Dieta 3D chili – zasady, produkty, suplementy oraz przeciwwskazania
Aktualizacja: 20 marca, 2019
O tym co dobrego, a co złego w koncepcji diety 3D chili.
Dieta 3D chili
Dieta 3D chili to dieta mająca na celu przede wszystkim redukcję masy ciała. Jej innowacyjność sprowadza się do wspomagania utraty tkanki tłuszczowej przy użyciu odpowiednich przypraw i suplementów.
Dieta 3D chili – zasady
To dieta bez wyrzeczeń i liczenia kalorii. Opiera się na zasadzie 3 kolorów – żółtego, zielonego i czerwonego. Każdy z nich reprezentowany jest przez odpowiednie przyprawy, które należy wkomponować w codzienne posiłki:
- czerwony – papryczka chilli, papryka czerwona ostra, pieprz czarny;
- żółty – imbir, cynamon, kardamon;
- zielony –bazylia, oregano, szałwia, mięta tymianek;
Każda z tych przypraw cechuje się pewnymi właściwościami. Papryka i pieprz ze względu na zawartość kapsaicyny pobudzają proces lipolizy, czyli rozkładu tkanki tłuszczowej (o czym więcej w dalszej części artykułu). Z kolei imbirowi przypisuje się wiele korzystnych właściwości – m.in. przeciwbólowych, przeciwbakteryjnych. W badaniu przeprowadzonym z udziałem osób cierpiących na cukrzycę typu II wykazano wpływ imbiru na obniżenie stężenia cholesterolu całkowitego i jego frakcji LDL we krwi. Kumaryny to związki o szerokim zastosowaniu zawarte m.in. w korze cynamonowca. Główną ich zaletą jest działanie antyoksydacyjne, czyli niwelujące negatywne skutki wolnych rodników. Podobne właściwości posiadają także bazylia, oregano i tymianek. Eksperymentowanie z wymienionymi przyprawami jest świetnym rozwiązaniem nadającym świeżości dobrze znanym potrawom. Choć wiele już wiadomo na temat korzystnych oddziaływań przypraw na ludzki organizm, prawdopodobnie pozostało jeszcze wiele do odkrycia. Lecz nie tylko one mają znaczenie w diecie 3D chili.
Dieta 3D chili – dozwolone produkty
Dieta 3D chili, choć nie wymaga liczenia kalorii powinna opierać się na zasadach racjonalnego żywienia. Najlepiej wybierać produkty z pełnego przemiału – grube kasze i pieczywo razowe. Każdemu posiłkowi towarzyszyć powinna spora porcja warzyw, raz dziennie porcja owoców. Choć nie jest to wyraźnie zaznaczone, unikać powinniśmy cukru i słodyczy. Głównym stymulatorem naszego metabolizmu z założenia powinny być przyprawy stosowane do głównych posiłków. Dzięki temu automatycznie zredukujemy ilość soli, której dodatek okaże się zbędny.
Dieta 3D chili – suplementy
Nieodłącznym elementem diety 3D chili są suplementy, w skład których wchodzą:
- kapsaicyna
- olej lniany
Kapsaicyna to substancja naturalnie występująca w papryce, odpowiadająca za ostry smak produktów, ale także odczucie gorąca po jej spożyciu. Dzieje się tak dlatego, że kapsaicyna w organizmie łączy się z receptorem waniloidowym – tym samym, który aktywowany jest przez wysoką temperaturę. Choć na rynku farmaceutycznym pojawia się coraz więcej środków na bazie kapsaicyny dedykowanych osobom odchudzającym się – do tej pory nie jest to związek na wskroś przebadany. Nie został poznany jeszcze do końca mechanizm działania. Prawdą jest jednak, że liczne wyniki badań wskazują na wzrost natężenia rozkładu tkanki tłuszczowej i spadek apetytu po podaniu kapsaicyny. Taki efekt zauważono zarówno w badaniach na zwierzętach, jak i na ludziach. Kapsaicyna poprzez pobudzenie wydzielania adrenaliny stymuluje katabolizm – czyli rozkład złożonych związków, w tym tkanki tłuszczowej. Choć podobnego efektu nie wykazano w eksperymentach z udziałem ludzi, u szczurów systematyczne podawanie kapsaicyny w określonych dawkach wywoływało wystąpienie niewrażliwości receptorów waniloidowych na wysokie temperatury, co skutkowało obniżeniem skuteczności mechanizmów chroniących przed przegrzaniem. W związku z brakiem jednoznacznych wyników badań potwierdzających bezpieczeństwo i skuteczność kapsaicyny, powinniśmy raczej ograniczyć się do jej spożywania wyłącznie w postaci naturalnej.
