Suplementy diety – czy rzeczywiście odchudzają i czy na pewno są zdrowe?
Aktualizacja: 23 stycznia, 2017
Na rynku z dnia na dzień pojawia się coraz więcej produktów, które noszą miano „suplementów diety”. Skąd wiemy, że dany suplement diety jest nam potrzebny? Czy działamy pod wpływem impulsu, jaki wysyłają nam producenci? Może się okazać, że spożywamy go zupełnie nieświadomie…
Zazwyczaj suplementy diety są kojarzone przez konsumentów ze zdrowym stylem życia i prawidłową dietą. Często zdarza się tak, że przyjmujemy je bez wcześniejszego sprawdzenia całkowitego składu czy działania. Dla własnego bezpieczeństwa powinniśmy szczegółowo zapoznać się z etykietą każdego opakowania, zanim zdecydujemy się wprowadzić dany suplement do naszej diety.
Suplementy diety – definicja
Suplementy diety zgodnie z prawem zaliczane są do środków odżywczych. Jak wiadomo, znacznie różnią się od tradycyjnej żywności. Zgonie z treścią ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia z dnia 25 sierpnia 2006 r. suplement diety to: „środek spożywczy, którego celem jest uzupełnienie normalnej diety, będący skoncentrowanym źródłem witamin lub składników mineralnych lub innych substancji wykazujących efekt odżywczy lub inny fizjologiczny, pojedynczych lub złożonych, wprowadzony do obrotu w formie umożliwiającej dawkowanie, w postaci: kapsułek, tabletek, drażetek i w innych podobnych postaciach płynów i proszków przeznaczonych do spożywania w małych ilościach, odmierzonych ilościach jednostkowych, z wyłączeniem produktów posiadających właściwości produktu leczniczego w rozumieniu przepisów prawa farmaceutycznego”.
Warto pamiętać, że suplementy diety nie są rejestrowane, jako produkty lecznicze i nie są lekami!
Suplementy diety można podzielić według składu. Zawierają:
- witaminy oraz składniki mineralne,
- związki roślinne i wyciągi z roślin,
- kwasy tłuszczowe,
- probiotyki oraz prebiotyki,
- aminokwasy.
Dokonuje się również podziału ze względu na przeznaczenie. Tego rodzaju suplementy wspomagają:
- odchudzanie,
- układ immunologiczny,
- pracę narządów ruchu,
- pracę układu naczyniowego,
- układu pokarmowego,
- wygląd skóry, włosów, paznokci.
Suplementy diety – odchudzanie
Suplementy wspomagające utratę zbędnych kilogramów są jedną z bardziej popularnych grup. Na rynku dostępne są pod różnymi postaciami (np. proszek, kapsułki) oraz dla różnych grup wiekowych. Mogą one zapobiegać odczuwaniu głodu, zmniejszać łaknienie, pobudzać przemianę materii lub ograniczać efekt jo – jo. W składzie takich suplementów można znaleźć: kofeinę, chitozan (polisacharyd), L – karnitynę, a także wyciągi z roślin. Oto niektóre z nich:
- wyciąg z zielonej kawy – zmniejsza wchłanianie cukrów, tłuszczów oraz węglowodanów,
- ekstrakt z czerwonej herbaty – pobudza procesy trawienne,
- wyciąg z kory cynamonowca – zawiera przeciwutleniacze i substancje stymulujące funkcjonowanie układu trawiennego.
Pamiętajmy, że aby uzyskać wymarzoną sylwetkę przyjmowanie suplementów nie wystarczy. Ważne jest dostarczanie organizmowi codziennej dawki energii w postaci zdrowych posiłków oraz odpowiedni wysiłek fizyczny. Suplementy diety są tylko jednym z wielu elementów składających się na uzyskanie trwałego efektu. Warto również mieć na uwadze efekty uboczne jakie mogą wystąpić na skutek przyjmowania kapsułek. Często wywołują biegunkę, bezsenność lub zaburzenia rytmu serca.
Czy suplementy diety są zdrowe?
Suplementy diety dostępne na rynku nie mogą stanowić zagrożenia dla zdrowia i życia konsumentów. Wzbogacanie diety za pomocą suplementów jest korzystne tylko wtedy, gdy przestrzegamy odpowiedniej dawki przyjmowanego preparatu. Należy pamiętać o ryzyku, jakie niesie przedawkowanie. Nadmierna suplementacja może wywoływać skutki uboczne. Dostarczenie zbyt dużej dawki witamin powoduje hiperwitaminozę – toksyczne działanie nadmiaru spożytych witamin. Skutki nadmiernego spożycia witamin rozpuszczalnych w tłuszczach:
- witamina A – bóle stawów i kości, łamliwość paznokci i wypadanie włosów,
- witamina D – zwiększenie wydalania wapnia z moczem, nudności,
- witamina E – zmniejszenie krzepliwości krwi,
- witamina K – zaburzenia pracy wątroby.
Tak samo dzieje się przy nadmiernym spożyciu składników mineralnych, na przykład nadmiar fluoru powoduje fluorozę (zmiany na szkliwie zębów), natomiast nadmiar miedzi prowadzi do uszkodzenia wątroby. Na suplementy diety powinny szczególnie uważać osoby zmagające się z chorobami oraz przyjmujące leki. Często składniki leków i suplementów wchodzą w interakcję w organizmie, co może powodować zaburzenia wchłaniania. Szczególną uwagę należy zwrócić na suplementy, których opakowania zawierają napis „należy przyjmować pod kontrolą lekarza”. W trosce o własne zdrowie lepiej zastanowić się dwa razy zanim podejmiemy decyzję o kupnie suplementu.
Stosując suplementy diety należy pamiętać, że nic nie jest w stanie zastąpić zdrowiej, zbilansowanej diety. Dodatek w postaci suplementów może nam pomóc osiągnąć ten cel, ale najlepiej dostarczać witaminy i minerały ze świeżych warzyw i owoców. W okresie zimowym można sięgnąć po „wspomaganie” w postaci kapsułek. Ważne jest, aby zawsze pamiętać o dokładnym zapoznaniu się z ulotką lub zasięgnąć porady lekarza. Należy zachować ostrożność, aby nie doprowadzić do tego, że zamiast pomóc, zaszkodzimy naszemu zdrowiu.