Yangmei – chińskie drzewo truskawkowe

16 18 20

Owoce chińskiego drzewa truskawkowego – Yangmei bardzo przypominają lubiane przez nas truskawki. To bardzo egzotyczny owoc, o którym mało kto z nas wie i kiedykolwiek słyszał. Jego barwa i faktura przykuwa wzrok, a smak nie jest mniej ciekawy od wyglądu. Może służyć nie tylko jako produkt spożywczy, ale także jako roślina ozdobna, wykorzystywana w projektowaniu ogrodów i krajobrazów.

Owoce Yangmei

Drzewo, na którym rosną owoce Yangmei należy do gatunku roślin wiecznie zielonych. Same owoce, niewielkich rozmiarów, dojrzewają w okresie letnim przez parę tygodni.

Chińskie drzewo truskawkowe pochodzi z Ameryki Południowej, ale obecnie rośnie przeważnie w Chinach i tam też jest popularne, nie tylko ze względu na walory smakowe, ale także dzięki ciekawemu wyglądowi. Kształt owoców Yangmei przypomina małą, dzięki mikroskopijnym wypustkom chropowatą kulkę, a sam owoc urzeka swą piękną, żywo-czerowoną barwą. Skórka owocu w dotyku przypomina wosk, a w środku zawiera jedno nasienie sporych rozmiarów. Konsystencja biało-różowego, soczystego miąższu owoców, przypomina budyń, a w smaku można wyczuć słodką nutę gruszki i jabłka. Jednak pomimo tylu właściwości, owoce Yangmei szybko się psują i nie można ich długo przechowywać.

Przed zjedzeniem owoców Yangmei koniecznie trzeba je zdezynfekować za pomocą wrzątku, aby pozbyć się mikroorganizmów. Często po zjedzeniu owoców chińskiego drzewa truskawkowego, jesteśmy zmuszeni umyć zęby, aby pozbyć się tkwiących pomiędzy nimi resztek.

Owoce chińskiego drzewa truskawkowego zawierają sporą dawkę witaminy C, co w regionach ich uprawy wykorzystywane jest w celu prewencji wszelkich infekcji i wzmocnienia naturalnej odporności organizmu. Owoce drzewa truskawkowego bardzo dobrze smakują na surowo, ale nie tylko. Dzięki swej naturalnej słodyczy sporządza się z nich liczne przetwory, jak np. konfitury czy nawet likier o bardzo interesującym smaku tych egzotycznych owoców. Ponadto drzewo Yamgmei jest rośliną bardzo ozdobną, co wykorzystuje się w projektowaniu terenów zielonych, parków oraz innych użytków roślinnych.

Owoce Yangmei, czyli chińskiego drzewa truskawkowego są egzotyczną propozycją nie tylko kulinarną. Oprócz słodyczy i kuszącego smaku, roślina, na której rosną te niecodzienne owoce jest bardzo ozdobna, co wykorzystuje się w upiększaniu terenów zielonych. Często można spotkać małe drzewka hodowane w doniczkach, które zdobią domowe zacisze.

 

Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Yangmei – chińskie drzewo truskawkowe - 3.6/5. Oddano 16 głosy.
Autor artykułu:
, Dyplomowany dietetyk i biotechnolog. Swoje badania koncentruje na temacie komórek macierzystych i terapii z ich wykorzystaniem, dietetyki klinicznej i bioinżynierii komórek.