Olej lniany – niezwykle cenny ze względu na wysoką zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych, głównie kwasów alfa-linolenowego i linolowego w odpowiednich proporcjach. Olej lniany jest jednym z nielicznych olejów, w których zawartość kwasów tłuszczowych omega 3 przewyższa zawartość kwasów omega 6. Jest to szczególnie ważne biorąc po uwagę przeciwzapalne właściwości kwasów omega 3 i fakt, że w codziennej diecie mamy do czynienia z nadmiarem kwasów omega 6. Olej lniany wykazuje wiele korzystnych właściwości – przeciwnowotworowych i antyoksydacyjnych. Rozsądnie jest zatem włączyć go do codziennej diety. Lecz dlaczego w formie kapsułek? Czy nie lepiej zaopatrzyć się w świeży olej lniany tłoczony na zimno, w którym prócz kwasów tłuszczowych znajdziemy także witaminę E i sterole? Rynek suplementów diety to rynek nie dość dobrze kontrolowany. Rzadko możemy być pewni co do zawartości tabletki zakupionej bez recepty. Miejmy to na uwadze i wybierajmy produkty naturalne.
Dieta 3D chili – przeciwwskazania
Ze względu na obecność przypraw, które stymulują wydzielanie kwasu żołądkowego dieta nie może być stosowana u osób z chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy, z nieżytem czy z refluksem żołądkowo-przełykowym.
Dieta 3D chili – opinia dietetyka
Na pewno warto korzystać z bogactwa przypraw, zwłaszcza że w obecnych czasach są one na wyciągnięcie ręki. Nie ograniczajmy się wyłącznie do soli i glutaminianu monosodowego. Dużą zaletą tej diety jest wprowadzenie w życie praktyki stosowania przypraw o cennych właściwościach. Nie należy jednak łudzić się, że związki w nich zawarte przyniosą taki sam efekt, jak dobrze zbilansowana dieta redukcyjna. Aby spalić tłuszcz musimy doprowadzić do ujemnego bilansu energetycznego, nie wolno zatem jeść wszystkiego w nieograniczonych ilościach, a dietę redukcyjną należy właściwie zaplanować. Ponadto trudno oprzeć się wrażeniu, że dieta 3D chili to jeden z kolejnych projektów mających przynieść zyski ze sprzedaży suplementów reklamowanych przez rozpoznawalne osoby. Choć stosowanie suplementów jest uzasadnione, zawsze powinno być ono skonsultowane z lekarzem.
Literatura:
- 3dchilli.pl
- Tomasz Pieńko; KAPSAICYNA – WŁAŚCIWOŚCI, ZASTOSOWANIA I PERSPEKTYWY; BIULETYN Wydziału Farmaceutycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego 2013
- Olszewska Justyna; KAPSAICYNA — LEK CZY TRUCIZNA?; KOSMOS problemy nauk biologicznych, tom 59 2010
- van Avesaat M et al.; Capsaicin-induced satiety is associated with gastrointestinal distress but not with the release of satiety hormones, Am J Clin Nutr. 2016 Feb;103(2):305-13
- Małgorzata Dzięcioł, Juliusz Przysławski; OCENA WARTOŚCI ODŻYWCZEJ I AKTYWNOŚCI BIOLOGICZNEJ WYBRANYCH OLEJÓW ROŚLINNYCH DOSTĘPNYCH NA RYNKU POLSKIM W KONTEKŚCIE PROFILAKTYKI CHORÓB DIETOZALEŻNYCH, BROMAT. CHEM. TOKSYKOL. – XLVI, 2013, 1, str. 20 – 26
- Azimi P. et al.; Effects of Cinnamon, Cardamom, Saffron, and Ginger Consumption on Markers of Glycemic Control, Lipid Profile, Oxidative Stress, and Inflammation in Type 2 Diabetes Patients.; Rev Diabet Stud. 2014 Fall-Winter;11(3-4):258-66.
- Semwal RB et al., Gingerols and shogaols: Important nutraceutical principles from ginger., Phytochemistry. 2015 Sep;117:554-68
- Marta Malinowska, Katarzyna Bielawska, METABOLIZM I WŁAŚCIWOŚCI ANTYOKSYDACYJNE KUMARYN, BROMAT. CHEM. TOKSYKOL. – XLVI, 2013, 3, str. 393 – 403