diecie można stopniowo wprowadzać masło lub olej kokosowy, zawierający średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe (MCT) łatwiej trawione w porównaniu z kwasami o dłuższym łańcuchu węglowym.
- po 6 dniu – powrót do diety zbilansowanej, ze zwróceniem szczególnej uwagi na uzupełnienie powstałych podczas choroby niedoborów składników odżywczych i antyoksydantów oraz wsparcie mikroflory jelitowej, której równowaga po przebytym zakażeniu i farmakoterapii najprawdopodobniej została zachwiana.
Zatrucie pokarmowe – produkty zalecane i zakazane
Produkty zalecane:
- woda,
- napary ziołowe – mięta, rumianek,
- kleiki – ryżowy, z kaszki kukurydzianej, mannej, jaglanej, gryczanej,
- musy, przeciery, kisiele, soki owocowe i warzywne – najlepiej z gotowanych produktów, rozcieńczone wodą,
- chudy rosół,
- gotowane mięso – kurczak, indyk, wołowina, cielęcina, chude ryby,
- puree – ziemniaki, marchew, seler,
- jajka na miękko,
- olej kokosowy.
Produkty zakazane:
- dania smażone, ciężkostrawne, tłuste,
- kawa,
- alkohol,
- surowe i nieobrane ze skóry warzywa i owoce,
- warzywa kapustne,
- otręby,
- nasiona roślin strączkowych,
- konserwy, marynaty, mięso wędzone,
- ostre przyprawy,
- słodycze,
- nabiał – szczególnie w pierwszych dniach zatrucia, później może być stopniowo wprowadzany.
Dieta w zatruciach pokarmowych – jak długo?
Przebieg choroby zależy od podatności żywności na rozwój bakterii, ogólnego stanu zdrowia chorego i jego odporności. Z reguły choroba trwa około tydzień, a najbardziej nasilone objawy występują w pierwszych dwóch dniach, stopniowo ustępując. Warto jednak pamiętać, iż organizm może być osłabiony nawet do kilku tygodni po przebytej infekcji, a powrót do spożywanych wcześniej pokarmów powinien odbywać się powoli i etapowo.
Dieta w zatruciach pokarmowych – przykładowy jadłospis
Śniadanie
Składniki:
- 1/2 opakowania ryżu
- 1/2 szklanki mleka 2%
- 2 jabłka
Przygotowanie: ryż ugotować na mleku do miękkości, po czym zblendować. Jabłka obrać ze skórki i dusić z odrobiną wody na wolnym ogniu. Zblendować na gładko i połączyć z kleikiem ryżowym.
II Śniadanie
Składniki:
- 60 g mąki gryczanej
- 1 jajko
- 100 ml mleka
- 5 g oleju kokosowego
- szczypta proszku do pieczenia
- 200 g mrożonej lub świeżej dyni
- 2 łyżki mleczka kokosowego
Przygotowanie: dynię pokroić na kawałki i dusić z wodą na małym ogniu aż do miękkości, Następnie ostudzić i zblendować z mleczkiem kokosowym na gładki mus. Mąkę zmieszać z proszkiem, jajkiem i mlekiem (do odpowiedniej dla placuszków konsystencji). Smażyć na patelni natłuszczonej olejem kokosowym. Podawać z musem z dyni.
Obiad
Składniki:
- 150 g mielonej piersi kurczaka
- 5 g masła klarowanego
- 50 g kaszy jaglanej
- 200 g ugotowanych buraczków startych na tarce
- odrobina soli, ziół prowansalskich
Przygotowanie: mielone usmażyć na łyżce masła klarowanego, podczas duszenia mięsa podlewać go wodą. Kaszę jaglaną ugotować do miękkości i zblendować na puree razem z ugotowanymi i startymi na tarce buraczkami.
Podwieczorek
Składniki:
- 60 g kaszki kukurydzianej
- 150 ml wody
- 150 g malin
Przygotowanie: kaszkę gotować według przepisu na opakowaniu. Dodać maliny – całe lub w postaci musu.
Kolacja
Składniki:
- 500 g brokułów mrożonych lub świeżych
- sól, pieprz, przyprawy ziołowe
- 1 łyżka oliwy z oliwek
Przygotowanie: brokuły ugotować na parze lub w wodzie do miękkości, po czym zblendować z wodą i łyżką oliwy z oliwek – ilość zależna od pożądanej konsystencji kremu – oraz doprawić do smaku. Podawać z chrupkim pieczywem, waflami ryżowymi lub chlebkiem żytnim.
Dziękuję bardzo właśnie syn jest po zatruciu ,bardzo pomocny artykuł .Dziękuję bardzo autorowi
Slodzona hereba słodycze itd zakazane a polecana glukoza hello.
Na zatrucia świetny jest napar z SUSZONYCH jagód . 1łyzeczkę jagód zalać wrzątkiem. Po 20 minutach popijac małymi łyczkami.
Bardzo pomocny artykuł, właśnie przechodzę zatrucie i dowiedziałam się dużo pomocnych informacji. Dziękuję autorowi.
Super artykuł bardzo przydatny i bardzo mi pomógł po zatruciu pokarmowym
Dziekuje. Zawsze stanowi dla mnie problem menu przy lekkich zatruciach nawet u corki.