Witaminy na włosy i paznokcie, czyli jak sprawić by były piękne i mocne?

16 18 20

W okresie jesiennym oraz wiosennym kobiety często mają problemy z suchymi i wpadającymi włosami oraz z rozdwajającymi się paznokciami. Nasz organizm jest osłabiony po zimie, mamy mało witamin i minerałów, skutkiem tego, mogą być właśnie matowe paznokcie i suche włosy. Wydajemy mnóstwo pieniędzy na odżywki do włosów i paznokci, zapominając o tym, że przyczyna ich osłabienia może tkwić wewnątrz naszego organizmu. Dlaczego tak się dzieje i co zrobić, aby temu zapobiec?

Nasz organizm nie produkuje samoistnie witamin, musimy je więc dostarczać do organizmu z zewnątrz tzn. poporzez pokarm. Witaminy są nam niezbędne do życia, a ich źródłem są: mięso, ryby, owoce, warzywa. Witaminy wspomagają różne funkcje w organizmie m.in. wspomagają procesy przemiany materii, regulują pracę enzymów, dlatego są dla nas tak ważne, a ich niedobór może mieć przykre konsekwencje. Najlepszym rozwiązaniem jest przyswajanie witamin naturalnych, czyli tych, które zawarte są w pokarmie. Jednak w aptekach znajdziemy wiele suplementów diety, które pozwolą uzupełnić niedobór niektórych z nich.

Witaminy na włosy

Przyczyn problemów z włosami możemy doszukiwać się w niedoborze witamin. To właśnie wtedy mogą stać się suche, łamliwe i podatne na wypadanie. Istotną rolę dla włosów, odgrywa w naszym orgaznizmie witamina A. Jej niedobór powoduje, że nasze włosy mają większą tendencję do wypadania. Naturalnym źródłem witaminy A są: ryby morskie, mleko, jajka (w szczególności żółtka), tran, mięso oraz awokado. Spożywając te produkty w codziennej diecie, nie powinniśmy mieć problemów z wypadaniem włosów. Korzystny wpływ na nasze włosy mają także witaminy z grupy B, czyli: B5 (za sprawą której może urosnąć nam więcej włosów), B6 oraz B12, które zapobiegają ich wypadaniu.

Witaminy na paznokcie

Zdrowe, zadbane i twarde paznokcie to dla niektórych z nas rzecz bardzo trudna do osiągnięcia, zwłaszcza, jeśli kiedyś miałyśmy zły nawyk ich obgryzania. Ciężko doprowadzić je do dobrej formy, zaprzestanie złego nawyku, to za mało! Paznokcie tak samo, jak włosy potrzebują witamin, które je wzmocnią i sprawią, że będą twarde i nie będą się łamały.

Awokado jest naturalnym źródłem witaminy A.

Awokado jest naturalnym źródłem witaminy A.

Do osiągnięcia takiego efektu przyczynią się:

  • żelazo (które zapobiega łamaniu i rozdwajeniu się paznokci). Jego naturalnego źródła możemy szukać w czerwonych mięsach oraz warzywach takich jak: brokuł czy szpinak.
  • wapń (pomaga budować strukturę paznokcia). Wapń znajdziemy we wszystkich mlecznych produktach np. serach.
  • magnez oraz cynk (potęgują wzrost płytki paznokciowej).

Witaminy z grupy B mają również bardzo korzystny wpływ zarówno na włosy jak i na paznokcie. Niedobór witaminy A, w przypadku paznokci, powoduje ich łamliwość .

Niedobór witamin

W naszym codziennym odżywianiu często zapominamy o tym, jak ważna jest dobrze zbilansowana dieta. Wpływa ona na nasz organizm zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz. Często zapominamy, że niedobór witamin, oddziałuje na nasz wygląd. Możemy to dostrzec na podstawie naszej cery, paznokci oraz włosów. Pamiętajmy, że kiedy pojawią się pierwsze problemy z paznokciami lub włosami, należy uzupełnić niedobór witamin, które je powodują.

Zdrowe włosy i paznokcie to marzenie każdej kobiety. Pamiętajmy, że musimy o nie zadbać zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz. Nasz organizm nie potrafi sam produkować witamin, dlatego to takie ważne, abyśmy uzupełniali ich niedobór, który może powodować również problemy zdrowotne. Jedzmy dużo warzyw i owoców, ponieważ to one są naturalnym źródłem witamin, które pomogą wzmocnić nasze włosy i paznokcie.

Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Witaminy na włosy i paznokcie, czyli jak sprawić by były piękne i mocne? - 3.6/5. Oddano 26 głosy.
Autor artykułu: