Wszystko, co powinieneś wiedzieć o suplementach

16 18 20

Suplementy uzupełniają dietę w składniki, których brakuje lub nie jesteśmy w stanie dostarczyć razem z naszą codzienną dietą. W zależności od zapotrzebowania organizmu i efektu jaki pragniemy osiągnąć wybieramy odpowiednie suplementy. Tak więc, inne są przewidziane dla kobiet w ciąży, a inne dla sportowców.

Suplementy i ich rodzaje

Obecnie na rynku istnieje ogromna ilość suplementów i leków, które jedynie taką nazwę noszą. W każdym wypadku należy być niezwykle ostrożnym przy zakupie i doborze odpowiedniego produktu, aby nie paść ofiarą sztuczek stosowanych przez producentów.

Najpopularniejszym i najczęściej kupowanym suplementem diety są preparaty magnezowe. Magnez jest niezwykle ważnym składnikiem mineralnym odpowiadającym np. za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Jego niedobory objawiają się m.in. skurczami mięśni. Wówczas bardzo trudno jest uzupełnić braki zaistniałe w organizmie codzienną dietą. Najlepszym rozwiązaniem są suplementy. Warto przed zakupem zwrócić uwagę na parę informacji zawartych na opakowaniu, aby wybrać ten najlepszy.

Grupą osób, której bardzo ciężko zapewnić odpowiednią ilość witamin i minerałów odpowiadającą aktualnemu zapotrzebowaniu organizmu są kobiety w ciąży. W ich ciele zachodzi wiele zmian związanych z rozwojem płodu. Aby dziecko rosło szybko i zdrowo jemu również należy zapewnić odpowiednią ilość niezbędnych do tego substancji. Wśród suplementów nie powinno zabraknąć kwasu foliowego, który odpowiedzialny jest za prawidłowy rozwój układu nerwowego dziecka.

Osobną i bardzo obszerna grupą suplementów stanowią wszelkiego rodzaju preparaty na odchudzanie. Zawierają zazwyczaj ekstrakty z roślin przyspieszających przemianę materii i spalanie tkanki tłuszczowej. Przed zakupem warto zapoznać się z ich szkodliwym działaniem na organizm. Jedno jest pewne, przy odchudzaniu nie może zabraknąć diety i regularnego wysiłku fizycznego.

Najczęściej jednak suplementy kojarzą się z preparatami specjalistycznymi przeznaczonymi do użytku sportowców i osób regularnie uprawiających wysiłek fizyczny. W tej kategorii istnieje najwięcej produktów. Wśród nich możemy wymienić m.in. preparaty i odżywki białkowe, a także różnego rodzaju izolaty, koncentraty i hydrolizaty. Niezależnie jednak od rodzaju przed włączeniem ich do diety należy wziąć pod uwagę skutki uboczne i przeciwwskazania.

Zanim podejmiemy decyzję o suplementacji warto ustalić sobie cel, jaki dzięki nim chcemy osiągnąć. Inne suplementy należy wprowadzić chcąc zyskać na masie mięśniowej, a inne, gdy naszym celem jest zwiększenie siły. Istnieją także tzw. spalacze tłuszczu, które skutecznie pomogą pozbyć się nagromadzonej tkanki tłuszczowej. Ich stosowanie jednak nie może być pozbawione odpowiedniej diety i aktywności fizycznej.

Dobór suplementów zależy również od dyscypliny sportowej. Osoby uprawiające trening siłowy muszą zadbać o uzupełnienie innych substancji odżywczych niż biegacze krótko, czy długo dystansowi. Dzięki temu poprawiają swoje wyniki i szybciej osiągają założone cele treningowe.

Suplementacja nie należy do najprostszych spraw. Należy posiadać choćby podstawową wiedzę na ich temat, aby dobrze wybrać odpowiednie preparaty. Nie zawsze suplementy są potrzebne. Zazwyczaj odpowiednio zbilansowana dieta pozwala na zaspokojenie wszystkich potrzeb organizmu.

Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Wszystko, co powinieneś wiedzieć o suplementach - 4.5/5. Oddano 21 głosy.
Autor artykułu: