tarczyca

Hashimoto – objawy. Choroba Hashimoto a ciąża

Marzena Kasprzak ponad miesiąc temu

Choroba Hashimoto sieje spustoszenie nie tylko w sferze wewnętrznej organizmu, ale i psychice chorego. Niejednokrotnie pacjenci opisują ją jako stan nie poznawania siebie i reakcji swojego organizmu. Jak więc rozpoznać Hashimoto? I jak przyszłe mamy chorujące na tę chorobę mogą przygotować się do przyjścia na świat nowego życia? Hashimoto – objawy Niedoczynność tarczycy Hashimoto rozpoznać można po bardzo charakterystycznych objawach, do których należą: zmęczenie, zaburzenie koncentracji, wzrost masy ciała, zaparcia, obniżenie sprawności fizycznej, depresyjny nastrój, rozdrażnienie, lęk, suchość i szorstkość skóry, łamliwość włosów [1,2]. Jeśli takie objawy wystąpią należy zgłosić się do lekarza endokrynologa. Wykona lub zleci on badania, które pozwolą określić, czy i w jakim stopniu tarczyca działa nieprawidłowo. Podejmie również dalszą diagnostykę obejmującą określenie dawki leku, a także sprawdzenia, czy nie występują inne, współistniejące jednostki chorobowe wynikające również

Choroba Hashimoto – leczenie. Dieta przy niedoczynności tarczycy Hashimoto

Marzena Kasprzak ponad miesiąc temu

Cierpi na nie ok. 700 tys. Polaków i coraz częściej jest ona diagnozowana. Ponadto nie ma chyba innej jednostki chorobowej, w ramach której narosło by tyle spekulacji oraz mitów żywieniowych. Mowa o chorobie Hashimoto – czym jest i jak nauczyć się z nią żyć?

Hashimoto – wpływ witaminy D i glutenu. Co jeść przy Hashimoto?

Dominika Guzik ponad miesiąc temu

Gdy wytworzą się przeciwciała, które zaczynają atakować własne komórki i tkanki, w organizmie rozgrywa się walka przeciwko sobie – nazywana powszechnie zjawiskiem autoagresji. Pierwsze przypadki przewlekłego zapalenia tarczycy zostały zdiagnozowane w XX wieku przez japońskiego chirurga Hakaru Hashimoto.

Niedoczynność tarczycy – objawy, leczenie, dieta

Paulina Hetwer ponad miesiąc temu

Coraz częściej obserwuje się występowanie niedoczynności tarczycy, zwłaszcza wśród kobiet między 30. a 50. rokiem życia. Czasem pierwsze objawy mogą nie nasunąć podejrzeń o problemach hormonalnych. Warto więc wiedzieć na co zwracać uwagę i co powinno być dla nas znakiem ostrzegawczym.

Nadczynność tarczycy – objawy, leczenie, dieta

Paulina Hetwer ponad miesiąc temu

Nadczynność tarczycy powoduje ustrojowy chaos. Organizm działa na pełnych obrotach, szczególnie należy wtedy pamiętać o właściwej diecie.

Dieta bezglutenowa w chorobach tarczycy – Hashimoto i niedoczynność gruczołu

Sonia Walla ponad miesiąc temu

Ostatnie doniesienia wskazują, iż eliminacja glutenu u osób z zaburzoną pracą gruczołu tarczowego przynosi pozytywne efekty. Czy istnieje więc zasadność stosowania diety bezglutenowej w niedoczynności tarczycy i chorobie Hashimoto?

Jod – działanie, zapotrzebowanie i zawartość w różnych rodzajach soli

Martyna Jaros ponad miesiąc temu

Zawartość jodu w różnych rodzajach soli oraz w zależności od sposobu jej przechowywania.

Goitrogeny, czyli substancje antyodżywcze występujące w żywności

Sonia Walla ponad miesiąc temu

Często sięgamy po produkty takie jak brokuły, kalafior, soja czy orzeszki ziemne, tłumacząc swój wybór ich wysoką wartością odżywczą. Warto jednak pamiętać, że oprócz ich pozytywnego wpływu na nasz organizm, są one również źródłem składników antyodżywczych, będących potencjalnymi czynnikami nasilającymi niektóre jednostki chorobowe. Jednymi z takich składników są goitrogeny.

Nieorganiczna forma jodu – wpływ na organizm i jego źródła w żywności

Anna Mielczarek ponad miesiąc temu

Wiele osób cierpi na niedobór jodu. Warto dowiedzieć się, w jakiej formie najlepiej przyjmować ten ważny pierwiastek, aby organizm mógł go w pełni wykorzystać. Czy jod w każdej postaci jest dla nas bezpieczny?

Kobieta i hormony – diagnostyka zaburzeń

Zofia Mikoś ponad miesiąc temu

Odpowiednia diagnostyka zaburzeń hormonalnych to klucz do powstrzymania poważnych schorzeń.

Dieta w nadczynności tarczycy – wskazówki żywieniowe

Anna Mielczarek ponad miesiąc temu

Nadczynność tarczycy niesie za sobą wiele kłopotliwych objawów. Poznaj kilka zasad żywienia, które pozwolą ich uniknąć.

Dieta w niedoczynności tarczycy – wskazówki żywieniowe

Anna Mielczarek ponad miesiąc temu

W niedoczynności tarczycy najbardziej kłopotliwymi objawami są nadmierna masa ciała, uczucie zimna oraz senność. Jak się odżywiać, aby zniwelować uporczywe dolegliwości?

Selen – właściwości, zapotrzebowanie, nadmiar, niedobór oraz produkty źródłowe

Paulina Michalak ponad miesiąc temu

Ten pierwiastek chemiczny jest składnikiem stosowanym m.in. do barwienia szkła i emalii. Niegdyś uważany był za toksyczny. Dopiero w latach 60. XX wieku odkryto, że pełni ważne funkcje biologiczne. Dziś już wiadomo, że zapotrzebowanie na ten mikroelement zapisany jest w naszych genach.

Choroba Hashimoto – przyczyny, objawy, leczenie

Paulina Michalak ponad miesiąc temu

Ciągłe zmęczenie, senność, łamliwe włosy, sucha skóra, wysoki poziom cholesterolu, obfite miesiączki – to tylko niektóre z objawów choroby Hashimoto. Choroba ta może przebiegać również bezobjawowo, co sprawia, że jest trudna do wykrycia. Leczenie polega przede wszystkim na usuwaniu skutków, a nie przyczyn schorzenia. Sprawdź, dlaczego warto regularnie badać poziom hormonów tarczycy.

Nadczynność i niedoczynność tarczycy - przyczyny, objawy i leczenie

Zofia Mikoś ponad miesiąc temu

Tarczyca, to bardzo ważny organ, odpowiadający za kontrolowanie naszych przemian metabolicznych. Lekceważony, może poważnie zaszkodzić naszemu zdrowiu.