Łosoś
Łosoś to nazwa ryb obejmująca wiele różnych gatunków, z których wszystkie należą do rodziny łososiowatych. Występują na północy Atlantyku, w rzekach Ameryki Północnej, a także w akwenach niemal całej Europy. Potrafią osiągnąć wagę przekraczającą 20 kg. Mięso łososia ma kolor różowawy. Należy on do ryb drapieżnych. W trakcie tarła ryby te wędrują w górę rzek. Po wylęgnięciu się, młode osobniki żyją około trzech lat w rzekach, po czym udają się do morza. Tarło dorosłych łososi najczęściej następuje tylko raz w ich życiu. Łososia uznaje się za jedną z najzdrowszych ryb. Jego spożycie w Polsce systematycznie wzrasta. Niegdyś uznawany był za rybę luksusową, ze względu na jego wysoką cenę.
Łosoś – właściwości
Łosoś to bogate źródło kwasów DHA oraz EPA. To składniki istotne dla kobiet w ciąży, ponieważ wpływają na prawidłowe wykształcenie się układu nerwowego u płodu. Kwas DHA przeciwdziała nietypowym zmianom anatomicznym. Wysoka zawartość kwasu omega-3, zapewnia prawidłowe działanie układu krwionośnego. Wielonienasycone kwasy tłuszczowe nie mogą być produkowane przez organizm, dlatego dostarcza się je wraz z pożywieniem. 100 g świeżego łososia wypełnia dzienne zapotrzebowanie na wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3.
Mięso tej ryby zawiera dużo manganu i miedzi, a także cynku i selenu. Pierwiastki te wpływają na wzmocnienie organizmu, zapobiegając powstawaniu nowotworów. Cynk poprawia stan i wygląd skóry, włosów i paznokci. Odgrywa również dużą rolę w ochronie organizmu przed wirusami i bakteriami. Potas reguluje pracę serca, zapobiegając nadciśnieniu. Potrzebny jest on również do odpowiedniej pracy mięśni i układu nerwowego. Jod to element diety, który wpływa na pracę tarczycy. Jest ważny dla osób odchudzających się, ponieważ spala nadmiar tłuszczu.
Łosoś jest dobrym źródłem białka, które zostaje strawione nawet w 97%. Jest rybą tłustą, ale jednocześnie ma zdolność do obniżania poziomu trójglicerydów we krwi. Dlatego profilaktycznie zaleca się jego spożywanie osobom narażonym na chorobę wieńcową. 100 g łososia dzikiego dostarcza ok. 159 kcal, 20 g białka i 7 g tłuszczu. Dzięki temu spożycie porcji łososia zapewnia długotrwałe uczucie sytości. Łosoś hodowlany jest bardziej otłuszczony, niż egzemplarze żyjące dziko, więc dostarcza nieco większej ilości kalorii.
Łosoś – zastosowanie
Łosoś to bardzo uniwersalna ryba. Doskonale smakuje w formie pieczonej albo grillowanej. Sprawdzi się także jako element zupy rybnej. Smak mięsa jest na tyle charakterystyczny, że nie potrzebuje dużej ilości dodatków smakowych. Wystarczy sok z cytryny oraz natka pietruszki. Łososia spożywa się także w formie surowej oraz wędzonej. Najczęściej kupuje się jego dzwonka, które nie wymagają długotrwałej obróbki termicznej.
Warto sprawdzić miejsce połowu łososia. Naukowcy udowodnili, że łosoś sztucznie hodowany może w swoim składzie posiadać większe ilości toksyn. Najlepszy jest łosoś łowiony w okolicach Alaski, za to uważać trzeba na łososia norweskiego. Filet z dzikiego łososia łatwo jest rozpoznać po bardziej intensywnym, czerwonawym ubarwieniu,