Diet coaching, czyli skuteczne odchudzanie bez stosowania diety
Aktualizacja: 30 grudnia, 2024
Mówią, że recepta na skuteczne odchudzanie jest prosta – „jeść mniej i więcej się ruszać.” Niestety, rada ta jest tak łatwa, jak i nieścisła, bowiem niezmiernie rzadko proces redukcji masy ciała sprowadza się jedynie do ułożenia planu diety i aktywności fizycznej. Oprócz tej – oczywiście niezbędnej – podstawy, jest jeszcze jeden ważny czynnik, warunkujący nasz dietetyczny sukces lub porażkę. Co nim jest i czy diet coach jest osobą odpowiednią, by pomóc nam osiągnąć długotrwały sukces?
Diet coach – kim jest?
Diet coach to stosunkowo nowa specjalizacja w świecie dietetyki, której założeniem jest połączenie w jeden zawód kwalifikacji dietetyka, psychologa i trenera motywacyjnego. Powstała kombinacja ma wykreować multi-eksperta, który w kompleksowy sposób zajmie się przeprowadzeniem nas przez trudny proces zmiany nawyków żywieniowych i poprawy sylwetki. Co ciekawe, priorytetem jego działania nie będzie ułożenie dla nas zbilansowanej i zindywidualizowanej diety oraz planu treningowego. Głównym celem diet coacha jest nauczenie podopiecznego podejmowania zdrowszych wyborów żywieniowych, edukacja w zakresie zdrowego odżywiania i korzyści z nim związanych. Specjalista ten, ukazując nam sens i zasadność prowadzenia zdrowego stylu życia ma jednocześnie pomóc nauczyć się, jak się odchudzać, zrozumieć dlaczego warto to robić oraz poznać dotychczasowe porażki i uniknąć ich w przyszłości. Opierając się na podstawowych mechanizmach psychologii, pomoże również poznać potrzeby własnego ciała i zrozumieć przeżywane emocje. Będzie również skutecznie pracował nad podtrzymywaniem motywacji, kształtowaniem prawidłowych decyzji żywieniowych i wyrabianiem samodyscypliny. Utrata nadmiernej tkanki tłuszczowej jest zaś dla niego bardziej pozytywnym „skutkiem ubocznym” terapii polegającej na nauce zmiany nawyków żywieniowych na zdrowsze, niż priorytetem w pracy z klientem.
Diet coaching – dla kogo?
- Dla osób borykających się z zaburzeniami odżywiania – pomoc w przywróceniu kontroli nad emocjami, odczuwanym głodem i uczuciem sytości, modyfikacja postrzegania pożywienia w emocjonalnym wymiarze i próba zmiany sposobu myślenia o własnej osobie będą w przypadku osób z zaburzeniami odżywiania dużo ważniejsze, niż pozostawienie ich z gotowym planem dietetycznym, którego prawdopodobnie i tak nie będą przestrzegać.
- Dla osób, którym zależy na trwałym efekcie diety – wyjaśnienie konieczności przestrzegania zdrowych nawyków żywieniowych także po osiągnięciu wymarzonej sylwetki jest bardzo ważnym aspektem, który umożliwi utrzymanie efektów odchudzania oraz utrwali wypracowane do tej pory dobre przyzwyczajenia.
- Dla osób potrzebujących motywacji i wsparcia – diet coach doskonale rozumie, że „odchudzanie zaczyna się w głowie” i czasami determinacja, upór i pragnienie osiągnięcia celu dają lepsze efekty, niż najlepiej opracowana dieta, której trudno przestrzegać. Osoby ze „słomianym zapałem” nie osiągają zwykle spektakularnych i długotrwałych efektów nie dlatego, że posiadają złe nawyki żywieniowe, ale dlatego, że poprawiają je na zbyt krótki czas i za szybko z nich rezygnują. Rolą diet coacha w tej sytuacji jest budowanie u klienta konsekwencji w działaniu, ciągłe motywowanie i udzielanie wsparcia , którego takie osoby potrzebują najbardziej
- Dla osób chcących nauczyć się zasad zdrowego odżywiania – diet coach zwykle poświęca więcej czasu na edukację klienta w zakresie prowadzenia prawidłowej diety, niż nad ułożeniem dla niego gotowego jadłospisu. Odwrotnie może być w przypadku dietetyka, którego priorytetem jest dopasowanie odpowiedniej diety, niekoniecznie argumentując wybór tych, a nie innych produktów spożywczych. Diet coach może również okazać się pomocnym przewodnikiem po sklepowym labiryncie – dzięki niemu nie damy złapać się w pułapkę produktów o niejasnym dla nas składzie umieszczonym na etykiecie.
