Badanie poziomu cholesterolu całkowitego, LDL i HDL - Sprawdź jakie są normy!

16 18 20

Podwyższony cholesterol może doprowadzić do poważnych chorób takich, jak: miażdżyca, zawał serca, udar mózgu, dlatego tak ważne jest, aby badać go regularnie. Musimy jednak znać normy, które pozwolą ocenić jego szkodliwość dla organizmu.

Poziom cholesterolu we krwi może być zależny od wielu czynników: przede wszystkim od naszego trybu życia, prowadzonej przez nas aktywności fizycznej oraz diety. Normy cholesterolu nie są takie same we wszystkich krajach, wynika to z ogólniej kondycji społeczeństwa poszczególnych krajów np. w Ameryce są o 100 jednostek wyższe niż w Polsce. Badanie, które wykaże nasz poziom cholesterolu w organizmie, nazywane jest lipidogramem.

Czym jest cholesterol i czy ma bardzo zły wpływ na nasz organizm? Cholesterol to tłuszcz w naszym organizmie, który wchodzi w skład wszystkich jego komórek. Istnieją trzy rodzaje cholesterolu: całkowity, „dobry” oraz „zły”. Cholesterol całkowity, to cholesterol związany zarówno z „dobrym” jak i „złym” cholesterolem. Tzw. „dobry” cholesterol to HDL, czyli taki cholesterol, którego wyższe stężenie w organizmie, ma na niego korzystny wpływ. „Zły” cholesterol natomiast, to LDL. Transportuje on tłuszcz z wątroby do wszystkich komórek naszego organizmu, jego nadmiar może powodować poważne choroby.

Cholesterol całkowity – norma    

Cholesterol całkowity, jest to cholesterol składający się ze „złego” oraz „dobrego” cholesterolu, dlatego nie zawsze musi on powodować miażdzycę. Badanie poziomu cholesterolu całkowitego dokonuje się w osoczu i nazywane jest lipidogramem. Prawidłowy poziom cholesterolu, wynosi: 150 – 200 mg/dl, czyli 3,9 – 5,2 mmol/l. Alarmujący dla nas powinien być wynik: < 200 mg/dl (< 5,2 mmol/l). Jest to granica normy, która powinna skłonić nas do zmiany trybu życia. Wartości powyżej 250 mg/dl (6,5 mmol/l) są niesamowicie niebezpieczne dla zdrowia, powinniśmy ograniczyć wtedy wszystkie tłuszcze do minimum. Wyższy poziom cholesterolu całkowitego może powodaować: niedoczynność tarczycy oraz cukrzyce.

Cholesterol LDL – norma    

Cholesterol LDL, czyli tzw. „zły” cholesterol jest odpowiedzialny za transport tłuszczu z wątroby do wszystkich komórek organizmu. Nadmiar w organizmie powoduje jego odkładanie w kamórkach ścian tętniczych, a to z kolei prowadzi do powstawania zakrzepów, co może być przyczyną wystąpienia zawału serca. Prawidłowy poziom cholesterolu LDL, to 135 mg/dl (3,5 mmol/l). Norma wynosi:135 – 155 mg/dl (3,5 – 4,0 mmol/l). Wartości nieprawidłowe i zagrażające naszemu życiu to powyżej 155 mg/dl (4,0 mmol/l).

Cholesterol HDL – norma

Cholesterol HDL, czyli „dobry” cholesterol. Jego nadmiar w organizmie jest dla nas bardzo korzystny, ponieważ zmniejsza ryzyko występowania chorób wieńcowych. Wyższe wartości stanowią lepszy wynik i są różne dla obu płci. U mężczyzn norma wynosi od 35 do 70 mg/dl, czyli 0,9 – 1,8 mmol/l, a u kobiet 40 – 80 mg/dl (1,0 – 2,1 mmol/l). Obniżony cholesterol HDL może być spowodowany np. cukrzycą typu II. Poniżej 35 mg/dl zwiększa się ryzyko pojawienia się choroby wieńcowej. Niedawno pojawił się nowy parametr zwany cholesterolem Nie-HDL. Czym jest?

