Zespół jelita leniwego – objawy, leczenie, dieta
Aktualizacja: 15 maja, 2024
Zaburzenia funkcji motorycznej jelit to bardzo uciążliwa dolegliwość. Bóle brzucha, nieregularność wypróżnień, ciągłe uczucie wzdęcia – to jedne z objawów tego bardzo nieprzyjemnego, aczkolwiek często występującego problemu układu pokarmowego. Jakie są jego przyczyny i w jaki sposób można poradzić sobie z zespołem leniwego jelita, postaramy się wyjaśnić w dzisiejszym artykule.
Zespół leniwego jelita
Zespół leniwego jelita jest dolegliwością cywilizacyjną, która dotyka wielu osób. Uwarunkowana jest przede wszystkim stylem życia, jaki obecnie prowadzimy. Zespół ten wiąże się z postępującym spowolnieniem motoryki jelit, która wywołana może być przez siedzący tryb pracy, nieodpowiednią dietę i wiele innych czynników. Brak odpowiednich bodźców, które pobudzają jelita do prawidłowej pracy powoduje ich „rozleniwienie”. Mechanizmy wypróżniania zostają zaburzone, a w konsekwencji pojawia się nieprzyjemne uczucie wzdęcia dolnych partii brzucha, bóle, zaparcia oraz ogólny dyskomfort.
Leniwe jelita – objawy
Zespół leniwego jelita objawia się przede wszystkim postępującym dyskomfortem spowodowanym narastającymi zaburzeniami w prawidłowej motoryce jelit. Wzdęcia, uczucie napięcia, ociężałość oraz zaparcia to typowe objawy „leniwych jelit”. Trudności z wypróżnianiem, zaburzona przemiana materii dają o sobie znać z czasem. Na początku dolegliwości są rzadkie, z czasem narastają i powodują duży dyskomfort, co z kolei wiąże się z coraz częstszym sięganiem po środki przeczyszczające, które tylko na krótko przynoszą ulgę.
Leniwe jelita – przyczyny
Głównymi przyczynami pojawienia się tego zespołu jest nieodpowiedni, niezdrowy styl życia. Zła dieta, nieregularne posiłki, brak aktywności fizycznej sprzyjają pojawieniu się problemów z układem pokarmowym. Brak w diecie błonnika pokarmowego, odpowiedniej ilości płynów, nieregularnie spożywane posiłki o wysokiej zawartości tłuszczów i węglowodanów, a do tego bodźce zewnętrzne w postaci stresu, powodują, że motoryka jelit jest zaburzona, co skutkuje dolegliwościami z ich strony. Częste sięganie po środki wspomagające wypróżnianie, również negatywnie wpływa na pracę jelit, dodatkowo ją spowalniając. Ponadto „leniwym jelitom” mogą sprzyjać problemy z tarczycą czy niektóre leki np. nasercowe.
Leniwe jelita – leczenie
Leczenie głównie opiera się na zmianie trybu i stylu życia. Odpowiednia dieta, aktywność fizyczna, unikanie bodźców stresowych, podaż dużej ilości płynów, powinny przynieść ulgę i poprawić motorykę jelit. Oprócz tego, po konsultacji z lekarzem, można się wspomóc środkami farmakologicznymi, preparatami wspomagającymi naturalną pracę jelit o działaniu przeczyszczającym. Należy jednak bardzo na nie uważać, ponieważ ich nadużywanie może tylko pogłębić problem.
Leniwe jelita – dieta
W zespole leniwych jelit dieta ma ogromne znaczenie. Również regularność posiłków, zapewnia prawidłowe funkcjonowanie jelit. Zwiększenie spożycia surowych warzyw, produktów pełnoziarnistych, które są cennym źródłem włókna pokarmowego, przyspieszy pasaż jelitowy. Należy jednak wprowadzać je stopniowo, powoli zwiększając spożycie produktów wysokobłonnikowych. Bardzo dobrymi efektami cieszy się spożywanie siemienia lnianego, które wprowadzone do jadłospisu, działa zbawiennie na układ pokarmowy. Włączenie do diety mlecznych produktów fermentowanych, które zawierają bakterie kwasu mlekowego, również sprzyjać będzie osiągnięciu równowagi wypróżnień, pobudzając układ pokarmowy do pracy. Istotne znaczenie ma również podaż odpowiedniej ilości płynów, szczególnie wody (co najmniej 2 litrów dziennie). Zrezygnować należy z produktów wysoko przetworzonych, tłustych o dużej zawartości węglowodanów, które dodatkowo spowalniają pasaż jelitowy.
Uczucie ciężkości, wzdęcia i kłopoty z wypróżnianiem to typowe objawy leniwych jelit. Przyczyn tego zespołu upatruje się w stylu życia. Nieodpowiednia dieta, brak ruchu to jedne z przyczyn dolegliwości jelitowych. Aby uniknąć dyskomfortu związanego ze spowolnioną motoryką jelit, należy regularnie spożywać posiłki oraz wprowadzić do diety produkty wysokobłonnikowe, jak również dużą ilość płynów, szczególnie wody. Zmiana trybu życia z pewnością przyniesie ulgę naszym „rozleniwionym jelitom”.