- Dla osób lubiących swobodę działania – diet coach nie daje Ci jadłospisu, którego musisz przestrzegać. Daje „wędkę, ale nie rybę”, czyli pomaga odnaleźć się w zasadach zdrowego odżywiania, ale nie udostępnia gotowego rozwiązania, dzięki któremu osiągniesz cel. Nie dostaniesz od niego gotowego przepisu na sukces, ale bodziec do pogłębiania wiedzy i podejmowania świadomych wyborów, które potrafisz uargumentować nie tylko etykietką „zdrowa żywność”. Nie będziesz również musiał ważyć, mierzyć i liczyć zjadanych produktów w takich ilościach, jakie przewiduje stworzony dla Ciebie jadłospis – możliwość komponowania diety na własnych zasadach da Ci swobodę działania i pozoli uniknąć uczucia presji z powodu narzuconych restrykcji.
Diet coaching – zalety
Diet coach jest osobą, która pomoże Ci w:
- kształtowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych,
- zrozumieniu celu i przebiegu procesu odchudzania,
- akceptacji własnego ciała i wsłuchania się w jego potrzeby,
- osiągnięciu swobody podejmowania samodzielnych decyzji żywieniowych na diecie,
- podtrzymaniu motywacji i samodyscypliny,
- zwiększeniu prawdopodobieństwa utrzymania osiągniętych efektów.
Diet coaching – wady
Choć pomoc diet coacha wydaje się być odpowiedzią na wszystkie Twoje wątpliwości i dotychczasowe porażki na diecie, musisz pamiętać, że możesz trafić na diet coacha, który:
- posiada jedynie podstawową wiedzę z zakresu dietetyki – mocną stroną diet coacha jest edukacja w zakresie kształtowania w Tobie motywacji do wytrwania na diecie i argumentowania zasadności takiego postępowania. Z pewnością ma on również wiedzę dotyczącą zasad prawidłowego żywienia i potrafi w jasny sposób je przekazać. Jak obszerna jest jednak jego wiedza? Czy zna biochemię i fizjologię mechanizmów związanych z odżywianiem, czy jedynie podstawowe informacje odnośnie produktów spożywczych? Warto sprawdzić kompetencje swojego coacha przed jego wyborem;
- nie jest dietetykiem klinicznym – oczywiście jest szansa, że znajdziesz kogoś, kto łączy te dwie specjalności, jeśli jednak zmagając się z jakąś jednostką chorobową (cukrzyca, nietolerancje pokarmowe, choroby autoimmunologiczne) trafisz w ręce kogoś, kto da Ci jedynie ogólne zalecania dotyczące szeroko pojętego „zdrowego odżywiania” i nie ułoży optymalnej dla Twojego stanu fizjologicznego diety, jego pomoc może okazać się niewystarczająca;
- nie skupia się na bilansowaniu jadłospisu – głównie dlatego, że go nie układa, a daje Ci jedynie wskazówki, jak powinieneś go komponować. Niestety, nawet bardzo różnorodna dieta jest czasem niedoborowa i wymaga uzupełniania deficytowych składników, a dostosowanie ich ilości jest możliwe tylko po podliczeniu wartości odżywczych spożywanych produktów.
Diet coaching – odchudzanie bez diety?
Diet coach nie jest cudotwórcą, który … schudnie za Ciebie. Z pewnością może okazać się pomocny, by lepiej zrozumieć etapy procesu odchudzania, nie stracić z oczu celu i podtrzymać Twoje zaangażowanie oraz nauczyć podejmowania zdrowych wyborów żywieniowych. Niestety, jeśli zmagasz się z dużą nadwagą lub przewlekle chorujesz, dużo bardziej wartościowa może okazać się dla Ciebie pomoc dietetyka klinicznego, który zwróci większą uwagę na bilansowanie Twojego jadłospisu, wyrównanie niedoborów i poprawę stanu zdrowia. Jeśli zaś będziesz miał szczęście, trafisz do specjalisty będącego kompetentnym dietetykiem klinicznym i diet coachem w jednym, który nie tylko prawidłowo ułoży dla Ciebie dietę, ale również podczas procesu odchudzania będzie uczył Cię zasadności wyboru konkretnych produktów spożywczych i pomagał Ci wytrwać na diecie. Dużo zależy jednak od Ciebie – jeśli nie wykażesz zaangażowania, chęci współpracy i ochoty zmiany, nawet najlepszy diet coach i dietetyk razem wzięci mogą okazać się bezsilni.