Podwyższenie poziomu cholesterolu całkowitego oraz cholesterolu LDL może spowodować poważne choroby takie, jak: choroby niedokrwienne serca i zawał serca. Aby temu zapobiec musimy być aktywni fizycznie i ograniczyć spożywanie tłustych pokarmów, które podnoszą poziom cholesterolu. W naszym organizmie istnieje jeszcze cholestrol, którego podwyższony poziom powinien nas ucieszyć, gdyż zmniejsza on ryzyko zachorowalności na choroby wieńcowe. Oczywiście mowa tu o naszym „dobrym” cholesterolu HDL, jego poziom w organizmie możemy podnieść również dzięki większej aktywności fizycznej.

Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Badanie poziomu cholesterolu całkowitego, LDL i HDL - Sprawdź jakie są normy! - 3.2/5. Oddano 225 głosy.
Autor artykułu:

Opinie

 • HDL 05.04.2016, 2:30

  Gdyby jak to mówicie nasza opinia była ważna to byście tu takich bzdur nie pisali. Może zamieścicie na stronie skąd się wzięła norma <200? ?

  Odpowiedz
 • Ciekawska 10.05.2016, 7:28

  Też mnie interesuje skąd się wzięła norma 200?

  Odpowiedz
  • Bonavita.pl 11.05.2016, 5:27

   Normę 200 podaje National Heart, Lung, and Blood Institute (NHLBI). Podczas badania cholesterolu całkowitego pożądana jest wartość poniżej 200 mg/dL (5.17 mmo/L). Za poziom podwyższony uznaje się 200 – 239 mg/dL (5.17 – 6.18 mmol/L), a 240 mg/dL (6.21 mmol/L ) i powyżej to już wysokie ryzyko chorób serca

   Odpowiedz
  • as 18.11.2016, 5:17

   2 wariatów ustaliło tą norme nie mających nic wspólnego z nauką i anatomią i tak zostało w Stanach norma jest do 250 najlepiej miec 220

   Odpowiedz
 • Teresa 07.01.2017, 7:12

  Podobno dla kobiet norma 270 a dla mezczyzn 240 tak jest wedlug wiarygodnych ksiazek! 200 to sciema i przepisuja Statyny,ktore rujnuja kazdy organizm!!!

  Odpowiedz
 • wojtek 17.06.2017, 12:44

  NORMA cholesterolu powinna być 230+wiek.Od lekarza do grabarza Maslansky

  Odpowiedz
 • Oliwia 19.02.2018, 1:48

  Mam LDL 535, HDL 125 i jeszcze żyję

  Odpowiedz
 • Borowski 05.09.2018, 5:25

  Wydaje mi sie ze polscy lekaze nie maja pojecia o cholesterolu i wprowadzaja pacietow w blad co jest niebezpieczne dla osob starszych mniejszy cholesterol chamuje prace komurek mozgowych maja klopot z pamjecia czemu to sluzy zbicia kasy?!!

  Odpowiedz
 • Janek 06.06.2019, 9:39

  Witam ja mam całkowity.145.HDL.mg/dl 38.0 l mg.LDL.s89.mg Lekarze przepisują mi jeszcze na zbicie choresterolu niemam pojecia czy dobrze robie ze jem te tabletki kto by mogł mi odpowiedizć co robić Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • CC..... 11.12.2021, 10:54

   Proszę natychmiast zaprzestać przyjmowania tabletek. Ma Pani już za niski cholesterol,co jest szkodliwe dla organizmu. Moja koleżanka miała cholesterol całkowity w okolicach 100 gdy miała raka. Normy są zaniżone po to żeby więcej ludzi przyjmowało leki a tym samym dawało zarobić firmom farmaceutycznym. Liczy się KASA nie zdrowie człowieka.Kiedyś normą był cholesterol całkowity do 240 a dla starszych ludzi nawet do 270. Tabletki na obniżenie cholesterolu /statyny/ są bardziej szkodliwe niż trochę zawyżony cholesterol. Ja bardzo dużo bo o 40 potrafiłam zbić cholesterol chodząc codziennie przez 40 min. z kijkami, co i Pani polecam. Pić herbatę zieloną i czerwoną. Siemię lniane zmielić i posypywać kanapkę. Ale w tej chwili proszę nic nie robić ponieważ ma Pani cholesterol za niski.Poza tym proszę poczytać ulotkę o skutkach ubocznych przyjmowanych leków, to też powinno Panią przestraszyć.

   Odpowiedz

Napisz swoją opinię

Twoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.
Obowiązkowe pola są oznaczone