Mam 13 lat. Z leniwym jeltem zmagam sie od malego dziecka . Czasami nie mam umiaru i potrafie zjesc całą czekolade i jest dobrze . A gdy innego dnia zjem owsianke i bardzo boli mnie brzuch . Mam rowniez problemy jelitowe po mleku z laktoza i mlecznych produktach z laktozą . Próbowałam różnycj diet , brałam forlax (na przypis lekarza ) . Miałam diete nisko albo wysoko błonnikowă w przedszkolu . Teraz jestem w rozsypce , nie wiem co mam robic . Podejrzzewam u siebie nadczynnosc tarczycy . Chciałabym wreszcie nie musiec sie ograniczac , móc wszystko normalnie zjeść ..ps… mam czasami taki bol brzucha w nocy ze potrafie nie spac z bolu 48h. Pozdrawiam. Wiktoria 013
biore na zmiane bisacodyl lub 7 kropli pikopilu bez tego do ubikacji bym nie chodzil
Witam. Jestem po badaniu wodowowym na glukoze.
Każdy pomiar wykazał 0.
A wszelkie dolegliwości i konsultacja ws SIBO wskazywały właśnie na to.
Przed badaniem odżywiałam sie w tym kierunku.
Tak jest do teraz.
Miesiąc mija, czuje się lepiej. Nie denerwuje się. Schudłam 5kg.
Ale wynik pokazał 0…. pomiary co 15min przez h.
Czy możliwe jest, że moje pomiary „wyparowały”?
Z tego co mi wiadomo, badanie zostało wysłane do Niemiec.
Może to zbyt długi czas dla tych próbek?
Jestem bezsilna. Siedzę i chce mi się płakać. Bo myślałam, że moje problemy się skończą. Dostanę antybiotyk i będę żyć w końcu normalnie.
Z bólem przewlekłym brzucha i zaparciami borykam się od prawie 20lat. Nigdy nikt mi nie pomógł.
A teraz, kiedy była wielka nadzieja- znów stoi wszystko pod znakiem zapytania 🙁
Robila Pani badanie mikroflory jelit? Ja mialam ten problem przez przeszlo 30 lat. Po wdrozeniu odpowiednich probiotykow zalecanych personalnie przez to laboratorium dla mnie i odpowiednim ruchu(nie biegam tylko spaceruje sobie z kijkami-nordic walking , max 3 x w tyg po ok 45min) problem zniknal i czuje sie o niebo lepiej. Bywalo,ze wyproznialam sie raz na 4-5dni. Teraz nieraz i 2 razy dziennie. Pozdr Ania
Mam 24 lata i podobne problemy. Jakie to laboratorium i w jaki sposób zrobić takie badania ? Nie potrafię normalnie funkcjonować i cieszyć się życiem niestety.
Właśnie dziś dostałam informacje z laboratorium, ze złe robiłam wodorowy test oddechowy, bo za każdym razem wynik był 0. Czyli wynik tak jak u Pani. Do tego wzdęcia i zaparcia, złe samopoczucie. Wstępne rozpoznanie to było wlasnie SIBO, pod tym katem był robiony test wodorowy, a teraz jestem w kropce i martwię się brakiem diagnozy.
Jeżeli ktoś ma zaparcia to powinien zrobić test wodorowo-metanowy. Wodór przeważa w biegunkach, a metan w zaparciach. Tez kiedy zrobiłam test wodorowy to nic nie wykazało, a na metanowym Sibo miałam bardzo duzy przerost.
na problemy jelitowe dieta – ok. ale bez debutiru z maślanem sodu nie było poprawy. Od jakiegoś czasu wiadomo już, że maślan sodu wspiera pracę jelit i odżywia ich nabłonek, więc wielu osobom pomaga w łagodzeniu biegunek, zaprać i wzdęć przy przewlekłych problemach jelitowych.
Ja przestałam tak bardzo odczuwać dolegliwości związane z jelitem drażliwym, odkąd regularnie biorę preparat z maślanem sodu. Naprawdę skutecznie łagodzi drażliwość
olej rycynowy
Rady może i dobre Ale u mnie nie działają. Dieta błonnikowa pomagała około 3 lat. Ruch i wysiłek fizyczny może z cztery lata. Teraz już tylko bisacodyl i to w ilości 3-4 tabletek. by był jakiś skutek i to nie zawsze. Mój wiek to ponad 72 lata. problem narasta już około 17 lat. Co w takiej sytuacji można zrobić, kiedy ze względu na reumatyzm i chorobę wieńcową (operacja bajpasów serca) zmuszony jestem ograniczyć ruch i wysiłek fizyczny? Czy jest coś równie skutecznego jak bisacodyl ale mniej nieprzyjemnego?