Czy jajka naprawdę podwyższają poziom cholesterolu? Poznaj prawdę!
Aktualizacja: 26 marca, 2024
Pomimo, że są źródłem witamin i minerałów, ciężko jest zaprzeczyć temu, że jajka a w szczególności żółtko, ma bardzo dużo cholesterolu. Czy powinniśmy zatem zaprzestać jedzenia jajek w ogóle? Na poziom cholesterolu we krwi ma wpływ wiele czynników, dlaczego więc w większości skupiamy się na tłustych potrawach czy produktach, które miałyby go powodować?
Cholesterol jest tłuszczem wchodzącym w skład wszystkich komórek w naszym organizmie. Jego podwyższony poziom prowadzić może do zawału serca, miażdżycy czy udaru mózgu, dlatego ważne jest abyśmy mieli jego poziom zawsze pod kontrolą. To prawda, że spożywanie tłustych produktów ma wpływ na jego podwyższony poziom. Jajko a prawdę mówiąc samo żółtko, zawiera 212 mg cholesterolu, przy czym dziennna maksymalna dawka cholesterolu powinna wynosić około 300 mg. Jest to bardzo duża ilość, jednak nie zapominajmy o tym, że jajka są również świetnym źródłem witamin i minerałów i że całkowite wyeliminowanie ich z naszej diety mogłoby okazać się bardzo niekorzystne dla naszego zdrowia.
Jajka a cholesterol
Jaka są bogatym źródłem witaminy A, E, D, K a także B12 i B2. W ich skład wchodzą również składniki mineralne takie, jak: magnez, żelazo, potas, fosfor i wapń. W żółtku jajka znajdziemy również luteinę, która poprawia widzenie oraz chroni przed szkodliwym promieniowaniem UV. Jajka są także źródłem dobrze przyswajalnego białka. Ponadto są produktem bardzo niskokalorycznym, jedno jajko to około 75 kalorii, dlatego są często polecane przy dietach odchudzających. Chciałoby się powiedzieć, że jajko jest produktem dla naszego organizmu niezmiernie ważnym i zdrowym i jest to prawda. Jednak co ze złym cholesterolem, który przez spożywanie jajek rzekomo dostarczany jest do organizmu?
Żółtko jajka zawiera w sobie jeszcze jeden bardzo ważny element – lecytynę. Sprawia ona, że cholesterol zawarty w jajku nie odkłada się na ściankach naczyń krwionośnych. Czyli z jednej strony prawdą jest, że dostarcza do orgaznizmu tłuszcz zwany cholesterolem, ale z drugiej strony zapobiega jego odkładaniu się na ściankach naczyń krwionośnych, czyli zmniejsza ryzyko zawału serca.
Nie możemy zapomnieć również o jeszcze jednej bardzo ważnej rzeczy, a mianowicie o tym, że wysoki poziom cholesterolu może być powodowany przez inne czynniki, nie tylko pokarmowe. Na poziom naszego cholesterolu ma wpływ także nasz wiek, waga, styl życia jaki prowadzimy oraz co najważniejsze, niektóre osoby są bardziej podatne na podwyższony cholesterol. Każdy oragnizm jest inny, niektórym osobom wystarczy zjedzenie niewielkiej ilości czegoś tłustego, co od razu powoduje podwyższenie cholesterolu we krwi. Inni zaś nie ograniczają się w swojej codziennej diecie, jednak ich cholesterol jest cały czas w normie. Oznacza to, że indywidualna podatność na podwyższony cholesterol jest w tym przypadku kluczowa.
Postarajmy się teraz podsumować wszystkie informacje. Żółtko jajka zawiera w sobie dużo cholesterolu, jednak nie jest to powód, aby zacząć oraniczać ich spożywanie. Jajka mają więcej zalet niż wad, wszystkie witaminy i minerały, które zawierają w swoim składzie są ważne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. To prawda, że dostarczają do organizmu dużo cholesterolu, ale jednocześnie zawarta w nich lecytyna zapobiega odkładaniu się cholesterolu na ściankach naczyń krwionośnych. Całkowita rezygnacja ze spożywania jajek mogłaby niekorzystnie wpłynąć na nasz organizm, dlatego pamiętajmy o tym, gdy następnym razem zrezygnujemy ze zjedzenia jajek.
Prawda jest również taka że żaden cholesterol czy ten z jajek czy ten z wątroby nie odkłada się w naczyniach krwionośnych tylko dlatego że jest go za dużo. On się odkłada tylko w naczyniach które zostały wcześniej uszkodzone przez inne czynniki (np. cukrzyca, zła dieta,nikotyna, stres) bo taka jest jego rola naprawcza w organizmie
Witam co do jajek prawda jest taka ja zjadlen 630 jajek do tej pory po zjedzeniu 296 zoltek zrobilem badanie poziomu homocystiny wynosil 17 a przed jedzeniem jajek poziom byl24.1 i bylem po zawale kazdy ktory pisze patrzy tylko na poziom cholesterolu a mialem tylko192 i mialem zawal ale w naszej sluzbie zdrowia nikt nie patrzy na poziom bomocystiny a to jest przyczyna zawalu! tak ze zoltka jajek ktore ja jadm i robie wyniki po zjedzeniu 496 zoltek zrobilem wyniki poziomu cholesterolu bylbardzo zaskakujacy 138 taka jest prawda a tym medycznym niedowiarkom moge to wszystko udowodnic jajka i zoltka jem dalej jak zjem okolo 1000 zrobie wszystkie wyniki cholesterolu i homocystiny i zobaczymy jaka jest prawda???
Od 50 lat jem od 3 do 27 żółtek na dzień!!! Kiedy jem 27 czuję się najlepiej. Trenuję kulturystykę, jeżdżę na rowerze. Nie choruję wcale od 19 lat….
Szkodliwość jajek to mit. Większość kulturystów je codziennie duże ilości jajek a dokładnie żółtek i mają się świetnie. Gdyby jajka kurze lub żółtka konkretnie były naprawdę szkodliwe, to kulturyści owi padali by jak muchy na zawały, udary i zatory a jest przecież odwrotnie i stan ich zdrowia jest bardzo dobry. Nie piszę tu o kulturystach, którzy się przekręcili bo zazwyczaj umierali przez sterydy lub inny doping.
i średnia żyją 50 kilka lat:)
można jeść i 8 żółtek dziennie i będzie gitarra
Nie podwyższają, a już na pewno nie w ilości kilku sztuk tygodniowo. Pamiętam jak kilka-kilkanaście lat temu ludzi i naukowcy twierdzili, że można zjeść maksymalnie 3-4 jajka tygodniowo 🙂 Ech, jak to wszystko szybko się zmienia.
Natomiast poziom złego cholesterolu skutecznie obniża olej z wiesiołka tłoczony na zimno. Moja babcia, a dodatkowo teraz moim rodzice stosują wiesiołka i poziom cholesterolu obniżył się.
Jedzenie produktu kurzej menstruacji ma być zdrowe dla człowieka?
Tak
Menstruacji? Radzę się dokształcić bo piszesz bzdury lub/i dopisać to, że masz 15 lat albo uszkodzony mózg. Wtedy twoje wypociny w postaci komentarza, który nic nie wnosi ma sens.
kolejny ktory nie wie co pisze…..
Jako kochający zwierzęta weganin powinieneś wiedzieć, że menstruacja jest procesem typowym dla ssaków, nieobecnym u ryb, płazów, gadów i ptaków.
Rozpatrujemy skład jajka pod względem substancji odżywczych, bez uwikłania w idee weganizmu.