Chleb żytni
Polska to jeden z największych na świecie producentów żyta. Jednak jego przetwory nie są tak często spotykane na polskich stołach. Pełnoziarnista mąka żytnia wytwarzana jest z ziaren mielonych w całości. Wówczas znajdują się w niej elementy otrębów. Chleb upieczony z takiego rodzaju mąki ma najwięcej wartościowych składników zdrowotnych.
Chleb stanowi jeden z podstawowych produktów w diecie Polaków. Szacunkowo mieszkańcy kraju spożywają około 60 kg tego wyrobu rocznie. Ze względu na zmianę nawyków żywieniowych na lepsze, warto wybrać produkt wysokiej jakości.
Właściwości odżywcze chleba żytniego – witaminy i minerały
W mące żytniej znajduje się wiele witamin z grupy B, a także sporo cynku. W przetworach z żyta odnaleźć można alkaloidy, odpowiedzialne za obniżenie poziomu cholesterolu we krwi. Chleb żytni wypiekany jest z zastosowaniem zakwasu. Fermentacja mlekowa niesie za sobą wiele wartości zdrowotnych. Między innymi dzięki niej w chlebie zwiększa się zawartość kwasu foliowego. Sprzyja ona również rozwojowi bakterii probiotycznych.
Chleb żytni, szczególnie pełnoziarnisty, to bogate źródło dużej ilości błonnika. Dieta bogatoresztkowa jest bardzo istotna, nie tylko w przypadku osób przebywających na diecie redukcyjnej. Dzięki zawartości otrębów, spożywanie pieczywa żytniego usuwa wszelkie szkodliwe produkty przemiany materii. Skraca to czas kontaktu trujących składników z nabłonkiem jelit, a więc zmniejsza się ryzyko zachorowania na raka jelita grubego.
Chleb żytni zapewnia uczucie sytości na dłużej. Nasiąka on wodą, przez co pęcznieje w żołądku. Z tego powodu efekt najedzenia się tego typu pieczywem trwa przez dłuższy czas. Badania naukowe potwierdziły, że wybór ciemnego pieczywa żytniego jest najlepszy w czasie diety odchudzającej.
Chleb żytni to źródło wartościowych składników, takich jak żelazo i mangan. Żelazo to pierwiastek, który jest odpowiedzialny za proces związany z oddychaniem komórkowym. Niedobór żelaza we krwi to przyczyna anemii. Mangan z kolei jest składnikiem różnorodnych enzymów, w tym kinazy i hydrolazy. Jest to jeden z antyoksydantów, który uczestniczy w wytwarzaniu protrombiny. Jest zatem niezbędny w procesie prawidłowego krzepnięcia krwi.
Kalorie – ile kalorii ma chleb żytni?
W 100 g chleba żytniego znajdziemy 6,8 g białka, 1,8 g tłuszczów, 44,7 g węglowodanów. Porcja taka dostarcza ok. 225 kcal.
Chleb żytni – zastosowanie
Pieczywo pełnoziarniste najczęściej wykorzystuje się jako element śniadania. Jeżeli zestawi się je z dodatkiem nabiału oraz warzywami, można uzyskać pełnowartościowy posiłek dostarczający wszystkich niezbędnych składników. Chleb żytni w sklepach dostępny jest z różnorodnymi składnikami. Szczególnie wartościowy jest ten z naturalnymi nasionami, na przykład siemieniem lnianym.
Bardzo istotne jest kupno chleba żytniego z pewnego źródła. Taki produkt będzie pochodził w całości z mąki żytniej, a nie częściowo wymieszanej z mąką pszenną. Niektóre chleby są barwione w sztuczny sposób, by zyskały ciemniejszy kolor, bardziej podobny do naturalnego żyta.
Nie należy przesadzać z nadmiernym spożywaniem żadnego produktu spożywczego. Dotyczy to również chleba żytniego. W zbyt dużej ilości może on się przyczyniać do powstawania kłopotliwych wzdęć.