Diosmina – działanie, przeciwwskazania i skutki uboczne. Diosmina a hemoroidy
Aktualizacja: 15 maja, 2024
Diosmina to substancja wykazująca wielokierunkowe działanie biologiczne. Przede wszystkim jest jednym z najczęściej stosowanych leków przy stanach niewydolności żylnej, tj. żylnej niewydolności kończyn dolnych oraz wewnętrznych i zewnętrznych żylakach odbytu. Przy jakich innych schorzeniach może być stosowania? Jakie są przeciwwskazania i skutki uboczne związane z przyjmowaniem diosminy?
Diosmina
Diosmina jest naturalnym flawonoidem, występującym głównie w owocach cytrusowych. W lecznictwie stosowana jest od ponad 40 lat. W preparatach dostępnych na rynku można znaleźć zarówno diosminę izolowaną z różnych roślin, jak i tę otrzymywaną półsyntetycznie.
Diosmina – działanie
Diosmina wykazuje działanie obniżające stężenie glukozy we krwi. W przypadku cukrzycy typu drugiego diosmina łagodzi hiperglikemię oraz zwiększa sekrecję insuliny. Polecana jest chorym na cukrzycę również ze względu na mogące wystąpić powikłania związane z uszkodzeniami naczyń krwionośnych. Diosmina wykazuje bowiem działanie ochronne wobec naczyń żylnych. Nie tylko zmniejsza ich przepuszczalność, ale także powoduje zwiększenie napięcia ich ścian.
Dodatkowo może obniżać stężenie lipidów we krwi u osób chorujących na cukrzycę, a także cierpiących na inne zaburzenia. Ponieważ diosmina zwiększa przepływ w naczyniach chłonnych, może być stosowana w przypadku wystąpienia obrzęków limfatycznych. Oprócz tego diosminie przypisuje się działanie antynowotworowe, przeciwzapalne, przeciwbólowe oraz antyoksydacyjne.
Diosmina a hemoroidy
Leczenie hemoroidów diosminą w wielu badaniach okazało się satysfakcjonujące. U pacjentów odnotowano znaczną poprawę m.in. ustąpienie krwawień, świądu, bólu okolic odbytu oraz ogólne polepszenie stanu ostatniego odcinka przewodu pokarmowego. Dodatkowo tylko u niewielkiej liczby pacjentów pojawiły się działania niepożądane (głównie dolegliwości żołądkowo-jelitowe) lub nie zaobserwowano ich w ogóle.
Diosmina – przeciwwskazania
Z zażywania diosminy powinny zrezygnować osoby ze zwiększonym ryzykiem krwotoków (np. po krwotocznym udarze mózgu lub bezpośrednio po zabiegach chirurgicznych) oraz osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe. Bezpieczeństwo stosowania podczas ciąży i karmienia piersią nie zostało dotychczas dobrze przebadane, dlatego kobiety mające zostać matkami oraz karmiące powinny zrezygnować ze stosowania diosminy, chyba że lekarz zaleci inaczej.
Diosmina – skutki uboczne
Badania na zwierzętach dowiodły, że wielokrotne podanie diosminy nie wywołuje ostrej ani przewlekłej toksyczności. Diosmina jest nieszkodliwa dla większości osób pod warunkiem, że używa się jej przez krótki okres – maksymalnie do 3 miesięcy. Podczas stosowania mogą pojawić się efekty uboczne, np. bóle głowy i brzucha, biegunka. Jednak wspomniane dolegliwości są rzadkie i substancja z reguły jest dobrze tolerowana.
Diosmina wydaje się skutecznym lekiem w przypadku występowania hemoroidów i wielu innych problemów zdrowotnych. Na jej korzyść przemawia nie tylko szerokie biologiczne działanie, ale także bardzo rzadkie pojawianie się działań niepożądanych.
Literatura:
- Diosmina – skuteczność kliniczna i bezpieczeństwo stosowania, Ivan Kocić, Forum Medycyny Rodzinnej 2014, tom 8, nr 2, 56–63,
- Skuteczność i bezpieczeństwo stosowania diosminy w chorobie hemoroidalnej, Katarzyna Basista-Sołtys, Postępy Fitoterapii 3/2014,
- Diosmin, a Citrus Nutrient, Activates Imidazoline Receptors to Alleviate Blood Glucose and Lipids in Type 1-Like Diabetic Rats, Chia-Chen Hsu et al., Nutrients 2017, 9, 684.